PJA207 Dějiny polské literatury II (osvícenství, romantismus)

Filozofická fakulta
podzim 2008
Rozsah
2/1/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
prof. PhDr. Ludvík Štěpán, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Monika Fukalová (cvičící)
Garance
Mgr. Roman Madecki, Ph.D.
Ústav slavistiky – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: prof. PhDr. Ludvík Štěpán, Ph.D.
Rozvrh
Po 8:20–10:45 C32
Předpoklady
PJA125 Dějiny polské literatury I
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Kurz klade důraz na podrobnější přehledný výklad o vývoji polské literatury v obdobích významných pro polskou literární historii – v osvícenství a romantismu. Na pozadí vývoje polského státu, společnosti, politiky a kultury a evropské literatury a kultury se posluchači seznámí s důležitými uzlovými body, autory a díly, s návaznostmi na minulost a s příklady pro budoucnost. Nepomíjí se ani polsko-české kulturní, zejména literární vztahy. Důraz se klade na četbu textů umělecké literatury (ale i jiné) – v pravidelných seminářích posluchači rozebírají s vyučujícím díla z povinné četby a sami zpracovávají z četby referáty a seminární studentskou vědeckou práci zaměřenou na konkrétní problematiku zvolených autorů a jejich děl.
Osnova
  • 1. Evropské kořeny polské osvícenské literatury. Přední polští myslitelé a osvícenci. Zrod důležitých národních institucí. Politický vývoj a zánik státu.
  • 2. Tzv. stanislavovský klasicismus. Klasicistní polské literární programy (první „poetiky“). Význam soudobé publicistiky pro další vývoj tisku. Memoárová tvorba.
  • 3. Vývoj polského divadla – královského, magnátských, školního. Měšťanské drama, komedie, komická opera, tzv. varšavská společenská komedie, domácí pokusy o tragédie.
  • 4. Významní polští osvícenští dramatici a jejich díla (Bohomolec, Bogusławski, Czartoryski, Zabłocki, Niemcewicz).
  • 5. Dvorská poezie. Dílo A. Naruszewicze a St. Trembeckého (jeho význam pro polský romantismus).
  • 6. Život a dílo I. Krasického. Autorovy heroicko-komické eposy, satirické skladby, návrat k žánru bajky. Počátky polské umělecké prózy. Literatura podle Krasického vzoru.
  • 7. Pozdní osvícenství, tzv. preromantismus. Návaznost na evropské rokoko, program polského sentimentalismu. Díla J. Szymanowského, F. Karpińského a F. D. Kniaźnina. Význam epicko-lyrické poezie J. U. Niemcewicze, zejména pro nastupující romantismus, jeho próza.
  • 8. Tzv. postanislavovský klasicismus. Význam varšavského politicko-kulturního centra (Kuźnica Kołłątajowska), jeho autoři a tvorba (pamflety, paskvily, tzv. marsylianky, elegie, dumy, pochodové písně.
  • 9. Evropská i domácí východiska polského romantismu a jeho národní specifika. Tzv. romantický přelom, rozpravy a polemiky. Politický a kulturní vývoj národa bez státu.
  • 10. Tajné spolky filomatů a filaretů, jejich autoři a díla. Autoři tzv. ukrajinské školy (Malczewski, Goszczyński, Zaleski). Idylický program K. Brodzińského.
  • 11. Velká romantická čtyřka – A. Mickiewicz, J. Słowacki, Z. Krasiński a C. K. Norwid. Jejich životní osudy, názory a ideová východiska, obsahové a formální rozbory děl. Tzv. velká emigrace – autoři a jejich osudy.
  • 12. Současníci a následovníci velkých romantiků, v emigraci i doma. Vznik prvních literárních skupin. Vliv polského romantismu na český, slovenský, lužickosrbský ad.
  • 13. Velké romantické drama v emigraci, domácí národní a historické drama, autoři komedií a fars (zejména A. Fredro).
  • 14. Všestranný rozvoj polské umělecké prózy. Próza sentimentální, historická, didaktická, společenská, politická, fantastická atd. Próza s tezí a tzv. gotický román, biedermeierovská próza.
  • 15. Život a dílo J. Korzeniowského a J. I. Kraszewského – význam pro vývoj realistického vidění a historické prózy.
  • 16. Počátky polské literatury pro děti a mládež. Časopisy, vydavatelství, významní autoři a jejich díla, ohlasy v dalších obdobích.
  • 17. Vypravěčské texty – obrázky, bajky a pověsti. Zrod polského specifického žánru gawęda (prozaická a tzv. veršovaná, různé tematické varianty). Dílo H. Rzewuského a dalších autorů – inspirace do budoucna.
  • 18. Vývoj literární historie, teorie a kritiky – úloha tisku a literárních skupin. Polemiky a dramatické, ale zejména prozaické tvorbě (zvláště o historickém románu).
Literatura
  • WITKOWSKA, Alina a Ryszard PRZYBYLSKI. Romantyzm. Wyd. 8. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007, 742 s. ISBN 9788301138486. info
  • KLIMOWICZ, Mieczysław. Oświecenie. Wyd. 9. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2002, 606 s. ISBN 9788301138455. info
  • WITKOWSKA, Alina a Ryszard PRZYBYLSKI. Romantyzm. Wyd. 4. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998, 744 s. ISBN 8301121084. info
  • WITKOWSKA, Alina. Literatura romantyzmu. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1986. info
  • KOSTKIEWICZOWA, Teresa. Klasycyzm, sentymentalizm, rokoko : szkice o prądach literackich polskiego Oświecenia. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1975. info
  • KREJČÍ, Karel. Dějiny polské literatury. Vyd. 1. Praha: Československý spisovatel, 1953, 593 s. URL info
  • KRZYŻANOWSKI, Julian. Historia literatury polskiej : od średniowiecza do XIX w. Wyd. 1. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1953, 611 s. info
Metody hodnocení
Předmět kombinuje přednášky se semináři, ukončen je písemným testem a ústní zkouškou. Vyžaduje se odpovídající docházka (max. 3 absence), povinná četba (seznam viz níže) a semestrální práce v rozsahu 8-10 stran.
Informace učitele
Povinná četba
osvícenství – I. Krasicki: Monachomachia + Antymonachomachia, Myszeidos, Satyry, Bajki i przypowieści, Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki; S. Trembecki: Sofiówka; W. Bogusławski: Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale; F. Zabłocki: Fircyk w zalotach; J. U. Niemcewicz: Powrót posła; F. Karpiński: Wybór poezji
romantismus – A. Mickiewicz: Ballady i romanse, Sonety + Sonety krymskie, Grażyna, Konrad Wallenrod, Dziady, Pan Tadeusz; J. Słowacki: Wiersze wybrane (Liryki), Beniowski, Kordian, Balladyna, Genezis z Ducha; Z. Krasiński: Nie-boska komedia, Wiersze wybrane; A. Malczewski: Maria; S. Goszczyński: Zamek kaniowski; H. Rzewuski: Pamiątki Soplicy; C. K. Norwid: Wiersze wybrane; A. Fredro: Zemsta; J. I. Kraszewski: Stara baśń
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2000, jaro 2001, jaro 2003, jaro 2004, podzim 2004, podzim 2005, podzim 2006, podzim 2007, podzim 2009, podzim 2010, podzim 2011, podzim 2012, podzim 2013, podzim 2014, podzim 2015, podzim 2016, podzim 2017, podzim 2018, podzim 2019.