FF:VIKBB49 Knihovny 2020 - Informace o předmětu
VIKBB49 Knihovny 2020
Filozofická fakultapodzim 2017
- Rozsah
- 0/20/0. Distanční webináře. 3 kr. Ukončení: k.
- Vyučující
- PhDr. Martin Krčál, DiS., Ph.D. (přednášející)
PhDr. Pavla Vizváry, Ph.D. LL.M. (přednášející)
RNDr. Michal Černý, Ph.D. (pomocník)
Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D. (pomocník) - Garance
- PhDr. Petr Škyřík, Ph.D.
Kabinet informačních studií a knihovnictví – Ústav české literatury – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Sabina Kubisová
Dodavatelské pracoviště: Kabinet informačních studií a knihovnictví – Ústav české literatury – Filozofická fakulta - Rozvrh
- St 25. 10. 15:50–19:05 212, St 1. 11. 15:50–19:05 212
- Předpoklady
- VIk_PoZ Postupová zkouška
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 15 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/15, pouze zareg.: 0/15, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/15 - Mateřské obory/plány
- Informační studia a knihovnictví (program FF, B-IS) (2)
- Cíle předmětu
- Cílem předmětu je představit budoucí trendy v knihovnách.
- Osnova
- Kurz bude probíhat 4x za semestr formou blokových webinářů. Na webinářích se budou podílet KISK a Ústav informačních studií a knihovnictví FF UK v Praze, přičemž každá škola zajistí dva bloky. Tématem letošního ročníku budou Knihovny v elektronickém prostředí. Výuka bude probíhat mezi 16:00-19:00 v těchto termínech:
- Program:
18. 10. 2017 - KISK FF MU
16:00-17:00
Zdeněk Hruška: Náklady na digitální archivaci v knihovnách
Anotace: Představím problematiku nákladů na digitální archivaci v knihovnách. Vzhledem k narůstajícímu množství digitalizovaných i digital born dokumentů je nezbytné řešit jejich správu a dlouhodobou ochranu. To si ale žádá zdroje v podobě zkušených zaměstnanců, strojového času, nákupu a údržby HW a SW, vyměny úložných médií, atd. Znalost výše nákladů a jejich rozložení v čase je důležitá, protože knihovny musí často obhajovat rozpočty u svých zřizovatelů.
17:00-18:00
Michal Lorenz: Velké informační infrastruktury a práce zprostředkovatele
Anotace: V příspěvku se zaměříme na informační ekologii otevřených systémů vědeckých dat s důrazem na interoperabilitu a proces intermediace. Popíšeme různé druhy metadat a různé typy znalostní práce, kterou knihovníci a informační zprostředkovatelé provádějí při budování infrastruktur a jejich přizpůsobování na míru uživatelům v oblasti vědy a výzkumu.
18:00-19:00
Michal Černý
Virtuální realita v knihovnách
Anotace: Příspěvek představí možnosti rozvoje knihoven a informačních služeb v kontextu virtuální reality. Pokusíme se podívat na možnosti vzdělávání, ale také výzkumů či interakcí ve virtuálním prostředí.
1.11.2017 - ÚISK Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
16:00-17:00
Martin Souček
Discovery systémy
Anotace: V posledních letech se v knihovnách prosazují tzv. discovery systémy, které sjednocují vyhledávací prostředí nad heterogenními zdroji. Společně se podíváme, jak jsou konstruovány.
17:00-18:00
Radka Římanová
Vybrané sociální aspekty digitální gramotnosti
Anotace: Digitální gramotnost je fenomén, který je sice podmíněn technologicky, ale jeho kvalita je významně ovlivněna společenskými aspekty. Z nich se autorka zaměřuje zejména na mezigenerační učení a význam přátelství právě pro tento kompenční rámec.
18:00-19:00
Barbora Drobíková
Digitální gramotnost v RVP
Anotace: Příspěvek se zaměří na problematiku definice digitální gramotnosti. Soustředí se na typologii dovedností podle Dijka a Deursena a ukáže možnosti optimalizace RVP pro základní vzdělávání z pohledu digitálních dovedností.
