VSNJ012 Němčina1

Lékařská fakulta
podzim 2001
Rozsah
0/2. 4 kr. kredity B. Ukončení: zk.
Vyučující
Mgr. Alena Světlíková, Ph.D. (cvičící)
Mgr. Jarmila Šafránková (cvičící)
Garance
doc. PhDr. Elena Marečková, CSc.
Oddělení Centra jazykového vzdělávání na Lékařské fakultě – Centrum jazykového vzdělávání
Kontaktní osoba: Mgr. Jarmila Šafránková
Předpoklady
Předpokládají se znalosti německého jazyka na úrovni střední školy, příp. znalost učebnice Německy s úsměvem, část 1 a 2 (Drmlová, D., Homolková, B., Kettnerová, D., Tesařová, L.: Německy s úsměvem. Část I. (lekce 1-10), část II. (lekce 11-22). 4. vyd. Praha, Nakladatelství Knihcentrum 1999) nebo znalost prvních tří dílů učebnice němčiny pro jazykové školy (Höppnerová, V., Chromečka, J., Kremzerová, A.: Němčina pro jazykové školy 1. 2. vyd. Praha, Scientia 1999; Höppnerová, V., Kremzerová, A.: Němčina pro jazykové školy 2. 2. vyd. Praha, Scientia 1999; Höppnerová, V., Shaki, R.: Němčina pro jazykové školy 3. 5., přeprac. vyd. Praha, Scientia 1994).
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Osnova
  • Cíl výuky: Cílem výuky je získání schopnosti číst s porozuměním odborné lékařské texty v něm. jazyce, správně je překládat po stránce obsahové i z hlediska syntaktického a reprodukovat je v němčině ústně i písemně; vyslechnout s porozuměním mluvený odborný text a reprodukovat jej v němčině; dohovořit se německy ve speciálních lékařských, ale i běžných komunikativních situacích; zvládnout jazykové jevy se zřetelem k jejich funkčnímu využití; prokázat znalost základního lexikálního minima v rozsahu 2500 - 3000 lexikálních jednotek (předpokládá se určitá předběžná znalost lexika); používat základní lékařskou terminologii v němčině a používat základní formu písemné dokumentace v němčině.
  • Soubor znalostí a dovedností požadovaných u zkoušky z něm. jazyka je, podobně jako výuka, určován výlučně potřebami studovaného oboru a lékařské praxe.
  • Obecná charakteristika předmětu: Výuka němčiny jako hlavního cizího jazyka (jazyka 1) se zaměřuje zejména na gramatické, konverzační a akademické dovednosti (práce s odbornými časopisy, nácvik odborného projevu formou krátkých referátů s následnou diskusí o problémech, práce se slovníkem, výběrové procvičování různých kvantitativních vztahů, čtení grafických symbolů a vzorců).
Literatura
  • ŠTĚDROŇOVÁ, Lydia. Textová cvičebnice německého jazyka pro lékařské fakulty. 5., revidované vyd. Brno: Masarykova univerzita, 1998, 96 s. ISBN 80-210-1894-1. info
Metody hodnocení
Výuka probíhá formou cvičení. Na konci podzimního semestru je zakončena zápočtem (z), na konci jarního semestru zkouškou (Zk), která má písemnou a ústní část.
Informace učitele
Aktuální informace o předmětu, konzultačních hodinách atd. jsou zveřejňovány na nástěnkách oddělení cizích jazyků.
Kontakt s vyučujícími zajišťuje sekretariát pracoviště (Komenského nám. 2) denně od 09.00 do 11.00 hod., tel. 05/42126 526.
Další komentáře
Poznámka k ukončení předmětu: Studenti se státní jazykovou zkouškou, příp. jejím ekvivalentem mohou vykonat zkoušku kdykoliv během semestru.
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2000, podzim 2002, podzim 2003, podzim 2004, podzim 2005.