ZUR369 Audio žurnalistika

Fakulta sociálních studií
jaro 2015
Rozsah
0/2. 4 kr. Ukončení: z.
Vyučující
PaedDr. Ivan Holas (cvičící)
Garance
prof. PhDr. Jiří Pavelka, CSc.
Katedra mediálních studií a žurnalistiky – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Ing. Bc. Pavlína Brabcová
Dodavatelské pracoviště: Katedra mediálních studií a žurnalistiky – Fakulta sociálních studií
Rozvrh
Po 17:00–18:30 Střižna 531
Předpoklady
ZUR367 Audio a video
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 8 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/8, pouze zareg.: 0/8
Mateřské obory/plány
předmět má 25 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Kurz zprostředkovává praktickou formou základní informace o obsahu práce rozhlasového žurnalisty, včetně zvládnutí nezbytných technických dovedností (záznam a editace zvuku), rozdělení úloh mezi jednotlivými redakčními pozicemi i základních informací o funkční stavbě programu rozhlasové stanice a provázanosti s ostatními složkami média (mediální společnosti). Prostřednictvím stručné základní teorie, ukázek z profesionální práce a vlastní práce studentů (jak pod vedením vyučujícího v hodinách, tak samostatně formou plnění zadaných úkolů) předmět seznamuje se specifiky zvukového zpravodajství a publicistiky. Kurz je určen pro studenty ovládající na dostatečné úrovni znalosti obecné žurnalistiky (pro ně bude přínosný právě pro aplikaci těchto obecných poznatků v odlišných formách zvukových „výstupů“) i pro úplné začátečníky v oboru.
Osnova
  • Úvod do rozhlasové žurnalistiky (základní znaky, zásadní rozdíly mezi psanou a „zvukovou“ žurnalistikou, jednotlivé formáty a žánry rozhlasové žurnalistiky).
  • Hlasový projev redaktora a respondenta (rozdíly mezi psaným a mluveným projevem obecně a v rozhlasovém zpravodajství), příprava hlasového profesionála, komunikace s respondentem („umění vést rozhovor“).
  • Práce s mikrofonem a přenosným záznamovým zařízením (typy a vlastnosti zařízení, základní pravidla a úskalí pořizování primárního záznamu ve studiu, běžné místnosti a plenéru).
  • Střih a další zpracování zvuku (v záznamovém zařízení, v PC), možnosti a praktické použití, etika rozhlasového střihu, verifikace a autorizace.
  • Zpráva (čtená, autorský monolog, se zvukem, zvukový „balíček“, minireportáž).
  • Předtočený rozhovor (ve studiu, v terénu).
  • Živé vysílání (živý vstup v roli reportéra i moderátora, beseda, moderování zpravodajských relací – s využitím školního rozhlasového studia).
  • Reportáž – typy reportáží (dějová, popisná, investigativní, fiktivní), příprava, techniky nabírání zvukového materiálu, zpracování.
  • Komplexní využití zpravodajských a publicistických forem (tematický pořad) – s využitím školního rozhlasového studia.
  • Rozhlasové zpravodajství jako celek a v kontextu formátu konkrétní stanice (forma zakomponování zpravodajství do vysílání), tvorba plánu pro aktuální zpravodajské relace a cesta příspěvku od autora k posluchači (funkce zprávaře, směnaře, editora-vedoucího vydání, vedoucího redakce, šéfredaktora, dodatečná úprava hotového materiálu, propojování jednotlivých příspěvků do celků v rámci jedné relace i celodenního vysílání).
  • Exkurze v rozhlasových stanicích (veřejnoprávní a soukromá stanice).
Literatura
  • Strahl, Vlastimil: Novinář před mikrofonem. Univerzita Karlova – vydavatelství Karolinum, Praha 1993
  • GARRIGUS, Scott R. Dokonalé nahrávky s programem Sound Forge. Online. Vyd. 1. Brno: CP Books, 2005. 294 s. ISBN 8072268953. [citováno 2024-04-23] info
  • MARŠÍK, Josef. Výběrový slovníček termínů slovesné rozhlasové tvorby. Online. Praha: Sdružení pro rozhlasovou tvorbu, 1999. 60 s. [citováno 2024-04-23] info
  • Příručka zvukaře a fonoamatéra. Online. Translated by Karel Kubát. Vyd. 1. Praha: SNTL - Nakladatelství technické literatury, 1990. 453 s. [citováno 2024-04-23] info
Metody hodnocení
Kombinace semináře a praktických cvičení. Společná práce i plnění samostatných úkolů – průběžných i dlouhodobého – samostatná reportáž či jiná obdobně náročná rozhlasová forma. Zápočet bude udělen na základě znalostí a aktivity během celého kurzu a na základě úrovně samostatných průběžných i závěrečného úkolu.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každý semestr.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2009, jaro 2010, podzim 2010, jaro 2011, jaro 2012, podzim 2012, jaro 2013, podzim 2013, jaro 2014, podzim 2014, podzim 2015, podzim 2016, jaro 2017, podzim 2017, podzim 2018.