PřF:GS011 Principy geologie - Informace o předmětu
GS011 Principy geologie (SZk)
Přírodovědecká fakultajaro 2016
- Rozsah
- 0/0. 0 kr. Ukončení: -.
- Vyučující
- prof. RNDr. Jaromír Leichmann, Dr. rer. nat. (přednášející)
- Garance
- doc. RNDr. Rostislav Melichar, Dr.
Ústav geologických věd – Sekce věd o Zemi – Přírodovědecká fakulta
Kontaktní osoba: doc. Mgr. Martin Ivanov, Dr.
Dodavatelské pracoviště: Ústav geologických věd – Sekce věd o Zemi – Přírodovědecká fakulta - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Předmět si smí zapsat nejvýše 200 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/200, pouze zareg.: 0/200 - Mateřské obory/plány
- předmět má 8 mateřských oborů, zobrazit
- Cíle předmětu
- Předmět testuje schopnosti absolventa samostatně přemýšlet a spojovat informace z různých zkoušek dílčích předmětů. V předmětu je hodnocen všeobecně geologický přehled.
- Osnova
- 1. Planeta Země: původ chemických prvků, vznik sluneční soustavy, chondrity, vznik a stavba Země, diferenciace planetární hmoty, energetická bilance Země, impaktní struktury.
- 2. Vnější geologické síly: zvětrávání, pedogeneze, svahové pohyby, geologická činnost (rozrušování, transport a tvorba geologických těles) větru, mrazu a ledovců, tekoucí vody, jezer a moří, krasové jevy).
- 3. Sedimentární a reziduální horniny, jejich klasifikace, vznik, minerály a složení sedimentárních hornin, horninotvorné fosílie, sedimentární facie, principy stratigrafie, tělesa a struktury sedimentárních hornin.
- 4. Vnitřní geologické síly (magmatismus a vulkanismus, metamorfní procesy, deformace hornin, vrásy a zlomy, jejich vznik, klasifikace, zemětřesení)
- 5. Magmatické a pyroklastické horniny, jejich klasifikace a vznik, minerály vyvřelin, geochemické typy magmatitů, tělesa a struktury magmatických hornin
- 6. Metamorfované horniny, jejich klasifikace a vznik, protolit metamorfitů, minerály metamorfitů, metamorfní zonace a metamorfní facie, tělesa a struktury metamorfitů.
- 7. Princip deskové tektoniky, charakteristika jednotlivých deskových rozhraní (horniny, geofyzikální a geochemická charakteristika, morfologie), horké skvrny, geotektonické cykly, stavba a vývoj orogénů, geosynklinální teorie.
- 8. Historický vývoj Země, charakteristika jednotlivých etap vývoje, vznik a vývoj života, velká vymírání, stratigraficky významné skupiny fosílií.
- 9. Základní regionálně geologické členění světa, geologie oceánů, geologické jednotky kontinentů, platformy, orogenní pásma.
- 10. Základní regionálně geologické členění České republiky, krystalinické oblasti Českého masivu, platformní jednotky Českého masivu, základní členění Západních Karpat s důrazem na jednotky zasahující na území ČR.
- Metody hodnocení
- Zkouška probíhá ústní formou.
- Další komentáře
- Studijní materiály
Předmět je vyučován každý semestr.
- Statistika zápisu (jaro 2016, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/sci/jaro2016/GS011