FF:HIB0159 Panevropa - Informace o předmětu
HIB0159 Panevropa aneb silná střední Evropa?
Filozofická fakultajaro 2003
- Rozsah
- 0/2. 2 kr. Ukončení: z.
- Vyučující
- Mgr. Miroslav Jeřábek, Ph.D. (cvičící)
- Garance
- prof. PhDr. Jiří Malíř, CSc.
Historický ústav – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Hana Ambrožová - Rozvrh
- Po 14:10–14:55 43, Po 15:00–15:45 43
- Předpoklady
- K předpokladům účasti v kursu patří zájem o danou problematiku a znalost německého jazyka. Vítáni jsou studenti germanistiky, u nichž se dá předpokládat vyšší schopnost interpretace historických textů.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Předmět si smí zapsat nejvýše 20 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/20, pouze zareg.: 0/20 - Mateřské obory/plány
- předmět má 13 mateřských oborů, zobrazit
- Cíle předmětu
- Cílem kursu je seznámit posluchače s myšlenkami celoevropského sjednocení a středoevropského hospodářského a politického sblížení, které vznikaly ve střední Evropě po roce 1918. V semináři budou charakterizováni Richard Nikolaus Coudenhove-Kalergi (autor myšlenky Panevropy)a Elemér Hantos (zakladatel středoevropského hnutí). Hlavní pozornost bude věnována pronikání těchto idejí do meziválečného Československa let 1918 až 1938. K důležitým námětům patří vztah československých politických elit k R.N.Coudenhovovi, založení centrály Panevropské unie v Československu se sídlem v Praze a charakteristika činnosti poboček Panevropské unie ve větších městech - Brně, Bratislavě, Liberci aj. Druhé hlavní téma semináře tvoří analýza ideje hospodářsky silné střední Evropy, především recepce této myšlenky v Československu. Zvláštní důraz bude kladen na charakteristiku činnosti Středoevropského ústavu v Brně, který byl hlavním exponentem těchto snah v republice. Studenti budou seznámeni s hospodářskými plány brněnských průmyslníků Tugendhata a Jellinka. V případě panevropského i středoevropského hnutí se budeme zabývat jejich sociální základnou -osobnostmi a společenskými vrstvami, které tyto myšlenky podporovaly. Závěrečným námětem kursu bude interpretace esejí Milana Kundery a Josefa Krouutvora, jež se aktuálně týkají kulturního odkazu střední Evropy.
- Osnova
- 3.3. Uvedení kursu - cíle, koncepce, témata referátů. Friedrich Neumann a další německé představy Mitteleuropy. 10.3. Souvislost panevropských a středoevropských snah s mírovým hnu- tím. Pacifistické hnutí v Evropě po roce 1918. 17.3. Projekt Panevropy R.N.Coudenhova-Kalergiho (1923). Vztah čs.po- litických elit ke Coudenhovovi. 24.3. Panevropské hnutí v Československu: založení centrály Panevro- pské unie v Praze(1926), charakteristika činnosti poboček v Brně Bratislavě, Liberci aj. 31.3. Myšlenka Panevropy v týdeníku Přítomnost a v dalším čs. tisku - Lidové noviny, Právo lidu, Tagesbote. 7.4. Coudenhove-Kalergi a myšlenky Panevropy ve 40.letech. Elemér Hantos a idea hospodářsky a politicky silné střední Evropy 14.4. Středoevropský ústav v Brně (1929-1939): odborná a přednášková činnost, sociální základna. 28.4. Hospodářské plány brněnských průmyslníků Tugendhata a Jellinka. Victor Bauer a jeho představa střední Evropy. 5.5. Milan Hodža a jeho středoevropský plán. 12.5. Interpretace esejí o kulturním odkazu střední Evropy: Milan Kundera: Tragédie střední Evropy. Josef Kroutvor: Potíže se střední Evropou. 19.5. Práce s časopisem Střední Evropa. Volná debata, ukončení kursu.
- Metody hodnocení
- Výběrový seminář s přednáškami vyučujícího, referáty studentů a společnými diskusemi. Kurs je ukončen udělením zápočtů.
- Statistika zápisu (jaro 2003, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/jaro2003/HIB0159