HIB0298I Evropská hnutí v meziválečném Československu I

Filozofická fakulta
podzim 2005
Rozsah
0/2. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Miroslav Jeřábek, Ph.D. (cvičící)
Garance
prof. PhDr. Jiří Malíř, CSc.
Historický ústav – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Hana Ambrožová
Rozvrh
Út 18:20–19:55 B21
Předpoklady
Předpokladem účasti v semináři je zájem o vytýčené téma. Vítáni jsou studenti s dobrou znalostí německého, ev. anglického jazyka.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 20 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/20, pouze zareg.: 0/20, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/20
Mateřské obory/plány
předmět má 19 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Cílem semináře bude seznámit studenty s politickým vývojem v Evropě po roce 1918, kdy válečné události a rozsáhlé změny mapy Evropy vyvolaly hnutí, která usilovala o středoevropskou i celoevropskou integraci. Těžištěm kursu proto bude analýza středoevropského hnutí profesora ekonomie budapešťské university Eleméra Hantose a hnutí panevropského hraběte Richarda Nikolause Coudenhove-Kalergiho. Budeme se věnovat příčinám vzniku těchto iniciativ, jejich ohlasu v Evropě a nejvíce jejich recepci v Československé republice. Uvedené téma je přes svou atraktivitu v české historiografii velmi neznámé, a tak se mohou posluchači seznámit se zajímavými skutečnostmi, jež jsou v dnešní době velmi aktuální. Ve výuce se budeme zabývat i mezinárodním pacifistickým hnutím, které bylo velmi silné již před rokem 1914. Zvláště důležité bude nastínit myšlenkové proudy, jež do hlavních českých kulturních center přicházely z nedaleké Vídně. Pro značnou rozsáhlost těmatu se bude výuka realizovat v obou semestrech.
Osnova
  • 1)Seznámení s tématem - úvodní přednáška. Přednesení seznamu literatury, rozdělení referátů. 2)Pacifistické hnutí v Evropě před r. 1914. Rakouská mírová společnost, baronka Berta von Suttner. Jednota mírová na Moravě, Jindřiška Wurmová, Miloš Wurm. 3)Hnutí Clarté a jeho ohlas v Československu Kosmopolitische Gesellschaft in Bruenn (1919-1924). Analýza vzniku, programového zaměření a působení spolku. 4) Analýza hlavních programových článků Kosmopolitische Gesellschaft v časopise die Wahrheit. Přednáška o hlavních osobnostech spolku a jeho postavení v Brně počátku 20. let. 5)Mezinárodní význam brněnské kosmopolitní společnosti, srovnání s dobovými evropskými duchovními proudy. 6)Idea Panevropy Richarda Coudenhove-Kalergiho - seznámení s tématem a stejnojmenou knihou (1923). 7)Počátky a prvotní rozvoj panevropského hnutí v Evropě 20.let. Vztah čs.diplomacie k tomuto hnutí. 8)Ohlas panevropské myšlenky v meziválečném Československu. Panevropské organizace, společenské vrstvy a národnosti, které tuto ideu nejvíce podporovaly. 9)Analýza činnosti brněnské panevropské organizace - nejmasovější v ČSR, seznámení s významnými osobnostmi PU v Brně. 10) Panevropská myšlenka v ČSR a v Evropě ve 30. letech. Idea sjednocené Evropy v prostředí ohrožení evropské bezpečnosti a kultury. 11)Panevropské hnutí v době druhé světové války. Vize a recepce myšlenek Coudenhove-Kalergiho po roce 1945.
Metody hodnocení
Výstupem semináře je udělení zápočtu na základě docházky a aktivní spoluúčasti kursu.
Informace učitele
Kurs se bude bohužel realizovat v silně pozdním čase - 18:20h. Přesto apeluji na zájemce o výše vysvětlené téma, aby se nebáli i v tuto téměř noční hodinu navštěvovat fakultu. Podle dohody můžeme končit dříve, těším se na Vaši účast i zajímavé debaty v semináři. Mgr. Miroslav Jeřábek, Ph.D.

  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/podzim2005/HIB0298I