IM094 Vize nových médií v populární kultuře

Filozofická fakulta
jaro 2011
Rozsah
0/2/0. 4 kr. Ukončení: kz.
Vyučující
Mgr. Jaroslav Švelch, PhD. (přednášející)
Garance
doc. Mgr. Jana Horáková, Ph.D.
Ústav hudební vědy – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Bc. Jitka Leflíková
Rozvrh
každé sudé pondělí 15:50–19:05 N51
Předpoklady
Od studentů se vyžaduje schopnost číst odbornou literaturu a beletrii v angličtině, mít všeobecný kulturní přehled, dále pravidelná docházka a četba zadaných textů.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 60 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/60, pouze zareg.: 0/60, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/60
Mateřské obory/plány
předmět má 7 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Na konci tohoto předmětu bude student schopen: Vysvětlit vztah mezi vědeckými, uměleckými a populárními pohledy na nové mediální technologie. Zhodnotit dopad těchto vizí na podobu nových médií. Popsat kulturní tendence, které definují sdílené vize nových médií. Interpretovat díla autorů, kteří se takovými vizemi zabývají. Diskutovat o roli umělce ve vztahu k vývoji médií.
Osnova
  • Kurz se bude zabývat vizemi elektronických médií jednak ve vědě, jednak v beletrii a populární kultuře. Každý seminář se bude týkat konkrétního textu, který bude analyzován na základě společenských a kulturních poměrů dané doby. Modely masového sdělování budou pro srovnání analyzovány na základě antiutopií George Orwella a Aldouse Huxleyho. Prolínání reality s fiktivním světem elektronických médií uvidíme na příkladech filmů Videodromu, Matrix a eXistenZ. Dalším tématem budou vize Internetu a hackingu v dílech Williama Gibsona a vize virtuálních světů v knihách Vernona Vinge a Neala Stephensona.
Literatura
  • Cyberculture : (rapport au Conseil de l'Europe) (Orig.) : Kyberkultura : zpráva pro Radu Evropy v rámci projektu "Nové technologie: kulturní spolupráce a komunikace". info
  • Sconce, Jeffrey: Haunted Media
  • LEVY, Steven. Hackers :heroes of the computer revolution. 1st pub. New York: Penguin Books, 2001, 455 s. ISBN 0-14-100051-1. info
Výukové metody
Seminář bude založen na diskusích o jednotlivých textech. Některé materiály budou promítány přímo při hodině.
Metody hodnocení
Student je povinen odevzdat a hodnocen na základě: 1. Příspěvku na blog o jednom ze zadaných textů. 2. Esej o 5-6 stranách, obsahující interpretaci narativního uměleckého díla (film, komiks, TV seriál, počítačová hra, divadelní hra), které předkládá vizi nových médií. Esej musí obsahovat následující prvky: a) zdůvodnění výběru daného díla b) uvedení do kontextu, ve kterém dílo vzniklo c) interpretace jednotlivých motivů, které se týkají nového média, v návaznosti na diskuse v hodinách a na povinnou literaturu (J. Sconce) d) závěr - shrnutí a zhodnocení dané vize nových mediálních technologií a jejich vlivu na společnost e) seznam použitých zdrojů - sem patří i samotné dílo, dále pak další zdroje, včetně online zdrojů. Stylisticky se esej může pohybovat v rozmezí od odborné publicistiky (viz např. časopis Cinepur) po odborný text. Veškerá použitá literatura musí být řádně citována. Chyby v gramatice a interpunkci jsou důvodem pro dramatické snížení známky. Práce může být psána v češtině, angličtině nebo slovenštině. Kreativní úkol se odevzdává na blog předmětu. Interpretační esej se odevzdává emailem na adresu vyučujícího; její anotace (do 1000 zn.) se odevzdává na blog předmětu. Veškerá emailová komunikace s vyučujícím musí být v předmětu zprávy označena kódem PRACE-VM.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2010.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/jaro2011/IM094