FAVh005 Kinematografie SSSR 1945-1991

Filozofická fakulta
podzim 2019
Rozsah
4/0/2. filmové projekce. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
PhDr. Jaromír Blažejovský, Ph.D. (přednášející)
Bc. Marek Mrázek (pomocník)
Mgr. Zdeňka Pitrunová (pomocník)
Garance
PhDr. Jaromír Blažejovský, Ph.D.
Ústav filmu a audiovizuální kultury - Filozofická fakulta
Dodavatelské pracoviště: Ústav filmu a audiovizuální kultury - Filozofická fakulta
Rozvrh
Po 14:00–20:40 C34; a Čt 17. 10. 14:00–20:40 C34, Čt 31. 10. 14:00–20:40 C34, Čt 14. 11. 14:00–20:40 C34, Čt 12. 12. 14:00–20:40 C34, Čt 19. 12. 14:00–20:40 C34
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 16 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
V úvodu do dějin sovětského filmu od konce Velké vlastenecké války do zániku SSSR se zaměříme na proměny politického kontextu, nejdůležitější období, typické žánry a autorské osobnosti, včetně produkce republikových studií.

Hlavní cíle kursu jsou:
porozumět vztahům mezi ideologií, stranickým vedením a kinematografií v SSSR
získat diváckou zkušenost s produkcí sovětských studií
seznámit se s tvorbou vynikajících osobností sovětského autorského filmu
odhalit ideologické stereotypy i podvratné podtexty ve vybraných filmech
rozšířit bázi poznatků pro historickou komparaci v kontextu (post)socialistických zemí.
Výstupy z učení
Student bude po absolvování předmětu schopen:
orientovat se v sovětské filmové produkci 1945-1991
rozlišovat tuto produkci podle národních kinematografií
ocenit autorskou tvorbu významných filmařů
analyzovat ideologické obsahy přítomné v oficiální produkci
identifikovat podvratná poselství.
Osnova
  • 1. Úvod do studia sovětské kinematografie
  • 2. Stručný přehled vývoje sovětského filmu do roku 1945
  • 3. Sovětská kinematografie za pozdního stalinismu (1945-1953)
  • 4. Tání (1953-1964): Grigorij Čuchraj, Michail Kalatozov, Michail Romm, Marlen Chucijev
  • 5. Poetický film: Sergej Paradžanov, Jurij Iljenko, Tengiz Abuladze, Emil Loteanu
  • 6. Epopeje: Sergej Bondarčuk, Jurij Ozerov
  • 7. Klasikové: Sergej Gerasimov, Grigorij Kozincev, Julij Rajzman
  • 8. Jubilejní rok 1967 a trezorové filmy
  • 9. Oficiální projekty, filmy o Leninovi
  • 10. Vasilij Šukšin
  • 11. V Lenfilmu: Gleb Panfilov, Ilja Averbach, Dinara Asanovová
  • 12. Andrej Tarkovskij, Andrej Michalkov-Končalovskij, Nikita Michalkov
  • 13. Larisa Šepiťková a Elem Klimov
  • 14. Zakavkazské kinematografie
  • 15. Pobaltské kinematografie
  • 16. Středoasijské kinematografie
  • 17. Žánrové filmy, komedie a krimi
  • 18. Perestrojka
Literatura
  • HORTON, Andrew a Michael BRASHINSKY. The zero hour : glasnost and Soviet cinema in transition. Princeton, N.J.: Princeton University Press, 1992. xiv, 287. ISBN 0691019207. info
  • BERNARD, Jan. Národní kinematografie Sovětského svazu [2-7881]. Praha: Čs. filmový ústav, 1989. info
  • 4 filmové povídky : Červená kalina (Obsaž.) : Čtyři filmové povídky (Přid.) : Sto dní už nejsme děti (Obsaž.) : Sviť, sviť, má hvězdo (Obsaž.) : Zrcadlo (Obsaž.). Translated by Jan Bernard, Edited by Galina Kopaněvová. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 1982. 247 s., [1. info
  • FOMIN, Valerij. Symfonie filmového plátna : Emil Loťanu, Jurij Iljenko, Otar Ioseliani, Bulat Mansurov, Tolomus Okejev, Gleb Panfilov, Vasilij Šukšin. Praha: Panorama, 1979. info
Výukové metody
Přednáška, diskuse, filmové projekce.
