MKA305 Makedonská literatura 20. století

Filozofická fakulta
podzim 2008
Rozsah
1/2/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
PhDr. Ivana Dorovská (přednášející)
prof. PhDr. Ivan Dorovský, DrSc. (přednášející)
PhDr. Ivana Dorovská (cvičící)
Garance
doc. PhDr. Václav Štěpánek, Ph.D.
Ústav slavistiky – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: PhDr. Ivana Dorovská
Předpoklady
Schopnost číst v makedonštině. Znalost teorie literatury a literárněvědné problematiky.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Na počátku kurzu je podán přehled vývoje makedonské literatury mezi dvěma světovými válkami, gros kurzu pak tvoří vývoj makedonské literatury po roce 1945. Přednáška zdůrazňuje novou vývojovou fázi makedonské literatury od druhé poloviny 50. let – vývoj poezie. Její důležitou součástí je zobrazení vývoje poválečné makedonské prózy, vývoje románu. Přednáška si všímá také vývoje dramatu a končí přehledem nejmladší generace makedonských básníků, prozaiků a dramatiků. Součástí je seminář, v němž se pracuje s texty autorů.
Osnova
  • Na počátku kurzu je podán přehled vývoje makedonské literatury mezi dvěma světovými válkami (do kodifikace spisovné makedonštiny v roce 1945 a vzniku Makedonské republiky v rámci FLRJ). V úvodních hodinách je pozornost zaměřena na literaturu, která vznikala jako ohlas ilindenského povstání a balkánských válek. V dalších hodinách je zájem soustředěn především na vývoj makedonské meziválečné literatury, a to zejména na dramatickou tvorbu trojice nejvýznamnějších dramatiků – Vasila Iljoského, Rista Krleho a Antona Panova, kteří ve svých hrách zpracovali aktuální společenské problémy (do výuky je zapojena také projekce divadelních inscenací některých dramat, která jsou dále analyzována a interpretována). Neméně závažná je také literární tvorba Kosty Soleva Racina (expresionistická a sociální lyrika), který je považován za zakladetele moderní makedonské poezie. Rozebírána je rovněž básnická tvorba v době druhé světové války, Makedonskiot literaturen kružok vo Sofija (Kole Nedelkovski, Mite Bogoevski, Venko Markovski). Gros kurzu ovšem tvoří vývoj makedonské literatury po roce 1945. POjednává se o zapojení makedonské literatury do vývojových tendencí ostatních jugoslávských národních literatur a popisuje rozdělení na modernisty a realisty. Hovoří se o poválečné literatuře s tématem války (Blaže Koneski, Gogo Ivanovski a další). Přednáška zdůrazňuje novou vývojovou fázi makedonské literatury od druhé poloviny 50. let – vývoj poezie (Srbo Ivanovski, Mateja Matevski, Ante Popovski, Cane Andreevski, Radoslav Pavlovski, Bogomil Gjuzel a další). Její důležitou součástí je zobrazení vývoje poválečné makedonské prózy (Jovan Boškovski, Georgi Abadžiev, Ivan Točko a další), vývoje románu (Stale Popov, Vlado Maleski, Taško Georgievski, Petre M. Andreevski, Živko Čingo, Jovan Pavlovski, Borislav Pavlovski a další). Přednáška si všímá také vývoje dramatu (Kole Čašule, Tome Arsovski, Goran Stefanovski, Jordan Plevneš, Rusomir Bogdanovski)a končí přehledemn nejmladší generace makedonských básníků, prozaiků a dramatiků.Součástí je seminář, v němž se pracuje s texty autorů.
Literatura
  • DOROVSKÝ, Ivan. Slovník balkánských spisovatelů. Praha: Libri, 2001, 683 s. info
  • DOROVSKÝ, Ivan. Makedonská literatura, kultura, dějiny a jazyk v českých zemích a na Slovensku (1945-1995). In Makedonsko-češka naučna konferencija. Skopje: Filozofická fakula, 1999, s. 29-41. ISBN 9989-724-08-3. info
  • Sovremena makedonska poezija. Skopje: Kultura, 1996. info
  • Sovremena makedonska proza [Detska radost]. Skopje: Detska radost, 1993. info
  • Sovremena makedonska proza [-1993-, Detska radost]. Skopje: Detska radost, 1993. info
  • Sovremena makedonska proza za deca i mladinci. Skopje: Detska radost, 1993. info
  • Sovremena makedonska proza. Skopje: Kultura, 1992. info
  • Sovremena makedonska proza [-1992-, Kultura]. Skopje: Kultura, 1992. info
  • NEDVĚDOVÁ, Milada. Slovník spisovatelů. srbská a černohorská, charvátská, bosensko-hercegovská, slovinská a makedonská literatura. Vyd. 1. Praha: Odeon, 1979, 555 s. info
Metody hodnocení
ústní zkouška
Informace učitele
Další doporučená literatura Drugovac, Miodrag. Istorija na makedonskata literatura: XX vek. Skopje : Misla, 1990. > Gjurčinov, Milan. Nova makedonska kniževnost (1945-1980). Skopje 1996. > Koneski, Blaže. Makedonska kniževnost. Beograd 1961. > Stalev, Georgi. Poslednite sto godini na makedonska kniževnost. Skopje, 1994.
Další komentáře
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2004, jaro 2006, podzim 2011.