FF:VIKBA22 Řízení organizací - Informace o předmětu
VIKBA22 Řízení organizací
Filozofická fakultapodzim 2011
- Rozsah
- 2/0/0. 4 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- PhDr. Petr Škyřík, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Kateřina Hošková (pomocník) - Garance
- PhDr. Petr Škyřík, Ph.D.
Kabinet informačních studií a knihovnictví – Ústav české literatury – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Marie Hradilová - Rozvrh
- Pá 10:50–12:25 zruseno C21
- Předpoklady
- VIK_PoZ Postupová zkouška
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
- Cíle předmětu
- Předmět řízení organizací je zaměřen na problematiku managementu, manažerských dovedností, řízení lidí a procesů v podnicích, organizacích a institucích. Forma výuky je zaměřena na diskuzi a reflexi textů zadaných k prostudování. Studenti budou seznámeni s nejrůznějšími styly vedení a řízení, poznají klasické styly vedení, ale i moderní způsoby a netradiční metody, které jsou v ČR zatím velmi málo využívané, i když mají obrovský potenciál. Po ukončení předmětu by měl student být schopen: - orientovat se v základní odborné literatuře k problematice managementu, manažerských dovedností, řízení, motivace, týmové práce - aplikovat teoretické poznatky na vedení lidí v pracovních skupinách či týmech - orientovat se v základech manažerského myšlení - orientovat se v zásadách manažerské práce a přístupech k práci s lidmi (zejména v pracovních skupinách)
- Osnova
- 1. Úvod do managementu - Co je management, management jako proces řízení, kdo je manažer, manažerské kompetence, budoucnost managementu, inovace v managementu, historický vývoj managementu. 2. Strategické řízení – specifikace strategického řízení, plánování a směřování organizace, metody, modely a techniky strategického řízení. 3. Management – vedení – řízení – Úvod do pojmů management a leadership, osobnost manažera, funkce manažera v organizaci, osobnostní charakteristiky manažera, manažerské role, definice vedení lidí. 4. Organizační kultura, motivace – vysvětlení pojmu organizační kultura, definice organizační kultury, prvky organizační kultury, hodnoty a postoje, normy chování, struktura organizační kultury, vliv technologií na organizační kulturu, organizační kultura a jedinec, organizační kultura a strategie, vliv síly kultury na výkonnost organizace. Motivace 2.0, síla motivace, kreativita, vnitřní motivace, metoda cukru a biče, druhy motivace. 5. Znalostní management – tvorba, ukládání a využívání znalostí v organizaci, dynamické učení, strategické plánování a rozhodování, znalost jako základ fungování organizace, strategie znalostního managementu. 6. Projektový management – Definice projektu a projektového managementu, procesy projektového řízení, zakládající listina projektu, cíle projektu, SWOT analýza, Ganttův diagram, Work Breakdown Structure, úspěšný projekt, financování projektu, start-up 7. Svoboda v práci – Tradiční organizace versus svobodná organizace, principy svobodné firmy, budování svobodné firmy. 8. Společenská odpovědnost firem – vysvětlení pojmu společenská odpovědnost firem, charakteristické rysy, tři sféry společenské odpovědnosti, přínosy společenské odpovědnosti a její dopad na výkonnost organizace, Fair Trade jako součást společenské odpovědnosti,
- Literatura
- Materiály poskytnuté lektorem a vystavené v informačním systému univerzity: Vnější a vnitřní podnikavost, Organizační struktura podniku, Vývoj managementu v 19. a ve 20.století, Vývoj managementu na začátku 21.století.
- PLAMÍNEK, J. Teorie vitality. Cesta od managementu k leadershipu. 1.ed. Praha: Alfa Publishing, s. r. o. 2006. 165 str.
- PLAMÍNEK,J. Vedení lidí, týmů a firem, praktický atlas managementu. 1.ed. Praha: GRADA, 2002. 151 str.
- BLAŽEK, L. Vývojové tendence podniků. Brno: Vydavatelství MU, 2003
- DRUCKER, P.F. Postkapitalistická společnost. Praha: Management Press, 1993
- VODÁČEK, L., VODÁČKOVÁ, O. Management. Teorie a praxe v informační společnosti. Praha: Management Press 2002.
- BĚLOHLÁVEK, F., KOŠŤAN, P., ŠULEŘ, O. Management. Olomouc: Rubico, 2001.
- PLAMÍNEK, J. Synergický management. Praha: Argo, 2000.
- BLAŽEK, L. Úvod do teorie řízení podniku. Brno: 1.ed.Vydavatelství MU, 1999. 137 str.
- Výukové metody
- Přednášky, samostatné studium, diskuse, reflexe textů, workshop, průběžné písemné úkoly
- Metody hodnocení
- Povinné písemné úkoly, závěrečný písemný test a ústní zkouška
- Informace učitele
- http://www.phil.muni.cz/elf
- Další komentáře
- Studijní materiály
Předmět je vyučován každý semestr.
- Statistika zápisu (podzim 2011, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/podzim2011/VIKBA22