JSB_SLAV70 Balkán z etnologické perspektivy - výzkumy, tradice, současnost

Filozofická fakulta
podzim 2024
Rozsah
1/1/0. 4 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Barbora Navrátilová, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Barbora Navrátilová, Ph.D. (cvičící)
Garance
Mgr. Pavel Pilch, Ph.D.
Ústav slavistiky – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Pavel Pilch, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Ústav slavistiky – Filozofická fakulta
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Předmět přináší vhled do etnologických a sociokulturně antropologických výzkumů realizovaných v průběhu 20. století a na počátku 21. století na Balkáně. Charakterizuje badatelské zájmy českých autorů (boom zájmu o Balkán ve 21. století) a detailněji představí některé výzkumy mezinárodního významu např. v Srbsku (proměny vesnické komunity - J. Halpern), Albánii (zvykové právo - M. Hasluck, E. Durham), Severní Makedonii (magie a společenské uspořádání - J. Obrebski), Bulharsku (etnologie socialismu a postsocialismu - G. Creed), Bosně (identita a etnicita - T. Bringa), Rumunsku (majetkové vztahy - K. Verdery. Důležitou součást kurzu tvoří také audiovizuální prezentace etnografických filmů, v prvé řadě českých autorů.
Výstupy z učení
Student bude po absolvování předmětu schopen - orientovat se v etnologických a sociokulturně antropologických výzkumech v zemích Balkánu, které realizovali čeští badatelé s důrazem na boom zájmu o Balkán, který zaznamenáváme na počátku 21. století;
- orientovat se v etnologických a sociokulturně antropologických výzkumech mezinárodního významu ve vybraných zemích Balkánu;
- reflektovat některá důležitá společenská témata spojená s výzkumem v balkánských zemích (proměny rolnických společností, etnologie socialismu a postsocialismu, identita a etnicita, zvykové právo, magie a společenské uspořádání, majetkové vztahy)
Výukové metody
přednášky, čtení, diskuse na hodinách
Metody hodnocení
Prezence na přednáškách a aktivní účast v diskusích na základě přečtených textů (70% hodnocení), závěrečný esej (30% hodnocení).
Informace učitele
Doporučená literatura:
J. Budilová, Lenka: Od krevní msty k postsocialismu: vývoj antropologického zájmu o Balkán. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 2019.


Machová (Navrátilová), Barbora. Bitovo. Každodenní život v makedonských horách. 2016


Zandlová, Markéta: Etnická mobilizace a politiky identit. Aromuni v Bulharsku. 2015


Ludvík Kuba. Čtení o Makedonii : Cesty a studie z roků 1925 – 1927. 1932


Ludvík Kuba: Cesty za slovanskou písní 1885-1929. Díl druhý. Slovanský jih. 1953


Jiří LANGER a Helena BOČKOVÁ: Obydlí v Karpatech a přilehlých oblastech balkánských. Syntéza mezinárodního výzkumu. 2010. - část týkající se Balkánu – autorka Helena Bočková


Fatková, Gabriela: Bulharští Karakačani a usedlý život. Dům, jméno a identita. 2015


Jakoubek, Marek: Vojvodovo. Etnologie krajanské obce v Bulharsku. 2010


Balkán a migrace. Na křižovatce antropologických perspektiv. 2011


Balkán a nacionalismus. Labyrintem nacionální ideologie. 2012


Mary Edith Durhamová. V albánských výšinách: Putování za horskými kmeny. 2019


Verdery, Katherine: The Vanishing Hectare: Property and Value in Postsocialist Transylvania. Ithaca and London: Cornell University Press 2004.


Bringa, Tone: Being Muslim the Bosnian Way: Identity and Community in a Central Bosnian Village Princeton: Princeton University Press 1995


Halpern, Joel M.: A Serbian Village: Social and cultural change in a Yugoslav community. New York: Columbia University Press 1958.


Creed, Gerald: Domesticating Revolution: From Socialist Reform to Ambivalent Transition in a Bulgarian Village. University Park: Pennsylvania State University Press, 1998.

Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je vyučován jednou za dva roky.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2023.