PVKVSO Kontrola výkonu správy, organizační audit

Ekonomicko-správní fakulta
jaro 2007
Rozsah
2/0/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Guiheux (přednášející), doc. JUDr. Ivan Malý, CSc. (zástupce)
Russell Marie (přednášející)
Muzellec (přednášející), doc. JUDr. Ivan Malý, CSc. (zástupce)
doc. PhDr. Jan Šelešovský, CSc. (přednášející)
doc. Ing. David Špaček, Ph.D. (přednášející)
Ing. Zuzana Kotherová, Ph.D. (pomocník)
Garance
doc. JUDr. Ivan Malý, CSc.
Katedra veřejné ekonomie – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Ing. Zuzana Kotherová, Ph.D.
Rozvrh
Út 12:50–14:30 S402
Předpoklady
Předmět navazuje na předcházejí Ekonomiku veřejného sektoru, kde byly vysvětleny základní principy kontroly ve veřejném sektoru. Je zařazen do výuky i proto, že absolventi především bakalářského prezenčního stduia mou s využitím zkušeností získaných jeho zapsáním nastoupit do institucí veřejného sektoru jako pracovníci intrních i externích kontrolních útvarů a organizací.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 16 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/16, pouze zareg.: 0/16
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Kontrola představuje významný nástroj řízení ve všech odvětvích národního hospodářství a v období po reformě veřejné správy a vstupu ČR do EU se stává i základním nástrojem ve veřejné správě. Proto je nutné zkoumat a studentům objasňovat specifika kontroly územních samosprávných celků, vybraných veřejnoprávních institucí a organizací z odvětví veřejného sektoru a s tím související poslání finanční kontroly ve veřejné správě a všech typů auditů jako specifické součásti a nástroje kontroly. Stranou nezůstává institucionální pojetí kontroly ve Francii, v ČR a EU. S tím souvisí i problematika hodnocení činnosti veřejné správy a význam komunikace v procesu koordinace systému veřejné správy. Protože je předmět vyučován v rámci česko-francouzského studijního oboru Administration Publique, obsah předmětu zahrnuje jak praktickou situaci v České republice, tak i ve Francii. Výuka je zabezpečována z části českým a z části francouzským vyučujícím.
Osnova
  • 1. Informace související s absolvováním předmětu. Kontrola jako nástroj řízení, systémový přístup k řízení, veřejná správa jako objekt a subjekt kontroly 2. Pojetí kontroly, druhy kontrol. Kontrolní systém v ČR a kompetence jeho prvků 3. (F) Veřejná správa ve Francii a kontrolní systémy 4. (F) Rozpočtový a účetní systém ve veřejném sektoru ve Francii 5. (F) Systém finanční kontroly ve Francii a v EU 6. (F) Pojetí auditu ve Francii a v EU 7. (F) Účetní dvůr ve Francii 8. (F) Soudní kontrola ve Francii 9. Hodnocení činnosti veřejné správy 10. Význam komunikace v procesu koordinace systému veřejné správy 11. Legislativa v kontrole a auditu, finanční kontrola ve veřejné správě v ČR 12. Specifika kontroly a auditu v ÚSC – kraj a obec III. 13. Prezentace seminárních prací a závěrečný test
Literatura
  • Viz Informace učitele
Metody hodnocení
1) Jedním z předpokladů pro absolvování předmětu, které jsou vymezeny pro český blok výuky, je vypracování seminární práce na jedno z témat, která budou spolu s termínem odevzdání zadána v úvodním semináři. Seminární práce musí splňovat kvalitativní kritéria stanovená v Pokynech pro vypracování seminárních prací. Jednou z podmínek absolvování je předmětu je tak odevzdání seminární práce ve stanoveném termínu a v požadované kvalitě. 2) Druhou podmínkou absolvování předmětu - za český blok výuky - je úspěšné napsání závěrečného testu, a to s hodnocením 60 % a více. 3) Třetím předpokladem pro absolvování předmětu je - za francouzský blok výuky - napsání eseje. Kvalita eseje je hodnocena francouzským vyučujícím, a to v hodnotící stupnici A, B, C, D, E, F. 4) Konečná známka předmětu je váženým průměrem známky z testu za český blok výuky (výše uvedený bod d) a známky za esej, který je psán v rámci francouzského bloku výuky (viz bod c).
Navazující předměty
Informace učitele
Literatura k předmětu 1) základní literatura: a)DUPUIS, J. Le contrôle de gestion dans les organisations publique. 1. vyd. Paris: PUF, 1991 b) GUENGANT, A. Analyse financiére des communes. 1. vyd. Paris: Economica, 1998 c) KOLEKTIV. Posílení vnitřních finančních kontrolních mechanismů na regionální úrovni. Sofreco 2005, Projekt Phare, ISBN 80-86284-53-0 d) KOLEKTIV. Řízení procesů výkonu státní správy. MV ČR, 2004, ISBN 80-239-4098-8 e) REKTOŘÍK, J., ŠELEŠOVSKÝ, J. a kol. Kontrolní systémy veřejné správy a veřejného sektoru. 1. vyd. Praha: C. Ekopress, 2003. 212 s. ISBN 80-86119-72-6 2) doporučená literatura: a) BENČO, J., KAMOĎA, J., NEMEC, J. Kontrola vo verejnom sektore. Vydání první. Banská Bystrica, SR: UMB 2001 b) ŠELEŠOVSKÝ, J. A KOL. Finance, audit, kontrola. Učební text pro průběžné vzdělávání úředníků ÚSC. Vydání první. Brno: ESF MU 2006, ISBN 80-210-3944-2 c) ŠIROKÝ A KOL. Benchmarking ve veřejné správě. MV ČR, 2004, ISBN 80-239-3933-5 d) TYSON, S., JACKSON, T. Organizační chování. 1. vyd. Praha: Grada, 1997 3) legislativa a periodika: relevantní legislativa citovaná v textu základní literatury odborné časopisy (zejména Moderní obec, Veřejná správa) 4) www stránky: Internetové stránky MV ČR, MF ČR, NKÚ, EU
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je vyučován každoročně.
Část výuky probíhá ve francouzštině.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2004, jaro 2005, jaro 2006, jaro 2008, jaro 2009, jaro 2010, jaro 2011, jaro 2012.