Metody hodnocení
Zkouška: anotovaná filmografie 24 zhlédnutých filmů ke skupinové diskusi.
Informace učitele
Doporučené filmy (výběr):
A co když je to láska? (A jesli eto ljubov?, Rajzman, J., 1961); Agónie – konec Rasputina (Agonija, Klimov, E., 1981); ...a jitra jsou zde tichá (A zori zděs tichije, Rostockij, S., 1971); Andrej Rublev (Andrej Rubljov, Tarkovskij A., 1966); Balada o vojákovi (Ballada o soldatě, Čuchraj, G., 1959); Barva granátového jablka (Sajat Nova, Paradžanov, S., 1968); Bílé slunce pouště (Běloje solnce pustyni, Motyl, V., 1970); Bílý parník (Ak-Keme, Šamšijev, B., 1975); Bílý pták s černým znamením (Bilyj ptach z čornoju oznakoju, Iljenko, J., 1971); Bojovali za vlast (Oni sražalis za rodinu, Bondarčuk, S., 1974); Cikáni jdou do nebe (Tabor uchodit v něbo, Loteanu, E., 1976); Červená kalina (Kalina krasnaja, Šukšin, V., 1973); Červené máky Issyk-Kulu (Alyje maki Issyk-kulja, Šamšijev, B., 1972); Devět dní jednoho roku (Děvjať dněj odnogo goda, Romm, M., 1962); Hamlet (Gamlet, Kozincev, G., 1964); Ivanovo dětství (Ivanovo dětstvo, Tarkovskij A., 1961); ; Jdi a dívej se (Idi i smotri, Klimov, E., 1985); Je lehké být mladý? (Vai viegli būt jaunam?, Podnieks, J., 1986); Je mi dvacet let (Mně dvadcať ljet, Chucijev, M., 1964); Jeřábi táhnou (Leťat žuravli, Kalatozov, M., 1957); Ježek v mlze (Jožik v tumaně, Jurij Norštejn, 1975); Když skončilo dětství (Sto dněj posle dětstva, Solovjev, S., 1974); Komisařka (Komissar, Akoldov, A., 1967); Král Lear (Korol Lir, Kozincev, G., 1971); Nebuď smutný (Ar idardo!, Danělija, G., 1969); Nikdo nechtěl umírat (Niekas nenorejo mirti, Vytautas Žalakevičius 1963); Novinář (Žurnalist, Gerasimov, S., 1967); Oblomov (Něskolko dněj iz žizni I. I. Oblomova, Michalkov N., 1979); Obyčejný fašismus (Obyknověnnyj fašizm, Romm, M., 1965); Ohněm se nepřebrodíš (V ogně broda nět, Panfilov, G., 1967); Osud člověka (Suďba čelověka, Bondarčuk, S., 1959); Osvobození (Osvobožděnije, Ozerov, J., 1967-1971); Pád Berlína (Paděnije Berlina, Čiaureli, M., 1949); Pět večerů (Pjať věčerov, Michalkov, N., 1979); Pohádka pohádek (Skazka skazok, Norštejn, J., 1979); Pokání (Monanieba, Abuladze, T., 1982); Prémie (Premija, Mikaeljan, S., 1974); Prosba (Vedreba, Abuladze, T., 1967); Prosím o slovo (Prošu slova, Panfilov, G., 1975); Romance o zamilovaných (Romas o vljubljonnych, Michalkov-Končalovskij, A., 1974); Sibiriáda (Michalkov-Končalovskij, A., 1979); Solaris (Soljaris, Tarkovskij A., 1972); Stalker (Tarkovskij A. 1979); Stíny zapomenutých předků (Tini zabutych predkiv, Paradžanov, S., 1964); Strom přání (Natvris khe, Abuladze, T., 1976); Sviť, sviť, má hvězdo (Gori, gori, moja zvězda…, Mitta, A., 1969); Téma (Těma, Panfilov, G., 1979); Třesky plesky (Pěčki-lavočki, Šukšin, V., 1972); Tvůj současník (Tvoj sovremennik, Rajzman, J., 1967); Vojna a mír I-IV (Vojna i mir, Bondarčuk, S., 1965-1967); Vzestup (Voschožděnije, Šepiťko, L., 1976); Začátek (Načalo, Panfilov, G., 1970); Zrcadlo (Zerkalo, Tarkovskij A., 1975), Žil zpívající drozd (Iko šašvi mgalobeli, Ioseliani, O., 1970).

