BKHI021 Histologie

Lékařská fakulta
jaro 2001
Rozsah
2/1/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
prof. MUDr. RNDr. Svatopluk Čech, DrSc. (přednášející)
MUDr. Irena Lauschová, Ph.D. (cvičící)
doc. MUDr. Miroslava Sedláčková, CSc. (cvičící)
doc. MUDr. Jitka Šťastná, CSc. (cvičící)
Garance
prof. MUDr. RNDr. Svatopluk Čech, DrSc.
Ústav histologie a embryologie – Teoretická pracoviště – Lékařská fakulta
Kontaktní osoba: prof. MUDr. RNDr. Svatopluk Čech, DrSc.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Osnova
  • Úvod do histologie, předmět a význam histologie pro lékařství. Metody studia buněk a tkání. Postup při vyšetření tkání a orgánů ve světelném a elektro-novém mikroskopu.
  • Cytologie, buněčná teorie. Buňka - definice a charakteristika. Obecná struktura protoplazmy. Stavba buňky: buněčné povrchy a buněčná spojení; buněčný cytoskelet; jádro a jadérko - struktura a funkční význam; přehled buněčných organoidů - jejich struktura a funkce; buněčné inkluze včetně pigmentů. Buněčný cyklus, dělení buněk: mitóza a meióza.
  • Diferenciace buněk a vznik tkání. Definice tkáně. Rozdělení tkání a jejich obecná charakteristika.
  • Pojivové tkáně - obecný stavební princip, rozdělení a funkce. Původ pojivových tkání. Vláknitá a amorfní složka pojiv. Druhy vazivových buněk a mezibuněčná hmota vaziva; stavba, funkce a výskyt jednotlivých typů vaziva. Stavba a funkce chrupavky. Kostní tkáň - stavba a funkce. Regenerace kostní tkáně. Histogeneze kostní tkáně - osifikace. Kostrové spoje: synartrózy a diartrózy.
  • Svalová tkáň hladká - stavba, výskyt a původ. Svalová tkáň příčně pru-hovaná kosterní - stavba, výskyt a původ. Submikroskopická stavba příčně pruhovaných myofibril; sarkoméra. Mechanismus svalové kontrakce. Svalová tkáň srdeční. Regenerace svalové tkáně. Stavba svalů a jejich cévní zásobení a inervace.
  • Nervová tkáň - definice, složení a funkce. Původ nervové tkáně. Stavba neuronu, typy neuronů. Obaly nervových výběžků. Synapse, nervové mediátory. Vedení a přenos nervového vzruchu. Centrální a periferní nervová zakončení. Neuroglie - rozdělení a funkce.
  • Složení periferní krve člověka. Erytrocyty, leukocyty a trombocyty: cytologická charakteristika a funkce. Diferenciální bílý obraz krevní.
  • Stavba a funkce krevních vlásečnic, rozdělení kapilár. Stavba tepen, stavba vén. Lymfatické kapiláry a cévy.
  • Stavba mozkové kůry. Cytoarchitektonika a myeloarchitektonika. Stavba mozečku. Synapse mozečku. Stavba míchy. Ependym, plexus chorioideus, mozkomíšní obaly. Stavba ganglií a periferních nervů. Autonomní nervový systém.
  • Přehled mikroskopické stavby orgánu zraku: stavba oční koule (schéma). Rohovka a bělima; cévnatka řasnaté tělísko a duhovka; sítnice a zapojení neuronů. Dioptrická prostředí oka. Pomocná zařízení oka (spojivka, víčko, slzný aparát a okohybné svaly).
  • Mikroskopická stavba kůže a kožních adnex.
Literatura
  • HORKÝ, Drahomír, Svatopluk ČECH a Pavel TRÁVNÍK. Obecná histologie. První. Brno: Vydavatelství MU Brno-Kraví hora, 1995, 147 s. ISBN 80-210-1254-4. info
  • ČECH, Svatopluk, Drahomír HORKÝ, Irena LAUSCHOVÁ, Miroslava SEDLÁČKOVÁ a Jitka ŠŤASTNÁ. Histologická praktika a metody vyšetřování tkání a orgánů. První. Brno: Vydavatelství MU Brno-Kraví hora, 1998, 162 s. ISBN 80-210-1774-0. info
Metody hodnocení
Účast na přednáškách a praktických cvičeních se striktně vyžaduje. Výuka je ukončena zkouškou.
Informace učitele
Viz - informace učitele v oddílu přednášky a praktická cvičení.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2000, jaro 2002, jaro 2003, jaro 2004, jaro 2005, jaro 2006, jaro 2007, jaro 2008, jaro 2009, jaro 2010, jaro 2011, jaro 2012, jaro 2013.