HV010 Etnomuzikologický seminář

Pedagogická fakulta
jaro 2019
Rozsah
0/2/0. 2 kr. Ukončení: z.
Vyučující
prof. PhDr. Judita Kučerová, Ph.D. (přednášející)
Garance
prof. PhDr. Judita Kučerová, Ph.D.
Katedra hudební výchovy – Pedagogická fakulta
Kontaktní osoba: prof. PhDr. Judita Kučerová, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Katedra hudební výchovy – Pedagogická fakulta
Rozvrh seminárních/paralelních skupin
HV010/01: Čt 14:00–15:50 učebna 20, J. Kučerová
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je uvést studenty do etnomuzikologické problematiky, orientace v oblasti systematiky oboru a typologie lidové hudby. Na základě nabytých znalostí budou studenti schopni rozlišovat základní typy, druhy a žánry lidových písní.
Výstupy z učení
Na konci tohoto kurzu, který je koncipován jako úvod do etnomuzikologické problematiky, bude student schopen orientovat se v oblasti systematiky oboru a typologie lidové hudby. Na základě nabytých znalostí bude rozlišovat základní typy, druhy a žánry lidových písní.
Osnova
  • Folklorní druhy a žánry, funkce písní. Regionální typy písní na území České republiky. Úvod do problematiky studia lidové instrumentální hudby. Základy organologie a nástrojová seskupení. Vývoj sběratelské tradice a historie folklorního hnutí v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Folklorní inspirace v oblasti artificiální hudby a jiných druzích umění. Práce s hudebně folklorními prameny, sbírkovým fondem z jednotlivých etnografických regionů České republiky. Poslech nahrávek lidových písní a instrumentální hudby. Vyhledávání folklorních paralel v artificiální hudbě, literatuře a výtvarném umění. Literatura: VONDRUŠKOVÁ, A. Od folkloru k folklorismu. Slovník folklorního hnutí v Čechách. Strážnice: Ústav lidové kultury, 2000. ROKYTA, J., STOLAŘÍK, I., ZENKL, L. Jak zpívat lidové písně. Ostrava: Krajské kulturní středisko, 1990. HORÁK, J. Naše lidová píseň. Praha: J. R. Vilímek, 1946. LIDOVÁ KULTURA. NÁRODOPISNÁ ENCYKLOPEDIE ČECH, MORAVY A SLEZSKA. Red. S. Brouček a R. Jeřábek. Praha: Etnologický ústav Akademie věd České republiky v Praze a Ústav evropské etnologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, 2007. JANÁČEK, L. O lidové písni a lidové hudbě. Dokumenty a studie. Red. J. Vysloužil. Praha: Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1955. JEŘÁBEK, R. Etnografická diferenciace. In: Slovník české hudební kultury. Red. J. Fukač, Vysloužil, J., Macek, P. Praha: Editio Supraphon, 1997. KUČEROVÁ, J. Lidová píseň v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. I.-II. Brno: Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta, 2008. UHLÍKOVÁ, L., PAVLICOVÁ, M. Od folkloru k folklorismu. Slovník folklorního hnutí na Moravě a ve Slezsku. Strážnice: Ústav lidové kultury, 1997. KUČEROVÁ, Judita. Sběratel lidových písní Martin Zeman z Velké nad Veličkou (1854-1919) : profil, odkaz, hudebně pedagogické inspirace. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2011. 315 s. ISBN 9788021056497. MARKl, J. Nejstarší sbírky českých lidových písní. Praha: Supraphon, 1987.
Výukové metody
Seminář, teoretická příprava, skupinové projekty, příprava prezentace.
Metody hodnocení
Zápočet. Nutnost vypracování úkolu v průběhu semestru. Docházka do semináře (80%).
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2020, jaro 2021, jaro 2022, jaro 2023, jaro 2024, jaro 2025.