PGAGE01 Základy age managementu a řízení pracovní schopnosti

Filozofická fakulta
podzim 2023
Rozsah
0/0/0. 1 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. et Mgr. Klára Harvánková, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Michaela Kostelníková (přednášející)
Mgr. Bc. Ilona Štorová (přednášející)
Garance
Mgr. et Mgr. Klára Harvánková, Ph.D.
Ústav pedagogických věd – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. et Mgr. Klára Harvánková, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Ústav pedagogických věd – Filozofická fakulta
Rozvrh
Pá 13. 10. 8:00–17:40 C41
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 15 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/15, pouze zareg.: 0/15
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem kurzu je seznámit účastníky se základními východisky a principy age managementu včetně představení konceptu pracovní schopnosti. Pozornost je rovněž věnována aktuálním výzvám na trhu práce především s ohledem na stárnoucí pracovní sílu a nově nastupující generace na trh práce. Účastníci rovněž získají znalosti o možnostech implementace age managementu do organizační praxe.
Výstupy z učení
Po absolvování kurzu bude účastník schopen definovat základní východiska age managementu. Bude znát specifika jednotlivých generací na trhu práce. Dále se bude orientovat v problematice age managementu v organizaci. Účastník kurzu bude rovněž schopen propojit stávající personální opatření s principy age managementu.
Osnova
  • 1. Základní východiska age managementu (stárnutí, stáří, demografická situace v České republice) 2. Vznik a vývoj age managementu; ukotvení ve strategických dokumentech 3. Generace na trhu práce 4. Koncept pracovní schopnosti a jeho jednotlivé dimenze, faktory ovlivňující pracovní schopnost 5. Age management v organizaci – řízení věkové struktury pracovníků v organizaci za pomoci personálních opatření 6. Příklady projektů a dobré praxe age managementu v České republice a zahraničí
Literatura
  • Novotný P. a kol. (2014). Jak rozumět stárnutí a jak na něj reagovat. Možnosti uplatnění Age managementu v České republice. Praha: AIVD.
  • Ilmarinen, J. (2009). Work Ability – a comprehensive concept for occupational health research and prevention. Scandinavian Journal of Work, Environment and Health, 35(1), s. 1-5.
  • Tým autorů projektu Work Ability Management. (2022). Metodika na řízení podpory pracovní schopnosti pro cílovou skupinu osob zaměstnaných anebo zvažujících změnu profese.
  • Tým autorů projektu Work Ability Management. (2021). Podpora stárnutí na pracovišti. Erasmus+. https://www.agemanagement.cz/publikace-podpora-starnuti/
  • Cimbálníková, L. a kol. (2011). Age Management. Komparativní analýza podmínek a přístupů využívaných v České republice a ve Finsku. Praha: AIVD ČR.
  • Ilmarinen, J. (2008). Jako si predĺžit aktívny život. Starutie a kvalita pracovného života v Európskej únii. Bratislava: Príroda.
Výukové metody
přednáška, seminář, individuální a skupinová práce
Metody hodnocení
Diskuse, osvědčení o absolvování
Informace učitele
Financováno z projektu MUNI 3.2.1, reg. číslo NPO_MUNI_MSMT-16606/2022, realizovaného v rámci Národního plánu obnovy pro oblast vysokých škol pro roky 2022–2024.
Financováno z projektu MUNI 3.2.1, reg. číslo NPO_MUNI_MSMT-16606/2022, realizovaného v rámci Národního plánu obnovy pro oblast vysokých škol pro roky 2022–2024.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2024.