SAN101 Úvod do sociální antropologie

Fakulta sociálních studií
podzim 2017
Rozsah
2/0/0. 6 kr. Doporučované ukončení: zk. Jiná možná ukončení: z.
Vyučující
Irena Kašparová, M.A., Ph.D. (přednášející), doc. PhDr. Csaba Szaló, Ph.D. (zástupce)
Mgr. Lenka Hadarová (cvičící)
Mgr. Eva Kotašková (cvičící)
Mgr. Tomáš Paul (cvičící)
Garance
doc. PhDr. Csaba Szaló, Ph.D.
Katedra sociologie - Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Irena Kašparová, M.A., Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Katedra sociologie - Fakulta sociálních studií
Rozvrh
Čt 9:45–11:15 P24
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory
předmět má 524 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Hlavní cíl kurzu je seznámit studenty se základními tématy sociální antropologie. Na konci tohoto kurzu bude studující schopen porozumět a z antropologického hlediska diskutovat témata jako např. příbuzenství, kosmologie, kula, potlatsch, nacionalismus a další a zvládne základní problematiku psaní antropologické eseje.
Osnova
  • 1.Kultura, jinakost a teorie antropologie - Historie sociální antropologie a její současné opodstatnění a místo v moderní sociální vědě, možné definice kultury, antropologické teorie letem světem od Frazera po Geertze 2. Kinship - příbuzenské systémy Následující dvě přednášky se budou zabývat způsobem, jakým lidé v nejrůznější společnostech chápou a prožívají své příbuzenské vztahy. Zvláštní pozornost bude věnována tomu, jak je chápání příbuzenských vztahů provázáno s konceptem osobnosti, pohlaví a výběrem životního a sexuálního partnera, dále tématice incestu a formám manželství. Vrátíme se také ke strukturální teorie C. Lévi-Strausse, na jejímž příkladě bude ilustrováno, jak je možno přistupovat ke studiu příbuzenských systémů. 3. Náboženství Kosmologie, rituál, duše, smrt, to jsou jen některé jevy, kterou budou v následujících třech přednáškách použity jako příkladové kategorie, skrz které budeme zkoumat některé z hlavních oblastí zájmu tradiční sociální antropologie. Zvláštní pozornost bude věnována nejen antropologickým teoriím náboženství a rituálů, ale i šamanismu, změněným formám vědění a různým způsobům chápání smrti. 4. Ekonomické subsystémy Jakou roli hrají rozvojové, ekonomické a konzervační aktivity západního světa v životě místních a domorodých lidí? Následující přednáškový dvojblok je zaměřen na různé ekonomické poměry a vztahy, které mezi sebou lidé vytvářejí. Pozornost bude také věnována funkcionalistickým teoriím Bronislava Malinowského, vysvětlených na příkladě obchodu v rámci prstence Kula; v následující přednášce pak ekologickým teoriím M. Sahlinse. 5. Politika, moc a stát Následující dvě přednášky představí základy, na kterých je vystavěna antropologie práva a pořádku, moci a odporu, státu a společnosti, času a identity.
Literatura
  • Thomas Hylland Eriksen. 1995, 2001. Small Places Large Issues. London: Pluto Press
  • Soukup, V.: 1996, Dějiny sociální a kulturní antropologie, UK Praha
  • Benedictová, Ruth. 1999. Kulturní vzorce. Praha: Argo
  • Murhhy, R.F.: 1999, Úvod do kulturní a sociální antropologie, Praha: Slon
  • Lévi-Strauss, C.2000. Štrukturálna antropologia . Bratislava: Kalligram
Výukové metody
Přednášky, skupinové diskuse
Metody hodnocení
Používané výukové metody:přednáška požadavky pro ukončení: esej (50%) a písemná/ústní zkouška (50%)
Navazující předměty
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2004, podzim 2005, podzim 2006, podzim 2007, podzim 2008, podzim 2009, podzim 2010, podzim 2011, podzim 2012, podzim 2013, podzim 2014, podzim 2015, podzim 2016, podzim 2018.

Nahoru | Aktuální datum a čas: 13. 12. 2018 00:36, 50. (sudý) týden

Kontakty: istech(zavináč/atsign)fi(tečka/dot)muni(tečka/dot)cz, studijní odd., správci práv, is-technici, e-technici, IT podpora | Použití cookies | Více o Informačním systému