FF:PSB_95 Psychologie zrakového vnímání - Informace o předmětu
PSB_95 Psychologie zrakového vnímání
Filozofická fakultajaro 2009
- Rozsah
- 1/1/0. 4 kr. Ukončení: k.
- Vyučující
- doc. Mgr. Radovan Šikl, Ph.D. (přednášející), PhDr. Pavel Humpolíček, Ph.D. (zástupce)
- Garance
- PhDr. Zdenka Stránská, Ph.D.
Psychologický ústav – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Jarmila Valchářová - Rozvrh
- St 15:00–16:35 C34
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Předmět si smí zapsat nejvýše 50 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/50, pouze zareg.: 0/50 - Mateřské obory/plány
- Psychologie (program FF, M-PS) (4)
- Cíle předmětu
- Lidské smysly fungují natolik přesně, natolik rychle a bez zjevného úsilí, že máme sklon považovat jejich činnost za zautomatizovanou a vnímání za přímé (nezprostředkované) zobrazení reality. Ve skutečnosti se za úspěšností ukrývá vysoce komplexní psychický a fysiologický proces, díky kterému jsme schopni objekty v našem okolí s úspěchem nalézat, rozpoznávat je a následně s nimi manipulovat. Jakým způsobem tedy člověk vnímá? Jak se daří lidskému mozku dodat na významu všem jednotlivým sensorickým vstupům tak, abychom mohli vnímat bohatost okolního světa v její pravé podobě? Úkolem přednášek a diskusí je zprostředkovat poznatky o tom, jak získáváme, zpracováváme a dále používáme informace o objektech a událostech probíhajících v našem okolí. Přestože hlavní náplní semináře budou percepční procesy u dospělého, zdravého člověka uvyklého na život v euroamerické civilizaci, do přednášek budou rovněž začleněny informace týkající se vnímání u zvířat, vnímání u dětí a starých lidí, vnímání při poškození mozku nebo vnímání u tzv. přírodních národů.
- Osnova
- Úvod do studia Důvody pro zájem o studium tématu zrakové vnímání. Výčet obecných vlastností percepčního procesu. Vnímání jako interpretace reality. Fysikální a fysiologický kontext zrakového vnímání Fysikální vlastnosti světla. Anatomie a fysiologie oka. Fotoreceptory. Optický nerv. Primární a sekundární zrakový kortex. Vnímání barev Důležitost barev v životě. 3 fysikální a percepční komponenty barvy. Vztah mezi barvami. Míchání barev. Rozlišovací schopnosti. Tyčinky a čípky. Teorie vnímání barev. Barvoslepost. Vnímání prostoru I. Problém rekonstrukce vnímané reality z projekční plochy sítnice. Cues nebo clues? Princip fungování jednotlivých nápovědí o prostoru jejich spolehlivost, účinnost a vzájemná interakce v různých podmínkách. Vnímání prostoru II. Sítnicový rozměr a jeho škálování. Charakteristické nepřesnosti při vnímání prostoru; myšlenka geometrické struktury optického prostoru. Klamy. Ztvárnění prostoru/hloubky v uměleckých dílech. Vývojové aspekty. Kulturní vlivy. Prostorové vnímání u zvířat. Vnímání tvaru Problém rekonstrukce tvaru z projekční plochy sítnice. Shape-from- Gestalt psychologie a zákony organisace prvků zorného pole. Kalkulace s pravidelnostmi při vnímání tvaru. Identifikace objektu na základě jeho tvaru (bottom-up vs. top-down, Treismanová, Marr, Biederman). Vnímání pohybu Informační potenciál pohybu. Percepční prahy. Čím vším je ovlivnitelná vnímaná rychlost? Oční pohyby. Vnímání zdánlivého pohybu (stroboskopický, indukovaný, autokinetický, následné působení). 1)Vnímání času: Problémy se zkoumáním vnímání času. 2 údaje: pořadí a trvání. Biologické a psychologické determinanty vnímání času. 2)Vnímání a rozpoznávání tváří: Tvář jako specificky zpracovávaná specifická informace. Kognitivní kapacita při rozpoznávání. Biometrie. Prosopagnosie. Proměny tváře při vyjadřování emocí. Oči jako samostatný informátor. 3)Vývoj názorů v průběhu dějin: Prehistori a historie výzkumu zrakového vnímání. Předmět zájmu pro filosofii, malířství, optiku, geometrii, lékařství. Přehled názorů významných postav Aristoteles, Alhazen, Kepler, von Helmholtz 4)Videoprojekce dokumentu Zrakové vnímání v živočišné říši.
- Literatura
- Vondráček, V. (1949). Vnímání. Praha, Zdravotnické nakladatelství.
- Woodworth, R.S., Schlosberg, H. (1959). Experimentálna psychológia. Bratislava, Slovenská akadémia vied.
- Stavěl, J. (1971). Antická psychologie. Praha, Státní pedagogické nakladatelství.
- Jiránek, F., Souček, J. (1991). Úvod do obecné psychologie. Praha, UK.
- Atkinsonová R.L. et al. (1995). Psychologie. Praha, Victoria Publishing.
- Sacks, O. (1993). Muž, který si pletl manželku s kloboukem a jiné klinické povídky. Praha, Mladá fronta.
- Sacks, O. (1997). Antropoložka na Marsu. Praha, Mladá fronta.
- Nakonečný, M. (1997). Encyklopedie obecné psychologie. Praha, Academia.
- Cumminsová, D.D. (1998). Záhady experimentální psychologie. Praha, Portál.
- Hunt, M. (2000). Dějiny psychologie. Praha: Portál.
- Sternberg, R.J. (2002). Kognitivní psychologie. Praha: Portál.
- http://www.yorku.ca/eye/ (internetová učebnice vnímání)
- http://cns-web.bu.edu/pub/laliden/WWW/Visionary/Visionary.html (slovník pojmů)
- http://www.skidmore.edu/~hfoley/glossary.htm (slovník pojmů)
- http://www.med.uwo.ca/physiology/courses/sensesweb/ (fyziologie sensorických procesů)
- http://www.visionscience.com/ (odkazy na lidi, laboratoře, časopisy, software)
- http://www.journalofvision.org/ (internetový časopis)
- Metody hodnocení
- Způsob ukončení předmětu určí vyučující na počátku semestru.
- Informace učitele
- Pro absolvování předmětu je nutná 80% účast na seminářích a splnění dalších požadavků přednášejícího pro udělení kolokvia. Poslední úprava provedena dne: 03.01.2009. PhDr. Pavel Humpolíček, Ph.D.
- Další komentáře
- Předmět je vyučován každoročně.
- Statistika zápisu (jaro 2009, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/jaro2009/PSB_95