VIKBB49 Knihovny 2020

Filozofická fakulta
podzim 2017
Rozsah
0/20/0. Distanční webináře. 3 kr. Ukončení: k.
Vyučující
PhDr. Martin Krčál, DiS., Ph.D. (přednášející)
PhDr. Pavla Vizváry, Ph.D. LL.M. (přednášející)
RNDr. Michal Černý, Ph.D. (pomocník)
Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D. (pomocník)
Garance
PhDr. Petr Škyřík, Ph.D.
Kabinet informačních studií a knihovnictví – Ústav české literatury – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Sabina Kubisová
Dodavatelské pracoviště: Kabinet informačních studií a knihovnictví – Ústav české literatury – Filozofická fakulta
Rozvrh
St 25. 10. 15:50–19:05 212, St 1. 11. 15:50–19:05 212
Předpoklady
VIk_PoZ Postupová zkouška
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 15 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/15, pouze zareg.: 0/15, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/15
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je představit budoucí trendy v knihovnách.
Osnova
  • Kurz bude probíhat 4x za semestr formou blokových webinářů. Na webinářích se budou podílet KISK a Ústav informačních studií a knihovnictví FF UK v Praze, přičemž každá škola zajistí dva bloky. Tématem letošního ročníku budou Knihovny v elektronickém prostředí. Výuka bude probíhat mezi 16:00-19:00 v těchto termínech:
  • Program:

    18. 10. 2017 - KISK FF MU
    16:00-17:00
    Zdeněk Hruška: Náklady na digitální archivaci v knihovnách
    Anotace: Představím problematiku nákladů na digitální archivaci v knihovnách. Vzhledem k narůstajícímu množství digitalizovaných i digital born dokumentů je nezbytné řešit jejich správu a dlouhodobou ochranu. To si ale žádá zdroje v podobě zkušených zaměstnanců, strojového času, nákupu a údržby HW a SW, vyměny úložných médií, atd. Znalost výše nákladů a jejich rozložení v čase je důležitá, protože knihovny musí často obhajovat rozpočty u svých zřizovatelů.
    17:00-18:00
    Michal Lorenz: Velké informační infrastruktury a práce zprostředkovatele
    Anotace: V příspěvku se zaměříme na informační ekologii otevřených systémů vědeckých dat s důrazem na interoperabilitu a proces intermediace. Popíšeme různé druhy metadat a různé typy znalostní práce, kterou knihovníci a informační zprostředkovatelé provádějí při budování infrastruktur a jejich přizpůsobování na míru uživatelům v oblasti vědy a výzkumu.
    18:00-19:00
    Michal Černý
    Virtuální realita v knihovnách
    Anotace: Příspěvek představí možnosti rozvoje knihoven a informačních služeb v kontextu virtuální reality. Pokusíme se podívat na možnosti vzdělávání, ale také výzkumů či interakcí ve virtuálním prostředí.


    1.11.2017 - ÚISK Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
    16:00-17:00
    Martin Souček
    Discovery systémy
    Anotace: V posledních letech se v knihovnách prosazují tzv. discovery systémy, které sjednocují vyhledávací prostředí nad heterogenními zdroji. Společně se podíváme, jak jsou konstruovány.

    17:00-18:00
    Radka Římanová
    Vybrané sociální aspekty digitální gramotnosti
    Anotace: Digitální gramotnost je fenomén, který je sice podmíněn technologicky, ale jeho kvalita je významně ovlivněna společenskými aspekty. Z nich se autorka zaměřuje zejména na mezigenerační učení a význam přátelství právě pro tento kompenční rámec.

    18:00-19:00
    Barbora Drobíková
    Digitální gramotnost v RVP
    Anotace: Příspěvek se zaměří na problematiku definice digitální gramotnosti. Soustředí se na typologii dovedností podle Dijka a Deursena a ukáže možnosti optimalizace RVP pro základní vzdělávání z pohledu digitálních dovedností.


    15.11.2017 - KISK FF MU
    16:00-17:00
    Pavlína Mazáčová
    Technologie - vzdělávání - knihovny: příležitosti a bariéry
    Anotace: Fokusem strategií, výzkumů a grantů nahlédne příspěvek do knihovny jako neformálního edukačního prostoru, který umožňuje interakce lidí navzájem, lidí s knihami a ve 21. století také lidí s techologiemi jako nástrojem celoživotního vzdělávání a osobního rozvoje.

