FSS:POL209 Polit. teorie sociálních hnutí - Informace o předmětu
POL209 Politická teorie sociálních hnutí
Fakulta sociálních studiíjaro 2006
- Rozsah
- 0/2/0. 7 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- prof. PhDr. Ing. Ondřej Císař, Ph.D. (přednášející)
- Garance
- prof. PhDr. Ing. Ondřej Císař, Ph.D.
Katedra politologie – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Ivona Tolarová - Rozvrh
- Út 14:00–15:40 U43
- Předpoklady
- Nutné předpoklady: Schopnost číst odborné texty v anglickém jazyce, vstřícnost a ochota pracovat a aktivně participovat v seminárních diskusích. Tento kurs je seminář. Jeho podstata spočívá v diskusi textů. Úspěch kursu proto závisí na samostatné přípravě studentů. Vyučující předpokládá, že studenti budou číst povinnou literaturu na každý seminář a budou aktivně participovat v seminárních diskusích. Pro přípravu referátu je nutno přečíst také další literaturu doporučenou vyučujícím.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Předmět si smí zapsat nejvýše 35 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/35, pouze zareg.: 0/35 - Mateřské obory/plány
- předmět má 9 mateřských oborů, zobrazit
- Cíle předmětu
- Tento kurs uvede studenty do diskuse teorií a konceptů, které byly v posledních přibližně pětadvaceti letech rozvinuty k zachycení fenoménu sociálních hnutí. Jádro kursu proto nespočívá ve studiích konkrétních hnutí (ty budou použity k ilustraci obecnějších výpovědí), ale v diskusi teoretických nástrojů, které mohou studenti při studiu různých hnutí využít. Důraz bude kladen na různé tradice studia sociálních hnutí a zvláštní pozornost bude věnována také fenoménu "nových sociálních hnutí".
- Osnova
- PROGRAM KURSU - podrobný sylabus (s povinnou a doporučenou literaturou) je k dispozici v rubrice Studijní materiály. 1. Organizace a poslání kursu, požadavky na ukončení kursu, způsob psaní seminární práce. 2. Úvod: sociální hnutí a/nebo sdružení občanů? I. POHLED Z USA 3. Teorie mobilizace zdrojů a další přístupy 4. Příležitosti 5. Rámování 6. Organizace 7. Konsekvence 8. Syntéza a reformulace II. EVROPSKÁ TRADICE 9. Nová sociální hnutí a občanská společnost 10. Nová sociální hnutí a reflexivita modernity 11. Sociální hnutí, sociální kapitál a demokracie 12. Týden určený k samostudiu - jeho přesné umístění v programu kursu bude specifikováno na počátku semestru. 13. Konzultace témat seminárních prací
- Metody hodnocení
- Požadavky k zakončení kursu: Referáty: Každý student bude mít jednu prezentaci v semináři podle svého výběru (cca 5 minut). Prezentace MUSÍ být konzultovány s vyučujícím. Testy z četby: V průběhu semestru bude muset každý student dvakrát odpovědět na otázky z četby (písemnou formou). Doba trvání testu: cca 30 minut. Počet otázek: 3. Hodnocení: Odpovědi budou hodnoceny na škále 0-4 body (maximum je tedy 12 bodů). Minimum pro úspěšné absolvování testu je 8 bodů. Přesná data konání testů z četby budou oznámena na počátku semestru. Součástí hodnocení kursu je testování připravenosti studentů participovat v seminárních diskusích. Každý student musí mít na každou hodinu připraveny nejméně dvě otázky k četbě. V případě opakované nepřipravenosti bude student muset odevzdat dodatečnou písemnou práci v délce až deseti normostran. V kursu bude sledována účast. Neomluvená neúčast v počtu více jak dvou seminářů bude automaticky chápána jako opakovaná nepřipravenost s výše definovanými důsledky.
- Informace učitele
- Sylabus předmětu ve formátu Word je k dispozici v rubrice Studijní materiály. Na stejném místě (ve formátu PDF) jsou k dispozici ty články, které podle sylabu mají být distribuovány v elektronické verzi (tyto texty nebudou vytištěny v knihovně, každý student si je proto musí sám stáhnout z IS).
- Další komentáře
- Předmět je vyučován každoročně.
- Statistika zápisu (jaro 2006, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/fss/jaro2006/POL209