Bi8710 Ochrana přírody

Přírodovědecká fakulta
jaro 2009
Rozsah
2/0/0. 2 kr. (příf plus uk plus > 4). Ukončení: zk.
Vyučující
doc. Dipl. Biol. Jiří Schlaghamerský, Ph.D. (přednášející)
Garance
doc. Dipl. Biol. Jiří Schlaghamerský, Ph.D.
Ústav botaniky a zoologie – Biologická sekce – Přírodovědecká fakulta
Kontaktní osoba: doc. Dipl. Biol. Jiří Schlaghamerský, Ph.D.
Rozvrh
St 10:00–11:50 BR2
Předpoklady
žádné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Přednáška poskytuje přehled problematiky ohrožení přírody a její ochrany se zřetelem na globální situaci i domácí podmínky. Zváštní zřetel je kladen na živou přírodu a biologické resp. ekologické základy (teorie, koncepce) její ochrany. Problematika je názorně dokládána případovými studiemi. Cílem předmětu je 1) získání základních znalostí o historii ovlivňování přírody člověkem a 2) o historii ochrany přírody jako lidské idei a činnosti; 3) seznámení se s odbornou terminologii a pochopení významu pojmů (resp. jejich problematičnosti)jako jsou "příroda", "biodiversita", "(bio)monitoring"; 4) znalost hlavních příčin ohrožení přírody v minulosti a současnosti; 5)pochopení souvislosti mezi biologickými a ekologickými poznatky a ochranou přírody (populační biologie a genetika, úživnost území - minimální životní prostor, atd.); a 6)získání představy o metodách ("nástrojích") ochrany přírody jako jsou např. reintrodukce, rezervace či inventarizace.
Osnova
  • Vývoj ovlivňování přírody a životního prostředí člověkem - historie ochrany přírody - globální hrozby (populační exploze, změna klimatu, ozonová díra, desertifikace, eutrofizace, acidifikace, znečištění prostředí) - přímé ohrožení populací, společenstev a ekosystémů (lov; narušení,zmenšování, fragmentace biotopů; introdukce predátorů resp. konkurentů)- ochranářská biologie (ekologické koncepty a teorie: r a K-strategie, sukcese, základy populační ekologie, ostrovní ekologie, teorie mozaikového cyklu) - nástroje a metody zjišťování stavu a sledování vývoje populací a společenstev vč. posouzení z hlediska použitelnosti pro účely ochrany přírody (inventarizace, monitoring, červené seznamy, konkrétní příklady) - základní nástroje ochrany přírody a genofondu (ochrana druhu / ochrana biotopu; ochrana in situ / ex situ - záchranné chovy, reintrodukce, péče o populace a chráněná území) - plán péče jako nástroj managementu chráněných území - propojování biotopů, Územní systémy ekologické stability, ochrana migračních cest - přehled české a mezinárodní legislativy - mezinárodní programy ochrany přírody, černý obchod s ohroženými druhy - kategorie a příklady zvláště chráněných území v ČR a mezinárodní kategorie chráněných území.
Literatura
  • Primack, R.B., P. Kindlmann a J. Jersáková: Biologické principy ochrany přírody, Portál, Praha, 2001.
  • Storch D. a S. Mihulka: Úvod do současné ekologie. Portál, Praha, 2000.
  • Míchal, Igor: Ekologická stabilita. MŽP ČR, 1992.
  • Barth, Wolf-Eberhard: Naturschutz: das Machbare; praktischer Umwelt- und Naturschutz für alle; ein Ratgeber. 2., verb. und erw. Aufl., Paray, Hamburg, 1995. ISBN 3-490-11418-3
  • Begon, M., J.L. Harper a C.R. Townsend: Ekologie: jedinci, populace a společenstva. 2. vyd. Vydavatelství Univerzity Palackého, Olomouc, 1997.
Metody hodnocení
Výuka probíhá formou přednášky. Předmět je ukončen ústní zkouškou (v případě nárůstu počtu posluchačů je možná také zkouška písemná).
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět nebude od akademického roku 2002/2003 již vypisován pro 5. rok studia.
Nachází se v prerekvizitách jiných předmětů
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2008 - akreditace, jaro 2003, jaro 2004, jaro 2005, jaro 2006, jaro 2007, jaro 2008, jaro 2010, podzim 2011, podzim 2011 - akreditace, podzim 2012, podzim 2013, podzim 2014, podzim 2015, podzim 2016, podzim 2017, podzim 2018, podzim 2019, podzim 2020, podzim 2021, podzim 2022, podzim 2023.