15.11.2017 - KISK FF MU
16:00-17:00
Pavlína Mazáčová
Technologie - vzdělávání - knihovny: příležitosti a bariéry
Anotace: Fokusem strategií, výzkumů a grantů nahlédne příspěvek do knihovny jako neformálního edukačního prostoru, který umožňuje interakce lidí navzájem, lidí s knihami a ve 21. století také lidí s techologiemi jako nástrojem celoživotního vzdělávání a osobního rozvoje.
17:00-18:00
Jan Delong
Mapa uživatelů Knihovny Třinec
Anotace: Knihovny mají velkou zásobu dat o svých uživatelích, se kterými mohou pracovat a využívat např. ke zlepšování stávajících služeb nebo navrhování nových. V Třinci jsme se rozhodli, že tato data přeneseme na mapu. Příspěvek se bude věnovat naší motivaci, procesu vzniku mapy a možného dalšího využití.
18:00-19:00
Iva Zadražilová
Význam projektu Knihovny.cz pro knihovnickou praxi
Anotace: V příspěvku bude představen Centrální portál knihoven, jeho základní funkce a vize do budoucna.
29.11.2017 - ÚISK FF UK
16:00-17:00
Adéla Jarolímková
Datová gramotnost jakou součást informační gramotnosti
Anotace: Práce s daty je nedílnou součástí současné vědy. Příspěvek se bude zabývat datovou gramotností - souborem kompetencí, které umožňují vyhledávat, interpretovat, kriticky hodnotit, spravovat a eticky využívat data - a jejím vztahem k informační gramotnosti.
17:00-18:00
Helena Lipková
Informační gramotnost uprostřed epidemie nedůvěry
Anotace: Informační gramotnost představuje kromě jiného i schopnost hodnotit informace s ohledem na jejich důvěryhodnost. V současném světě se stale vice ukazuje, že důvěra a důvěryhodnost v procesu získávání informací jsou aspektem, který je bude stale vyžadovat naši soustavnou pozornost. V rámci přednášky budou představeny hlavní současné výzkumné proudy v oblasti LIS v kontextu výzkumu fenoménu důvěryhodnosti.
18:00-19:00
Jindřich Marek
Výzkum knižní kultury a digital humanities
Anotace: Ve světových i českých knihovnách probíhá výzkum knižní kultury. Příspěvek se zaměřuje na metody, které do tohototo výzkumu přináší směr nazývaný digital humanities, a na konkrítních příkladech ukazuje jejich potenciál. - URL adresa webináře: https://connect.cesnet.cz/mu-ff-kisk-uisk/
- Prezentace a záznamy: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1FEYCsVyv79pYeQsUi99kikgrAYiirwj7Vy3lhNUr-PE/edit#gid=0
- Literatura
- Výukové metody
- - webináře
- 4x za semestr - vždy od 16:00-19:00 - Metody hodnocení
- 1) účast na minimálně 3 webinářových blocích 2) odborná práce - do 2.11.2017 si vyberete některé téma z přednášek a s jeho lektorem zkonzultujete podobu práce. Po schválení tématu lektorem si nastudujete literaturu a zjistíte existující výzkumy (literature review). V druhé části pak provedete kritické zhodnocení tématu (vlastní pohled). Nejlepší práce budeme publikovat v časopisech Inflow, ProInflow nebo Ikaros. Eseje nahrávejte do odevzdávárny. Termín pro odevzdání je stanoven na 20.12.2017. Odevzdaný text bude mít všechny znaky odborného textu. Registraci k tématu provádějte v Google Drive: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1FEYCsVyv79pYeQsUi99kikgrAYiirwj7Vy3lhNUr-PE/edit?usp=sharing
- Další komentáře
- Studijní materiály
- Informace k inovaci předmětu
- Předmět byl inovován v rámci projektu „Filozofická fakulta jako pracoviště excelentního vzdělávání: Komplexní inovace studijních oborů a programů na FF MU s ohledem na požadavky znalostní ekonomiky (FIFA) – reg.č. CZ.1.07/2.2.00/28.0228, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
- Statistika zápisu (podzim 2017, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/podzim2017/VIKBB49