BSS101 Úvod do bezpečnostních a strategických studií

Fakulta sociálních studií
podzim 2005
Rozsah
1/1. 7 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
prof. JUDr. PhDr. Miroslav Mareš, Ph.D. (přednášející)
doc. PhDr. Josef Smolík, Ph.D., MBA, LL.M., MSc. (přednášející)
Garance
prof. JUDr. PhDr. Miroslav Mareš, Ph.D.
Katedra politologie – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Ivona Tolarová
Rozvrh
St 14:00–15:40 P24
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 8 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Účelem předmětu je seznámit studenty a studentky se základy bezpečnostních a strategických studií. Poznají charakter a podstatu těchto vědeckých oborů a jejich pozici ve vztahu k dalším vědním disciplínám. Budou jim objasněny základy vědecké práce a vysokoškolského studia v rámci tohoto oboru. Seznámí se s základy terminologie bezpečnostních a strategických studií.
Osnova
  • 1. Úvod do předmetu Bezpecnostni a stretegicka studia 2. Bezpecnostni a strategicka studia jako vědecký obor. 3. Pribuzne obory bezpecnostnich a strategickych studii. 4. Zaklady vysokoskolskeho studia bezpecnostnich a strategickych studii 5. Zaklady vedecke prace v ramci bezpecnostnich a strategickych studii 6. Zaklady terminologie I. (Bezpecnost) 7. Zaklady terminologie II. (Zajem, hrozba, riziko) 8. Zaklady terminologie III. (konflikt, krize, valka, mir) 9. Zaklady terminologie IV. (strategie, taktika, obrana) 10. Zaklady terminologie V. (pravni pojmy z bezpecnostni oblasti 11. Zaklady terminologie VI. (dalsi dulezite pojmy bezpecnostnich a strategickych studii) 12. Shrnuti zakladu BSS 13. Pisemne prezkouseni
Literatura
  • WAISOVÁ, Šárka. Současné otázky mezinárodní bezpečnosti. Dobrá Voda u Pelhřimova: Aleš Čeněk, 2003, 1432 s. -. ISBN 80-86473-42-2. info
  • Česká bezpečnostní terminologie : výklad základních pojmů. Edited by Petr Zeman. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, Mezinárodní politologický ústav, 2002, 186 s. ISBN 8021030372. info
  • Další literatura bude zadána na počátku semestru. Seznam a rozpis bude dostupný z infrmačního systému ve složce studijních materiálů.
Metody hodnocení
Předmět bude zakončen zkouškou, která sestává z písemného přezkoušení (za které je možné získat 40 bodů) a ze seminární práce (za kterou je možné získat 20 bodů). K absolvování předmětu je třeba alespoň 36 bodu. Písemné přezkoušení pokrývá zadanou literaturu a odpřednášenou látku. Témata seminárních prací budou zadána na počátku semestru.
Informace učitele
Výuka na FSS MU předpokládá, že studenti znají studijní předpisy a že se nedopouštějí podvodného plnění studijních povinností, zejména opisování u zkoušek a plagiátorství, tedy vydávání cizích myšlenek za vlastní a přebírání myšlenek jiných autorů bez uvedení autorství. Plagiátorství patří k nejzávažnějším etickým proviněním v akademickém prostředí, popírá poslání university i smysl studia. Z právního hlediska je plagiátorství krádeží cizího duševního vlastnictví. Podvodné plnění studijních povinností nemůže být za žádných okolností na FSS tolerováno. Každý případ podvodného chování bude trestán nejpřísnější sankcí, a to nepodmínečným vyloučením ze studia. Studentům doporučujeme co nejdůkladněji se seznámit s problémem plagiátorství a se způsoby, jak se mu vyhnout.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Nachází se v prerekvizitách jiných předmětů
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2006, podzim 2007, podzim 2008, podzim 2009, podzim 2010, podzim 2011, podzim 2012, podzim 2013, podzim 2014, podzim 2015, podzim 2016, podzim 2017, podzim 2018, podzim 2019.