Bi2000c Fylogeneze a diverzita živočichů - cvičení

Přírodovědecká fakulta
jaro 2021
Rozsah
0/2. 2 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Adam Konečný, Ph.D. (cvičící)
doc. RNDr. Jana Schenková, Ph.D. (cvičící)
Mgr. Jan Sychra, Ph.D. (cvičící)
Mgr. Selma de Donnová (pomocník)
Mgr. Alžbeta Devánová (pomocník)
Mgr. Alena Dostálová (pomocník)
Mgr. Tomáš Němec (pomocník)
Garance
Mgr. Jan Sychra, Ph.D.
Ústav botaniky a zoologie - Biologická sekce - Přírodovědecká fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Jan Sychra, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Ústav botaniky a zoologie - Biologická sekce - Přírodovědecká fakulta
Rozvrh
Po 1. 3. až Pá 14. 5. Út 10:00–11:50 online_B1
  • Rozvrh seminárních/paralelních skupin:
Bi2000c/B1: Po 21. 6. 8:00–9:50 D36/223, Út 22. 6. 13:00–14:50 D36/223
Bi2000c/B2: Po 21. 6. 10:00–11:50 D36/223, Út 22. 6. 15:00–16:50 D36/223
Předpoklady
NOW ( Bi2000 Fylog. a diver. živočichů )&&(! Bi2090c Fylog. a diver. obratlov. -cv. ||! Bi1030c Fylog. a diver. bezobrat. -cv. )&&(! B2090 Syst. a fylogen. obratlovců ||! B5060 Zoologie obratlovců ||! B1030 Systém a fylogen. bezobratlých ||! B4150 Zool. bezobratlých )&&(! NOW ( Bi2090c Fylog. a diver. obratlov. -cv. )||! NOW ( Bi1030c Fylog. a diver. bezobrat. -cv. ))
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Na konci tohoto kurzu bude student schopen: poznat zástupce bezobratlých a obratlovců, kteří byli prezentováni na cvičeních; kreslit mikroskopické preparáty a popisovat jednotlivé struktury; zařadit organismy do systému.
Výstupy z učení
Na konci tohoto kurzu bude student schopen: poznat zástupce bezobratlých a obratlovců, kteří byli prezentováni na cvičeních; kreslit mikroskopické preparáty a popisovat jednotlivé struktury; zařadit organismy do systému.
Osnova
  • 1. Úvod, jednobuněční zástupci skupiny Eukaryota, 2.Porifera, Cnidaria, Myxozoa, Kamptozoa, Gnathifera, 3. Platyhelminthes, Gastrotricha, Nemertea, Sipunculida, Annelida, 4.Mollusca - Gastropoda, Polyplacophora, Bivalvia, Scaphopoda, Cephalopoda, 5.Nematomorpha, Nematoda, Tardigrada, Onychophora, Chelicerata, 6.Myriapoda, Crustacea, úvod do Hexapoda, 7.Ectognatha, Echinodermata, 8. Primárně vodní obratlovci, morfologie, systém, determinační znaky, mihule a jeseteři, 9. "Nekaprovité" ryby, kaprovité ryby, 10. Obojživelníci, plazi, 11. Ptáci, morfologie, systém; vodní ptáci (potáplice, potápky, veslonozí, brodiví, vrubozobí, další skupiny "nepěvců", 12. Ptáci II: pěvci, 13. Savci, morfologie, systém; hmyzožravci, letouni, 14. Savci II: hlodavci, zajíci, šelmy a kopytníci
Literatura
  • ZRZAVÝ, Jan. Fylogeneze živočišné říše. 1. vyd. Praha: Scientia, 2006. 255 s. ISBN 8086960080. info
Výukové metody
laboratorní cvičení
Metody hodnocení
Zápočet se uděluje za 100% docházku (v případě nemoci třeba nahradit), úspěšné absolvování testů v průběhu semestru a odevzdání vypracovaných protokolů ze všech cvičení na konci semestru.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2008 - akreditace, jaro 2011 - akreditace, jaro 2003, jaro 2004, jaro 2005, jaro 2006, jaro 2007, jaro 2008, jaro 2009, jaro 2010, jaro 2011, jaro 2012, jaro 2012 - akreditace, jaro 2013, jaro 2014, jaro 2015, jaro 2016, jaro 2017, jaro 2018, jaro 2019, jaro 2020, jaro 2022.