BJA305 Bulharská literatura III

Filozofická fakulta
podzim 2015
Rozsah
1/2/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
PhDr. Miroslav Kouba, Ph.D. (přednášející), Mgr. Petr Stehlík, Ph.D. (zástupce)
PhDr. Miroslav Kouba, Ph.D. (cvičící), Mgr. Petr Stehlík, Ph.D. (zástupce)
Garance
doc. Mgr. Pavel Krejčí, Ph.D.
Ústav slavistiky – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Petr Stehlík, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Ústav slavistiky – Filozofická fakulta
Rozvrh
každou lichou středu 13:20–18:15 C11
Předpoklady
Dobrá znalost bulharštiny
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 6 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Přednáška se zaměřuje na vývoj bulharské literatury v letech 1918–1989. Sleduje uplatnění avantgardních směrů v bulharské literatuře po 1. světové válce, rozebírá tzv. zářijovou literaturu, která vznikla jako reakce na převrat v roce 1923. Dále si všímá rozvoje bulharského románu a dramatu ve 30. letech, upozorňuje na poválečný schematismus, proměny v literárním a kulturním životě v důsledku stalinizace. Zásadní pozornost je věnována období rozkvětu rozsáhlých panoramatických románových děl v 50. letech (D. Dimov, D. Talev, E. Stanev), tzv. lyrickému dramatu a nové vlně v próze 60. let 20. století či problematice literatury s regionálními kořeny. V přehledu pak podává také vývoj bulharské poezie, prózy a dramatu až do roku 1989. Na konci kurzu bude student schopen objasnit hlavní vývojové tendence v bulharské literatuře 20. století, dokáže interpretovat zásadní umělecké texty vzniklé v letech 1918-1989 a zasadit je do dobového literárního a společenského kontextu.
Osnova
  • 1. Bulharská avantgarda (především expresionismus): Geo Milev a okruh kolem čas. Plamăk. Tzv. zářijová literatura. Směry a trendy v meziválečné poezii. Proletářská poezie: Christo Smirnenski.
  • 2. Vitalismus v poezii 20. let: Elisaveta Bagrjana, Nikola Furnadžiev, Asen Razcvetnikov. Básnický nový objektivismus: Atanas Dalčev. Revoluční poezie přelomu 30. a 40. let: Aleksandăr Vutimski, Nikola Vapcarov.
  • 3. Tematická rozrůzněnost meziválečné prózy. Lyrizace prózy: Angel Karalijčev. Psychologismus v meziválečné próze: Georgi Rajčev. Avantgardní a groteskní próza: Svetoslav Minkov, Čavdar Mutafov a Vladimir Poljanov. Nový psychologismus: Konstantin Konstantinov. Bitovizăm: Konstanin Petkanov, Čudomir. Cesta k velkému epickému prostoru: Jordan Jovkov.
  • 4. Historická próza meziválečného období: Elena Popova-Mutafova. Stojan Zagorčinov. Sociální a revoluční próza konce 30. a počátku 40. let: Georgi Karaslavov. Prozaické debuty a rozvoj románu: Dimităr Dimov ad.
  • 5.-6. Bulharská literatura po 9. 9. 1944. Přechodné období částečné svobody (1944–1949). Totalitní model kultury, stalinizace a dogmatizace literatury a kultury. Charakteristika literární produkce 2. pol. 40. a počátku 50. let. Rozmach velké románové epiky v 50. letech: Dimităr Dimov, Dimităr Talev, Emilijan Stanev.
  • 7.-8. Konec Stalinova kultu osobnosti. Období tzv. tání. Charakteristika literární produkce 60. let. Obroda lyrické poezie. „Podzimní renesance“ příslušníků generace 20.–30. let. Nová poezie generace 40. let. Tzv. dubnové pokolení a opozice vůči němu. Tzv. nová vlna v próze 60. let. Moderní psychologická a historická próza 60. a 70. let.
  • 9.-10. Decentralizace literárního života. Autoři nové vlny s výraznými regionálními vazbami. Fantastická literatura. Humoristická a satirická tvorba. Vývoj bulharského dramatu v 60.-80. letech.
  • 11. Od utužování poměrů po roce 1968 až po pád režimu v roce 1989. Charakteristika literární produkce 70.–80. let. Generace prozaiků 70. a 80. let. Formování opozičních kruhů.
