PB32JB65 Sociální práce a poradenství drogových závislostí

Filozofická fakulta
podzim 2011
Rozsah
0/2/0. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Matěj Černý (přednášející), Mgr. Lenka Hloušková, Ph.D. (zástupce)
Garance
prof. PhDr. Milan Pol, CSc.
Ústav pedagogických věd – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Ivana Klusáková
Rozvrh
Po 18:20–20:45 VP
Předpoklady
PB21PA18 Sociální práce
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 20 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/20, pouze zareg.: 0/20, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/20
Jiné omezení: Kurz je možno zapsat po absolvování nebo souběžně s PB21PA18 Sociální práce
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Výběrový kurz navazující na kurz Sociální práce se zaměřuje na specifika individuální, skupinové i terénní sociální práce s uživateli drog. Pozornost se věnuje osobnostním charakteristikám jak sociálního pracovníka jako poradce, tak i klienta a možnostem poradenské práce s ním. Problematika drogových závislostí je řešena jak z pohledu přímé práce s klientem, tak z pohledu institucionálního. Cíle kurzu: Systematizovat (poznatky o problematice v rámci ČR), zkoumat (možnosti práce se závislým klientem, s rodinou klienta), identifikovat (klíčové oblasti intervence), diskutovat a vysvětlit (důvody volby daného postupu), orientovat se (v psychologii osobnosti a modelu osobnosti při práci se závislým), aplikovat (model osobnosti na přímou práci s klientem), analyzovat.
Osnova
  • - Současný stav v České republice (síť zařízení, A.N.O., systém dotací, národní protidrogová politika, vládní orgány, neziskové organizace, státní zařízení) - Prvokontakt, motivační pohovor - Nízkoprahová zařízení - Komunita v terapii drogových závislostí - Terapeutický proces a léčebný proces - Programy následné péče a jejich význam - Svépomocné skupiny - Role rodiny při práci se závislým - Specifika alkoholismu v porovnání se závislostí na nealkoholových drogách (+ diagnostika alkoholismu) - Osobnost terapeuta drogově závislých - Vzdělávací a růstové programy pro profesionály v ČR - Rizika práce s drogově závislými - Význam supervize / intervize, Standardy kvality péče
Literatura
  • ZÁBRANSKÝ, Tomáš. Drogová epidemiologie. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého, 2003, 95 s. ISBN 8024407094. info
  • MILLER, William R. a Stephen ROLLNICK. Motivační rozhovory : příprava lidí ke změně závislého chování. Edited by Petra Winnette. 1. vyd. v českém jazyce. Tišnov: Sdružení SCAN, 2003, xviii, 311. ISBN 8086620093. info
Výukové metody
přednáška, seminář, diskuze
Metody hodnocení
Kurz probíhá formou seminářů s diskusí v podobě práce v malých skupinách (triádách). Kurz je ukončen zápočtem. Podmínky zápočtu jsou: 80% účast, aktivní účast (práce v malých skupinách), seminární práce (nebo prezentace tématu ve skupině).
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2001, jaro 2002, jaro 2003, jaro 2004, jaro 2006, podzim 2006, podzim 2007, podzim 2008, podzim 2009, podzim 2010, podzim 2012.