    17:00-18:00
    Jan Delong
    Mapa uživatelů Knihovny Třinec
    Anotace: Knihovny mají velkou zásobu dat o svých uživatelích, se kterými mohou pracovat a využívat např. ke zlepšování stávajících služeb nebo navrhování nových. V Třinci jsme se rozhodli, že tato data přeneseme na mapu. Příspěvek se bude věnovat naší motivaci, procesu vzniku mapy a možného dalšího využití.

    18:00-19:00
    Iva Zadražilová
    Význam projektu Knihovny.cz pro knihovnickou praxi
    Anotace: V příspěvku bude představen Centrální portál knihoven, jeho základní funkce a vize do budoucna.


    29.11.2017 - ÚISK FF UK
    16:00-17:00
    Adéla Jarolímková
    Datová gramotnost jakou součást informační gramotnosti
    Anotace: Práce s daty je nedílnou součástí současné vědy. Příspěvek se bude zabývat datovou gramotností - souborem kompetencí, které umožňují vyhledávat, interpretovat, kriticky hodnotit, spravovat a eticky využívat data - a jejím vztahem k informační gramotnosti.

    17:00-18:00
    Helena Lipková
    Informační gramotnost uprostřed epidemie nedůvěry
    Anotace: Informační gramotnost představuje kromě jiného i schopnost hodnotit informace s ohledem na jejich důvěryhodnost. V současném světě se stale vice ukazuje, že důvěra a důvěryhodnost v procesu získávání informací jsou aspektem, který je bude stale vyžadovat naši soustavnou pozornost. V rámci přednášky budou představeny hlavní současné výzkumné proudy v oblasti LIS v kontextu výzkumu fenoménu důvěryhodnosti.

    18:00-19:00
    Jindřich Marek
    Výzkum knižní kultury a digital humanities
    Anotace: Ve světových i českých knihovnách probíhá výzkum knižní kultury. Příspěvek se zaměřuje na metody, které do tohototo výzkumu přináší směr nazývaný digital humanities, a na konkrítních příkladech ukazuje jejich potenciál.
  • URL adresa webináře: https://connect.cesnet.cz/mu-ff-kisk-uisk/
  • Prezentace a záznamy: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1FEYCsVyv79pYeQsUi99kikgrAYiirwj7Vy3lhNUr-PE/edit#gid=0
Literatura
    doporučená literatura
  • Koncepce rozvoje knihoven v ČR (http://www.mkcr.cz/assets/literatura-a-knihovny/Koncepce_rozvoje_knihoven_2011-2015.pdf)
  • HAZDRA, Adam. Skvělé služby : jak dělat služby, které vaše zákazníky nadchnou. 1. vyd. Praha: Grada, 2013, 160 s. ISBN 9788024747118. URL info
Výukové metody
- webináře
- 4x za semestr - vždy od 16:00-19:00
Metody hodnocení
1) účast na minimálně 3 webinářových blocích 2) odborná práce - do 2.11.2017 si vyberete některé téma z přednášek a s jeho lektorem zkonzultujete podobu práce. Po schválení tématu lektorem si nastudujete literaturu a zjistíte existující výzkumy (literature review). V druhé části pak provedete kritické zhodnocení tématu (vlastní pohled). Nejlepší práce budeme publikovat v časopisech Inflow, ProInflow nebo Ikaros. Eseje nahrávejte do odevzdávárny. Termín pro odevzdání je stanoven na 20.12.2017. Odevzdaný text bude mít všechny znaky odborného textu. Registraci k tématu provádějte v Google Drive: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1FEYCsVyv79pYeQsUi99kikgrAYiirwj7Vy3lhNUr-PE/edit?usp=sharing
Další komentáře
Studijní materiály
Informace k inovaci předmětu
Předmět byl inovován v rámci projektu „Filozofická fakulta jako pracoviště excelentního vzdělávání: Komplexní inovace studijních oborů a programů na FF MU s ohledem na požadavky znalostní ekonomiky (FIFA) – reg.č. CZ.1.07/2.2.00/28.0228, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

logo image
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2013, podzim 2014, podzim 2015, podzim 2016, podzim 2018.