LF:VSLB071 Laboratorní bakteriologie - Informace o předmětu
VSLB071 Laboratorní bakteriologie
Lékařská fakultapodzim 2020
- Rozsah
- 0/0/1. 15. 3 kr. Ukončení: z.
- Vyučující
- MUDr. Lenka Černohorská, Ph.D. (přednášející)
MUDr. Ondřej Zahradníček (cvičící) - Garance
- prof. MUDr. Filip Růžička, Ph.D.
Mikrobiologický ústav – Společná pracoviště s Fakultní nemocnicí u sv. Anny v Brně – Lékařská fakulta
Kontaktní osoba: MUDr. Lenka Černohorská, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Mikrobiologický ústav – Společná pracoviště s Fakultní nemocnicí u sv. Anny v Brně – Lékařská fakulta - Předpoklady
- Podmínkou (prerekvizitou) pro zápis předmětu je absolvovaná zkouška z lékařské mikrobiologie.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 10 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/10, pouze zareg.: 0/10, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/10 - Mateřské obory/plány
- Všeobecné lékařství (program LF, M-VL) (2)
- Zubní lékařství (program LF, M-ZL) (2)
- Cíle předmětu
- Na konci stáže budou studenti lépe rozumět průběhu všech kroků bakteriologické diagnostiky a interpretaci laboratorních vzorků. Tak budou schopni lépe rozumět načasování procesu a interpretaci výsledků.
- Výstupy z učení
- Studenti budou schopni sledovat celý proces bakteriologického vyšetření od odběru vzorku přes primární kultivaci, další identifikační testy a testy antibiotické citlivosti až po konečný výsledek.
- Osnova
- Studenti budou sledovat celý proces bakteriologické diagnostiky jednotlivých vzorků, jmenovitě: výtěr z krku, výtěr z nosu, vzorky moče, stolice apod. (reálná skladba souboru vzorků bude záviset na aktuální situaci v laboratoři!) Pro každý z nich se student zúčastní následujících dějů:
- Příjem vzorku do laboratoře, jeho zpracování podle Standardních operačních postupů, zejména očkování na kultivační půdy
- Vyhodnocení kultivačních výsledků, identifikace (zejména patogenních) mikroorganismů
- Provedení in vitro testů citlivosti na antimikrobiální látky + jejich odečtení, včetně 1) případného rozhodování o otestování citlivosti na další látky (v případě rezistence) a 2) rozhodnutí a následně vyhodnocení testů na epidemiologicky významné fenotypy rezistence (ESBL, MRSA, VRE atd.)
- Interpretace výsledků, včetně diskuse o odpovídající antibiotické terapii (seznámení se s prací antibiotického střediska)
- Pro všechny kroky také: vkládání odpovídajících údajů do laboratorního informačního systému.
- Literatura
- doporučená literatura
- VOTAVA, Miroslav, Filip RŮŽIČKA, Vladana WOZNICOVÁ, Lenka ČERNOHORSKÁ, Milada DVOŘÁČKOVÁ, Monika DVOŘÁKOVÁ HEROLDOVÁ, Veronika HOLÁ a Ondřej ZAHRADNÍČEK. Lékařská mikrobiologie: Vyšetřovací metody. 1. vyd. Brno: Neptun, 2010, 495 s. ISBN 978-80-86850-04-7. info
- Výukové metody
- Stáže, 5 x 3 hodiny. Na pracovišti budou studenti vedeni odborníky z praxe s pedagogickými zkušenostmi, maximální počet studentů ve skupině bude 8.
- Metody hodnocení
- Hodnocení proběhne formou zápočtu, který bude zapsán do informačního systému patřičnému studentovi. Předpokladem pro udělení zápočtu je absolvování celé stáže a praktické provedení jedné diagnostické zkoušky s vyhotovením protokolu. Neomluvené absence nebudou tolerovány. Protokol bude archivován na sekretariátu Mikrobiologického ústavu.
- Informace učitele
- V podzimním semestru 2020 bude předmět i v souvislosti s aktuální epidemiologickou situací a aktuální personální situací na daném pracovišti pravděpodobně vyučován individuálně. Možná další realizace 29.9-2.10. V případě zájmu o tento předmět v uvedeném termínu použijte kontaktní mail na as. Černohorskou a přihlaste se s dostatečným předstihem.
In autumn semmester 2020 the subject will be probably educated individually (to avoid timetable clashes).
E-mail:
lenka.cernohorska@fnusa.cz;
ondrej.zahradnicek@fnusa.cz - Další komentáře
- Studijní materiály
Poznámka k četnosti výuky: 5 x 3 hod stáže.
- Statistika zápisu (podzim 2020, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/med/podzim2020/VSLB071