RLB387 Náboženské aspekty alternativní medicíny

Filozofická fakulta
podzim 2014
Rozsah
1/1/0. 4 kr. Ukončení: k.
Vyučující
Mgr. Jana Kuklová (přednášející)
Garance
doc. PhDr. David Václavík, Ph.D.
Ústav religionistiky – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Šárka Londa Vondráčková
Dodavatelské pracoviště: Ústav religionistiky – Filozofická fakulta
Rozvrh
každé sudé pondělí 15:50–17:25 J22
Předpoklady
RLA01 Úvod do religionistiky || RLKA01 Úvod do religionistiky
RLA01 RLKA01
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 80 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/80, pouze zareg.: 0/80, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/80
Jiné omezení: Zápis mimo religionistiku je podmíněn souhlasem vyučujícího.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem kurzu je seznámit studenty s proměndlivým vztahem náboženství a medicíny se zaměřením především na 2. polovinu 20. a počátek 21. století, kdy se do sekulární péče o tělo opět navrací duchovní rozněr zdraví a nemoci. Po ukončení kurzu by měli studenti být schopni rozpoznat jak hlavní proudy alternativní medicíny, tak i další méně zřejmé formy tohoto proudu jako jsou například alternativní výživové směry, selfmonitoring či balneoterapie. Studenti by měli znát historické pozadí, hlavní principy a širší kontext všech probíraných směrů alternativní medicíny. Kromě toho budou také studenti v průběhu kurzu seznámeni s kritikou alternativní medicíny jak z řad lékařů, tak i z řad široké veřejnosti.
Osnova
  • 1. Úvodní hodina - seznámení s problematikou alternativní medicíny, historie a základní znaky alternativní medicíny 2. Kritika alternativní medicíny lékaři a alternativní medicína, kritika z řad lékařů, Klub českých skeptiků Sysifos Komentář na text KŘÍŽOVÁ, e., Alternativní medicína jako problém, Praha: Karolinum 2004, str. 13 - 82. 3. Historie vztahu medicíny a náboženství - starověk, judaismus, islám, křesťanství, novověk, 19. stol. 4. Homeopatie a její odnože - historie a hlavní principy homeopatie, postavení homeopatie v ČR, kvantová homeopatie, autopatie, Bachovy květové esence, aromaterapie 5. Asijský export - tradiční čínská medicína a její historie, hlavní principy a postavení v ČR, Ajurvéda a její hlavní principy 6. Biotronika - historie biotroniky, hlavní postavy české biotroniky 7. Tělo a zdraví v New Age - základní charakteristika New Age, pojetí těla, zdraví a nemoci v New Age, využívané léčebné techniky v New Age, Komentář na text CAPRA, F., Bod obratu, Praha: Dharmagaia 2002, Biomedicínský model. 8. Hnutí lidského potenciálu a zdraví - základní charakteristika hnutí lidského potenciálu, léčebné techniky, Scientologie, Křesťanská věda, reiki 9. Setkání s příznivcem alternativní medicíny. 10. Balneoterapie - metody balneoterapie, postavení balneoterapie v ČR 11. Stravovací režimy s přesahem do zdraví - vitariánství, paleo strava, whole 30 12. Selfmonitoring jako nový přístup ke zdraví - co vše se dá měřit, wearable technologie,
Výukové metody
Kurz bude vyučován formou přednášek. Součástí kurzu budou také diskuze nad zadanými texty a studenti se také setkají s příznivcem alternativní medicíny.
Metody hodnocení
Kurz bude ukončen testem ověřujícím základní znalosti probíraného tématu. Za test mohou studenti získat maximálně 100 bodů a hranicí pro úspěšné splnění testu je 60 bodů. Aby byl student připuštěn k závěrečnému testu, musí v průběhu semestru odevzdat dva komentáře na zadané texty. Za každý komentář může student získat maximálně 50 bodů a dohromady za komentáře musí získat minimálně 60 bodů, aby byl připuštěn k závěrečnému testu.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2015.