OJ328 Počítače a přirozený jazyk_seminář

Filozofická fakulta
jaro 2002
Rozsah
0/2/0. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
doc. PhDr. Klára Osolsobě, Dr. (přednášející)
Garance
doc. PhDr. Klára Osolsobě, Dr.
Ústav českého jazyka – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Jaroslava Vybíralová
Předpoklady
Seminář navazuje na přednášku Počítače a přirozený jazyk.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Seminář navazuje na přednášku Počítače a přirozený jazyk. V semináři se studenti seznámí s výpočetní technikou (PC), naučí se pracovat s některým textovým editorem a seznámí se alespoň se třemi textovými editory.
Osnova
  • V semináři se studenti seznámí s výpočetní technikou (PC), naučí se pracovat s některým textovým editorem a seznámí se alespoň se třemi textovými editory (ne, csed, t602, wp). V návaznosti na přednášku se pokusí v jazyce PROLOG navrhnout popis nějakého vymezeného úseku gramatiky přirozeného jazyka (např. češtiny) a vyzkoušet pomocí prologovského interpretu správnost navrženého popisu. V seminářích se studenti rovněž seznámí s konkrétními výsledky práce v oblasti počítačové lingvistiky, jichž bylo dosaženo v rámci výzkumu v kabinetu počítačové lingvistiky MU (spelling-checker, lemmatizátor, automatická morfologická a syntaktická analýza, počítačový thesaurus, strojový slovník češtiny).
Literatura
  • PALA, Karel a Klára OSOLSOBĚ. Základy výpočetní techniky pro filology. Vyd. 1. Brno: Rektorát UJEP, 1989, 72 s. ISBN 8021000767. info
Metody hodnocení
Předpokladem pro získání zápočtu je samostatná formulace prologovských pravidel pro popis určitého problému z oblasti gramatiky přirozeného jazyka. To předpokládá zápis pravidel za použití některého editoru a ověření jejich platnosti pomocí prologovského interpretu.
Další komentáře
Výuka probíhá každý týden.
Seminář navazuje na přednášku Počítače a přirozený jazyk (CJBB20); absolvování přednášky však není podmínkou k zapsání semináře.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2005.