PdF:TI1012 Didaktika praktických činností - Informace o předmětu
TI1012 Didaktika praktických činností - kovy
Pedagogická fakultajaro 2021
- Rozsah
- 0/2/0. 8 h. konz./sem. (komb. stud.). 2 kr. Ukončení: z.
- Vyučující
- Ing. Zdeněk Hodis, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Petr Vybíral, Ph.D. (cvičící) - Garance
- Ing. Zdeněk Hodis, Ph.D.
Katedra technické a informační výchovy – Pedagogická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Petr Vybíral, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Katedra technické a informační výchovy – Pedagogická fakulta - Rozvrh seminárních/paralelních skupin
- TI1012/01: St 8:00–9:50 učebna 46, P. Vybíral
- Předpoklady
- TI1008 Materiály a technologie - kovy
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Pedagogické asistentství technické a informační výchovy pro základní školy (program PdF, B-SPE)
- Pedagogické asistentství technické a informační výchovy pro základní školy (program PdF, B-TV)
- Technická a informační výchova se zaměřením na vzdělávání (program PdF, B-SPE)
- Technická a informační výchova se zaměřením na vzdělávání (program PdF, B-TE3S) (2)
- Cíle předmětu
- Cílem předmětu je získat základní schopnosti a dovednosti úspěšně organizovat a řídit vyučovací proces v praktickém vyučování a osvojit si vědomosti a dovednosti pro použití a tvorbu různých organizačních forem, vyučovacích metod a prostředků výuky. Současně se seminář zaměřuje na technologie zpracování kovů a na aplikaci získaných didaktických znalostí do praktického vyučování.
- Výstupy z učení
- Studenti: Realizují náměty podle výkresové dokumentace. Navrhují a popisují nářadí a nástroje pro realizaci výrobků. Osvojí si základní vědomosti a dovednosti při práci s nářadím a nástroji. Navrhují vhodné vyučovací metody a organizační formy v praktickém vyučování. Vytvoří vlastní technologický postup při realizaci námětů. Vysvětlí zásady bezpečnosti a hygieny práce v praktickém vyučování. Definují výukové cíle, klíčové kompetence a mezipředmětové vztahy při realizaci námětů.
- Osnova
- Sylabus semináře: 1. a 2. týden: Technologie ručního zpracování kovů, tvorba technologického postupu, zásady tvorby výkresové dokumentace v praktickém vyučování, příprava a realizace semestrálního projektu. 3. a 4. týden: Technologie tváření materiálu (ohýbání, kování) - realizace námětů podle výkresové dokumentace 5. a 6. týden: Technologie obrábění materiálu (pilování, vrtání, řezání závitů) - realizace námětů podle výkresové dokumentace 7. a 8. týden: Technologie dělení materiálu (řezání, stříhání, děrování) - realizace námětů podle výkresové dokumentace. 9. a 10. týden: Povrchová úprava kovů (lakování, pokovování, leštění) - realizace námětů podle výkresové dokumentace. 11. a 12. týden: Technologie spojování materiálu (nýtování, pájení, šroubové spoje, lepení) - realizace námětů podle výkresové dokumentace.
- Literatura
- Výukové metody
- Praktická cvičení.
- Metody hodnocení
- Studenti vytvoří portfolio námětů z kovů, zpracují didaktické listy pro práci s kovy a realizují tematicky zaměřený semestrální projekt s kompletní technickou a výkresovou dokumentací.
- Další komentáře
- Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
- Statistika zápisu (jaro 2021, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/ped/jaro2021/TI1012