Recommended films (selection):
A jesli eto ljubov? (Rajzman, J., 1961); Agony - The Life and Death of Rasputin (Agonija, Klimov, E., 1981); A zori zdes tikhie (A zori zděs tichije, Rostockij, S., 1971); Andrei Rublev (Andrej Rubljov, Tarkovskij A., 1966); Ballad of a Soldier (Ballada o soldatě, Čuchraj, G., 1959); Sayat Nova (Sajat Nova, Paradžanov, S., 1968); The White Sun of the Desert (Běloje solnce pustyni, Motyl, V., 1970); Belyy parokhod (Ak-Keme, Šamšijev, B., 1975); Bilyj ptach z čornoju oznakoju (Iljenko, J., 1971); They fought for their country (Oni sražalis za rodinu, Bondarčuk, S., 1974); Tabor uchodit v něbo (Loteanu, E., 1976); Kalina krasnaja (Šukšin, V., 1973); The Scarlet Poppies of Issyk-Kul (Alyje maki Issyk-kulja, Šamšijev, B., 1972); Nine Days of One Year (Děvjať dněj odnogo goda, Romm, M., 1962); Hamlet (Gamlet, Kozincev, G., 1964); Ivan´s Childhood (Ivanovo dětstvo, Tarkovskij A., 1961); ; Come and See (Idi i smotri, Klimov, E., 1985); Vai viegli būt jaunam? (Podnieks, J., 1986); I Am Twenty (Mně dvadcať ljet, Chucijev, M., 1964); The Cranes Are Flying (Leťat žuravli, Kalatozov, M., 1957); Jožik v tumaně (Jurij Norštejn, 1975); One Hundred Days After Childhood (Sto dněj posle dětstva, Solovjev, S., 1974); The Commissar (Komissar, Akoldov, A., 1967); King Lear (Korol Lir, Kozincev, G., 1971); Ar idardo! (Danělija, G., 1969); Niekas nenorejo mirti (Vytautas Žalakevičius, 1963); Žurnalist, (Gerasimov, S., 1967); Oblomov (Něskolko dněj iz žizni I. I. Oblomova, Michalkov N., 1979); Obyknověnnyj fašizm, (Romm, M., 1965); No Path through Fire (V ogně broda nět, Panfilov, G., 1967); Fate of a Man (Suďba čelověka, Bondarčuk, S., 1959); Osvobožděnije, (Ozerov, J., 1967-1971); The Fall of Berlin (Paděnije Berlina, Čiaureli, M., 1949); Five Evenings (Pjať věčerov, Michalkov, N., 1979); Skazka skazok, (Norštejn, J., 1979); Repentance (Monanieba, Abuladze, T., 1984); Premija, (Mikaeljan, S., 1974); Prosba Vedreba, (Abuladze, T., 1967); Prošu slova, (Panfilov, G., 1975); Romance o zamilovaných Romans o vljubljonnych, (Michalkov-Končalovskij, A., 1974); Sibiriade (Michalkov-Končalovskij, A., 1979); Solaris (Soljaris, Tarkovskij A., 1972); Stalker (Tarkovskij A. 1979); Unforgotten Shadows (Tini zabutych predkiv, Paradžanov, S., 1964); The Wishing Tree (Natvris khe, Abuladze, T., 1976); Gori, gori, moja zvězda…, (Mitta, A., 1969); Těma, (Panfilov, G., 1979); Pěčki-lavočki, (Šukšin, V., 1972); Tvoj sovremennik, (Rajzman, J., 1967); Voyna i mir, (Bondarčuk, S., 1965-1967); Voschožděnije, (Šepiťko, L., 1976); Začátek Načalo (Panfilov, G., 1970); The Mirror (Zerkalo, Tarkovskij A., 1975), Iko šašvi mgalobeli, (Ioseliani, O., 1970).
Další komentáře
Studijní materiály

  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/podzim2019/FAVh005