MBKH081c Klinická hematologie II - cvičení

Přírodovědecká fakulta
jaro 2015
Rozsah
0/1. 1 kr. Ukončení: z.
Vyučující
prof. MUDr. Miroslav Penka, CSc. (cvičící)
Michaela Gregorovičová (pomocník)
Garance
doc. MUDr. Milan Dastych, CSc., MBA
Katedra laboratorních metod – Pracoviště nelékařských oborů – Lékařská fakulta
Dodavatelské pracoviště: Katedra laboratorních metod – Pracoviště nelékařských oborů – Lékařská fakulta
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Cíle předmětu
V praktické části přípravy získat praktické dovednosti takového rozsahu, který umožní zařazení absolventa do pracovních týmů klinických hematologických laboratoří včetně obsazení vedoucích pozic.
Tento předmět shrnuje informace o původu, vývoji, struktuře a funkci systému hemopoetických buněk a orgánů, stejně jako systému krevního srážení. Oba jsou popisovány jak ve zdraví, tak v průběhu různých vrozených a získaných nemocí.
Po absolvování předmětu budou studenti detailně informováni o patofyziologických mechanizmech, rámcově o klinických, ale detailně především o laboratorních nálezech u hematologických onemocnění. Budou schopni indikovat, interpretovat a taktéž zavádět laboratorní metody, které slouží k diagnostice, monitorování a sledování léčby u širokého spektra onemocnění, a to jak primárně hematologických, tak i stavů, kdy se postižení jakéhokoli orgánu či systému odrazí ve změně procesů hematopoézy a/nebo hemostázy. Budou schopni interpretovat výsledky získané v průběhu laboratorního hematologického vyšetření pro stanovení diagnózy či diferenciální diagnózy. Speciální pozornost bude v průběhu studia věnována informacím o principech laboratorní diagnostiky v hematologii, přístrojovému zařízení a laboratorním diagnostikám (reagenciím), včetně zásad detekce jejich spolehlivosti a principů cost/benefitu. Studenti budou seznámeni se systémem správné laboratorní praxe, včetně interních a externích kontrol kvality, procesům návaznosti, testování reprodukovatelnosti a spolehlivosti a v neposlední řadě i principům certifikace a akreditace na hematologické laboratoři.
Osnova
  • Preanalytická fáze v klinické hematologii (odběr biologického materiálu na rutinní i speciální hematologická vyšetření, transport, příjem, identifikace, uchovávání vzorků, podmínky odběru, limitace interpretace u předem definovaných klinických situací )
  • Práce s automatickými hematologickými analyzátory (obsluha, kalibrace, kontrolní analýzy, údržba, definování požadavků pro nákup přístrojů, laboratorních diagnostik i údržby, kalkulace cost/benefitu jednotlivých postupů)
  • Speciální morfologie buněk bílé řady (zhotovení a hodnocení krevních nátěrů periferní krve, kostní dřeně a dalších punktátů včetně diferenciální diagnostiky a stanovení principů ),
  • Požadavky na vyšetření kostní dřeně (cytologická morfologie, doporučení na kategorizaci buněk, přínos a limitace imunofenotypizační diagnostiky, přínos a limitace histologického vyšetření, přínos a limitace cytogenetiky a molekulární genetiky).
  • Laboratorní klasifikace hemoblastóz (vyšetření periferní krve, kostní dřeně, cytochemická vyšetření, imunofenotypizace a cytogenetika resp. molekulární diagnostika),
  • Laboratorní metody vyšetření anémií a jejich hodnocení, včetně návrhů metod k diferenciální diagnostice
  • Metody ke zjištění procesů plazmatické koagulace,
  • Metody ke zjištění nastavení inhibičních systémů hemostázy,
  • Metody ke zjištění funkce a biochemie krevní destičky,
  • Metody ke zjištění stavu systému fibrinolýzy,
  • zásady správné laboratorní práce
  • interpretace hematologických výsledků
Výukové metody
Studenti jsou nejprve seznámeni s principy laboratorní práce podle jednotlivých metod. Následuje jejich praktické provedení a interpretace nálezů. K provedené praktické činnosti je vypracován laboratorní protokol.
Metody hodnocení
Zápočet se udílí za aktivní přístup během odborné praxe

  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/sci/jaro2015/MBKH081c