DE1A01 Úvod do studia dějepisu a vademecum odborné práce

Pedagogická fakulta
podzim 2024
Rozsah
1/1/0. 8 hodin. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Mgr. Jiří Mihola, Ph.D. (přednášející)
Garance
Mgr. Jiří Mihola, Ph.D.
Katedra historie – Pedagogická fakulta
Kontaktní osoba: PhDr. Kamil Štěpánek, CSc.
Dodavatelské pracoviště: Katedra historie – Pedagogická fakulta
Předpoklady
Zájem studenta o předmět dějepis a odbornou historickou práci, elementární znalosti o institucích, které se věnují studiu historie a souvisejí s přípravou na učitelské povolání, praktickým poznáváním oboru, základní práce s odbornou literaturou a nejzákladnější terminologie spojující vyučovací předmět dějepis a odbornou (historickou) práci.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je základní orientace studenta v institucích, které souvisejí s jeho přípravou na učitelské povolání a v oblastech, které mu poskytnou teoretickou a praktickou základnu pro zvládnutí odborné práce a následujících povinných předmětů studia. Předmět plní důležitou funkci v oblasti informativní a v orientaci posluchačů při vyhledávání, studiu a zpracování poznatků z literatury a pramenů, včetně stanovení nejdůležitějších metod, postupů a prostředků při studiu i výzkumu, tj. vlastního odborné historické a oborové didaktické práce. Uvádí studenty nejen do studia historie, ale také do vysokoškolského studia vůbec. Předmět vytváří nezbytný základ pro studium všech dalších historických oborů a předmětů, pro studium vývoje vlastního historického procesu. Nabízí základní nahlédnutí do archivní, muzejní, knihovní, kronikářské práce a do pomocných věd historických s důrazem na jejich využití ve školním dějepise i praxi.
Výstupy z učení
Student se po absolvování předmětu bude orientovat v historických pracovištích a univerzitním prostředí zaměřeným na přípravu budoucích učitelů dějepisu, zejména na vývoj a proměny katedry historie na PdF MU. Prostřednictvím exkurzí bude prakticky zorientován a schopen práce s archivními materiály, spolupráce školy a muzea, vedení kroniky své obce. Bude schopen vysvětlit základní pojmy a přiblížit osobnosti z filozofie dějin, periodizace dějin, sporu o smysl českých dějin, získá základní orientaci v problematice exilové a samizdatové literatury. Praktický význam studia dějepisu uplatní při vysvětlování mýtů a stereotypů v dějepisném vyučování. V oblasti pomocných věd historických bude schopen pracovat s nejdůležitější terminologií využitelnou ve školské praxi a zvládne základy genealogické práce. Zvládnutí techniky, metodologie a obsahové struktury odborné práce napomůže kvalitnímu zvládání seminárních prací, úkolů, recenzí a také bakalářské diplomové práce.
Osnova
  • Teoretické základy (předmět studia dějepisu, úkoly historie, vývoj názorů na dějiny, filozofie dějin, spor o smysl českáých dějin, periodizace dějin). Organizace historické práce (vysokoškolské studium dějepisu a jeho proměny, ústavy, historické společnosti, katedra historie PdF MU. Instituce spjaté se studiem dějepisu - archivy, muzea, knihovny, kronikářská práce, památková péče. Vademecum odborné práce (slovníky, bibliografie, časopisy,učebnice, etapy vědecké historické práce, struktura a metodika odborné práce, publikování výsledků práce. Praktické poznávání - exkurze do historického centra Brna, návštěva expozice a depozitářů Moravského zemského muzea a Muzea města Brna, exkurze do Moravského zemského archivu, případně do Moravské zemské knihovny či Památkového ústavu.
Literatura
    doporučená literatura
  • ČORNEJ, Petr. Historici, historiografie a dějepis : studie, črty, eseje. Vydání první. Praha: Univerzita Karlova v Praze, nakladatelství Karolinum, 2016, 484 stran. ISBN 9788024632766. URL info
  • BLOCH, Marc. Obrana historie, aneb, Historik a jeho řemeslo. Translated by Helena Beguivinová. Vydání první. Praha: Argo, 2011, 159 stran. ISBN 9788025704035. info
  • HLAVÁČEK, Ivan, Rostislav NOVÝ a Jaroslav KAŠPAR. Vademecum pomocných věd historických. 3. opravené a doplněné vy. Jinočany: H & H, 2002, 544 stran. ISBN 8073190044. info
  • BURCKHARDT, Jacob Christoph. Úvahy o světových dějinách. 1. vyd. Olomouc: Votobia, 1996, 263 s. ISBN 8071981494. info
Výukové metody
Přednášky, řízená diskuse, samostatná práce, audiovizuální technika, exkurze do Moravského zemského archivu, Moravského zemského muzea, Muzea města Brna, do historického centra města Brna, powerpointové materiály ke samostudiu a k dalšímu využití ve školské praxi.
Metody hodnocení
Návštěva výuky, písemná zkouška, splnění samostatného úkolu - recenze na vybranou historickou knihu.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2022, podzim 2023.