Literatura
  • IGOV, Svetlozar. Kratka istorija na bălgarskata literatura. Sofija: Prosveta, 1996, 574 s. ISBN 954-01-0732-6. info
  • DOROVSKÝ, Ivan. Slovník balkánských spisovatelů : albánská literatura, bosenskohercegovská literatura, bulharská literatura, chorvatská literatura, makedonská literatura, slovinská literatura, srbská a černohorská literatura. 1. vyd. Praha: Libri, 2001, 683 s. ISBN 8072770063. info
  • Slovník spisovatelů. Vyd. 1. Praha: Odeon - nakladatelství krásné literatury a umění, 1978, 484 s. info
  • Rečnik na bălgarskata literatura. Edited by Georgi Canev. Sofija: Izdatelstvo na Bălgarskata akademija na naukite, 1976, 407 s. info
  • Rečnik na bălgarskata literatura. Edited by Georgi Canev. Sofija: Izdatelstvo na Bălgarskata akademija na naukite, 1977, 486 s. info
  • Rečnik na bălgarskata literatura. Sofija: Izdatelstvo na Bălgarskata akademija na naukite, 1982. info
  • PENEV, Bojan Nikolov. Bălgarska literatura : kratăk istoričeski očerk. Sofija: Chemus`, 1946. info
Výukové metody
Výuka se skládá z přednášky a semináře, který vyžaduje kontinuální domácí přípravu v podobě četby primární i sekundární literatury. Očekává se rovněž schopnost přečtená díla analyzovat a textové interpretovat.
Metody hodnocení
Předmět je ukončen zkouškou, která se skládá z ústního pohovoru, který prověří znalosti literárních dějin příslušného období, a ústní rozpravy, jež se zaměřuje na studentovu orientaci v předepsané četbě a schopnostech přečtená díla adekvátním způsobem interpretovat. Seznam přečtené literatury jsou studenti povinni odevzdat před přistoupením ke zkoušce. Celkový výsledek atestace se skládá nejen z výsledku ústního pohovoru a rozpravy, ale také z hodnocení studentovy aktivity a její úrovně v průběhu celého trvání kurzu. Pro přistoupení ke zkoušce je vyžadována pravidelná docházka (povoleny jsou max. 2 absence) a aktivní účast.
Informace učitele
https://elf.phil.muni.cz/elf2/course/view.php?id=3003
Seznam povinné četby: Jordan Jovkov: Staroplaninské pověsti, Dimităr Dimov: Tabák, Dimităr Talev: Železný kahan, Bogomil Rajnov: Cesty nikam, Vera Mutafčieva: Sultáni a diplomati, Nikolaj Chajtov: Divokou stopou Rodop, Jordan Radičkov: Něžná spirála, Pavel Vežinov: Noc bílých koní, Viktor Paskov: Balada o Georgu Henychovi + 3 další tituly z následující nabídky: Elisaveta Bagrjana: Meteority, Geo Milev: Den hněvu, Christo Smirnenski: Ať už je den, Nikola Furnadžiev: Hvězdné noci, Atanas Dalčev: Svátky v drobných starostech, Konstantin Petkanov: Žatva, Anton Strašimirov: Choro, Nikola Vapcarov: Zpěv, Svetoslav Minkov: Dáma s röntgenovými očami, Georgi Karaslavov: Snacha, Dimităr Dimov: Láska poručíka Bentze nebo Odsouzené duše, Emilijan Stanev: Ancikrist nebo Legenda o Sibinovi nebo Stopy v lese, Valeri Petrov: Když tančí růže, Blaga Dimitrova: Lavina,Anton Dončev: Přelom, Jordan Radičkov: Všichni a nikdo nebo Vzpomínky na koně nebo Lazařina, Ivajlo Petrov: Než jsem se narodil... a potom nebo Nejhodnější občan republiky
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Informace k inovaci předmětu
Předmět byl inovován v rámci projektu „Filozofická fakulta jako pracoviště excelentního vzdělávání: Komplexní inovace studijních oborů a programů na FF MU s ohledem na požadavky znalostní ekonomiky (FIFA) – reg.č. CZ.1.07/2.2.00/28.0228, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

logo image
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2004, podzim 2006, podzim 2008, podzim 2011, podzim 2012, podzim 2013, podzim 2014, podzim 2016, podzim 2017.