FF:PO2A015 Brazilská literatura - Informace o předmětu
PO2A015 Brazilská literatura
Filozofická fakultajaro 2024
- Rozsah
- 2/1/1. 5 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- Mgr. Eva Batličková, Ph.D. (přednášející)
doc. Mgr. Silvie Špánková, Ph.D. (přednášející) - Garance
- doc. Mgr. Silvie Špánková, Ph.D.
Ústav románských jazyků a literatur – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: PhDr. Zuzana Burianová, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Ústav románských jazyků a literatur – Filozofická fakulta - Rozvrh
- Út 14:00–15:40 K33, kromě Út 16. 4.
- Předpoklady
- Pokročilá znalost portugalštiny a základní orientace v brazilské literatuře.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 30 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 5/30, pouze zareg.: 0/30, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/30 - Mateřské obory/plány
- předmět má 9 mateřských oborů, zobrazit
- Cíle předmětu
- Rozšířit a prohloubit látku probíranou v Brazilské literatuře I, II v prvním cyklu studia. Osvítit vybraná témata a specifika brazilské literatury ne vždy z tradičních úhlů (s využitím poznatků z oborů jako je historie, antropologie a sociologie) a funkčně je mezi sebou propojit. Procvičit a zdokonalit studenta v čtení, interpretaci a dalším využití odborných textů, ve formulaci vlastních, přesvědčivých názorů, v podložené argumentaci a v přemýšlení (v širších kontextech).
- Výstupy z učení
- Absolventi jsou po úspěšném ukončení studia schopni: 1. interpretovat text jako významovou strukturu, aplikovat různé historické i současné metody literární analýzy na konkrétní texty a vést odbornou literární debatu; 2. v rámci literárního textu vhodně komentovat a interpretovat literární, kulturní a historické jevy, tendence a události související s brazilskou kulturní oblastí; 3. produkovat písemný i mluvený text na úrovni odpovídající kompetencím B2-C2 SERR, a to v nejrůznějších oblastech týkající se portugalského jazyka i literatur;
- Osnova
- 1. A representação do índio na literatura brasileira. Texto: Santos, Luzia Aparecida Oliva dos. „Colonização e relato: síntese e dimensão do esteorótipo indígena“ 2. A representação do negro e mulato na literatura brasileira. Texto: Ribeiro, Darcy. “Afrobrazilci”. 3. A representação da mulher na literatura brasileira. Texto: Castanheira, Cláudia. „Escritoras brasileiras: momentos-chave de uma trajetória“ 4. O conto na literatura brasileira. Texto: Schollhamer, Karl Eric. “Os cenários urbanos da violência na literatura brasileira“ 5. Soneto e epopeia na literatura brasileira. Texto: Bosi, Alfredo. „As sombras das luzes na condição colonial“ 6. Nativismo, nacionalismo e ufanismo na literatura brasileira. Textos: Holanda, Sérgio Buarque de. „O homem cordial“; Schwarz, Roberto. „Národní podle vylučovací metody“ 7. Tendências realistas na literatura brasileira 8. Regionalismo na literatura brasileira 9. Literatura engajada Textos: Candido, Antonio. „Literatura e subdesenvolvimento“, „Literatura de dois gumes“, „Revolução de 1930 e a cultura“, „A nova narrativa“. 10. Experimentalismo na literatura brasileira. Texto: Santiago, Silviano: „Apesar de dependente, universal“. 11. Literatura religiosa. Texto: Galvão, Walnice Nogueira. „O hibridismo na literatura brasileira“.
- Literatura
- povinná literatura
- STEGAGNO PICCHIO, Luciana. Dějiny brazilské literatury. Praha: Torst, 2007.
- CANDIDO, Antonio. Educação pela noite & outros ensaios. São Paulo: Editora Ática, 1987.
- HOLANDA, Sérgio Buarque de. Raízes do Brasil. São Paulo: Companhia das Letras, 1995.
- RIBEIRO, Darcy. O povo brasileiro (A formação e o sentido do Brasil). São Paulo: Companhia dasLetras, 2006.
- doporučená literatura
- BOSI, Alfredo. História concisa da literatura brasileira. 52. ed. São Paulo: Cultrix, 2017.
- SCHOLLHAMMER, Karl Eric. „Os cenários urbanos da violência na literatura brasileira“. In Pereira, Carlos Alberto M. (org.). Linguagens da violência. Rio de Janeiro: Rocco, 2000, 236–259.
- SANTIAGO, Silviano. "Apesar de dependente, universal." In Vale quanto pesa. Rio de Janeiro: Paz e Terra, 1980.
- HOUSKOVÁ, Anna (org.). Druhý břeh Západu: výbor iberoamerických esejů. Praha: Mladá fronta, 2004.
- BOSI, Alfredo. „As Sombras das Luzes na Condição Colonial“. In Literatura e Resistência. São Paulo: Companhia das Letras, 2002, 87–117.
- GALVÃO, Walnice Nogueira. „Hibridismo religioso na literatura brasileira“. Imaginario, 2006, v. 12, n. 12, 369–385.
- SANTOS, Luzia Aparecida Oliva dos. „Colonização e relato: síntese e dimensão do esteorótipo indígena.“ In O percurso da indianidade na literatura brasileira: matizes da figuração. São Paulo: Cultura Acadêmica, 2009.
- CASTANHEIRA, Cláudia. „Escritoras brasileiras: momentos-chave de uma trajetória“. Diadorim, Rio de Janeiro, jul./2011, v. 9, 25–36.
- Výukové metody
- Studentské referáty, ilustrativní, výběrová společná četba textů, vyučujícího doplnění, společná diskuze.
- Metody hodnocení
- Aktivní účast na hodinách, ústní prezentace, závěrečný písemný test.
- Vyučovací jazyk
- Portugalština
- Další komentáře
- Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně. - Informace k inovaci předmětu
- Předmět byl inovován v rámci projektu „Filozofická fakulta jako pracoviště excelentního vzdělávání: Komplexní inovace studijních oborů a programů na FF MU s ohledem na požadavky znalostní ekonomiky (FIFA) – reg.č. CZ.1.07/2.2.00/28.0228, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/jaro2024/PO2A015