POL209 Politická teorie sociálních hnutí

Fakulta sociálních studií
jaro 2006
Rozsah
0/2/0. 7 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
prof. PhDr. Ing. Ondřej Císař, Ph.D. (přednášející)
Garance
prof. PhDr. Ing. Ondřej Císař, Ph.D.
Katedra politologie – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Ivona Tolarová
Rozvrh
Út 14:00–15:40 U43
Předpoklady
Nutné předpoklady: Schopnost číst odborné texty v anglickém jazyce, vstřícnost a ochota pracovat a aktivně participovat v seminárních diskusích. Tento kurs je seminář. Jeho podstata spočívá v diskusi textů. Úspěch kursu proto závisí na samostatné přípravě studentů. Vyučující předpokládá, že studenti budou číst povinnou literaturu na každý seminář a budou aktivně participovat v seminárních diskusích. Pro přípravu referátu je nutno přečíst také další literaturu doporučenou vyučujícím.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 35 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/35, pouze zareg.: 0/35
Mateřské obory/plány
předmět má 9 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Tento kurs uvede studenty do diskuse teorií a konceptů, které byly v posledních přibližně pětadvaceti letech rozvinuty k zachycení fenoménu sociálních hnutí. Jádro kursu proto nespočívá ve studiích konkrétních hnutí (ty budou použity k ilustraci obecnějších výpovědí), ale v diskusi teoretických nástrojů, které mohou studenti při studiu různých hnutí využít. Důraz bude kladen na různé tradice studia sociálních hnutí a zvláštní pozornost bude věnována také fenoménu "nových sociálních hnutí".
Osnova
  • PROGRAM KURSU - podrobný sylabus (s povinnou a doporučenou literaturou) je k dispozici v rubrice Studijní materiály. 1. Organizace a poslání kursu, požadavky na ukončení kursu, způsob psaní seminární práce. 2. Úvod: sociální hnutí a/nebo sdružení občanů? I. POHLED Z USA 3. Teorie mobilizace zdrojů a další přístupy 4. Příležitosti 5. Rámování 6. Organizace 7. Konsekvence 8. Syntéza a reformulace II. EVROPSKÁ TRADICE 9. Nová sociální hnutí a občanská společnost 10. Nová sociální hnutí a reflexivita modernity 11. Sociální hnutí, sociální kapitál a demokracie 12. Týden určený k samostudiu - jeho přesné umístění v programu kursu bude specifikováno na počátku semestru. 13. Konzultace témat seminárních prací
Metody hodnocení
Požadavky k zakončení kursu: Referáty: Každý student bude mít jednu prezentaci v semináři podle svého výběru (cca 5 minut). Prezentace MUSÍ být konzultovány s vyučujícím. Testy z četby: V průběhu semestru bude muset každý student dvakrát odpovědět na otázky z četby (písemnou formou). Doba trvání testu: cca 30 minut. Počet otázek: 3. Hodnocení: Odpovědi budou hodnoceny na škále 0-4 body (maximum je tedy 12 bodů). Minimum pro úspěšné absolvování testu je 8 bodů. Přesná data konání testů z četby budou oznámena na počátku semestru. Součástí hodnocení kursu je testování připravenosti studentů participovat v seminárních diskusích. Každý student musí mít na každou hodinu připraveny nejméně dvě otázky k četbě. V případě opakované nepřipravenosti bude student muset odevzdat dodatečnou písemnou práci v délce až deseti normostran. V kursu bude sledována účast. Neomluvená neúčast v počtu více jak dvou seminářů bude automaticky chápána jako opakovaná nepřipravenost s výše definovanými důsledky.
Informace učitele
Sylabus předmětu ve formátu Word je k dispozici v rubrice Studijní materiály. Na stejném místě (ve formátu PDF) jsou k dispozici ty články, které podle sylabu mají být distribuovány v elektronické verzi (tyto texty nebudou vytištěny v knihovně, každý student si je proto musí sám stáhnout z IS).
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2004, jaro 2005, jaro 2007, jaro 2008, podzim 2008, podzim 2009, podzim 2010, podzim 2011.