PřF:Bi2120s Histologie seminář - Informace o předmětu
Bi2120s Cytologie, histologie, embryologie seminář
Přírodovědecká fakultajaro 2025
- Rozsah
- 0/1/0. 3 kr. Ukončení: z.
- Vyučující
- Mgr. Eva Švandová, Ph.D. (cvičící)
doc. RNDr. Petr Vaňhara, Ph.D. (cvičící)
MUDr. Jana Dumková, Ph.D. (cvičící)
Dumková (cvičící), MUDr. Jana Dumková, Ph.D. (zástupce)
MVDr. Anna Mac Gillavry Danylevska, Ph.D. (cvičící)
Mecová (cvičící), MUDr. Eva Mecová (zástupce) - Garance
- doc. RNDr. Petr Vaňhara, Ph.D.
Ústav histologie a embryologie – Teoretická pracoviště – Lékařská fakulta
Kontaktní osoba: doc. RNDr. Petr Vaňhara, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Ústav histologie a embryologie – Teoretická pracoviště – Lékařská fakulta - Předpoklady
- Základní znalost biologie člověka.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
- Mateřské obory/plány
- Antropologie (program PřF, B-AN)
- Antropologie (program PřF, B-ANT)
- Cíle předmětu
- Cílem semináře je demonstrovat studentům stavbu buněk a tkání prostřednictvím elektronogramů a digitalizovaných tkáňových řezů, včetně diskuze a demonstrace embryonálního vývoje pomocí schémat a elektronických materiálů.
- Výstupy z učení
- Na konci tohoto kurzu bude student schopen:
porozumět stavbě buňky, pochopit základní stavební principy a funkce pojivových tkání s důrazem na tvrdé tkáně, základní charakteristiky epitelové tkáně, rozdíly ve stavbě jednotlivých typů svalové tkáně, popsat stavbu a funkci nervové tkáně, charakterizovat krev a krvetvorbu;
popsat vývoj gamet a vysvětlit princip meiózy a regulace gametogeneze, popsat ovariální a menstruční cyklus, jejich vzájemné vztahy a hormonální regulaci;
rámcově popsat časný vývoj embrya a vysvětlit vývoj a význam přídatných embryonálních struktur, charakterizovat jednotlivá období embryonálního vývoje;
charakterizovat průběh těhotenství a porodu a případné anomálie, charakterizovat změny v počtu zárodků, popsat obecnou stavbu placenty a plodových obalů. - Osnova
- Úvod do semináře - stručný přehled histologických vyšetřovacích metod. Základní etapy přípravy buněk a tkání pro vyšetření ve světelném a elektronovém mikroskopu. Základy histochemie a imunocytochemie. Demonstrace výsledků barvení struktur pomocí základních metod.
- Cytologie: Ultrastruktura interfázového jádra a jádra v mitóze. Ultrastruktura buněčných organel (mitochondrie, Golgiho aparát, endoplazmatické retikulum a lyzosomy, peroxisomy, centriol). Buněčné inkluze. Buněčné povrchy a intercelulární spoje.
- Embryologie I. Interaktivní úvod do časného vývoje člověka. Flexe zárodku (odškrcení zárodku od okolí). Přehled vývoje plodových obalů: amnion a chorion. Placentace a rozdělení placent. Vývoj placenty u člověka. Stavba a funkce lidské placenty. Vývoj pupečníku. Anomálie placenty a pupečníku. Děloha a těhotenství. Vývoj zevního tvaru zárodku.
- Embryologie II. Porod. Donošený a zralý plod. Znaky zralého plodu. Haaseho pravidlo. Fyziologické uložení plodu v děloze. Vícečetná těhotenství a uspořádání plodových obalů. Prenatální diagnostika a medicína. Základy teratologie. Kritické periody vývoje a teratologie.
- Obecná histologie.
- Tkáň pojivová - přehled vaziv, hyalinní a elastická chrupavka. Kostní tkáň a její histogeneze (osifikace). Primární a sekundární osifikace. Remodelace kostní tkáně, hojení fraktur. Preparáty: funiculus umbilicalis, oesophagus, zadní segment oční, lien, aorta, trachea, auricula, elastická chrupavka, kost lamelózní, chondrogenní osifikace.
- Tkáň epitelová - povrchové (krycí) epitely a žlázový epitel. Preparáty: ren, vesica fellea, trachea, oesophagus, ureter, palpebra, intestinum tenue, gl. parotis, gl. submandibularis.
- Tkáň svalová. Preparáty: apex linguae, intestinum crassum, myokard.
- Tkáň nervová. Preparáty: cortex cerebri, cerebellum, medulla spinalis, ganglion spinale, periferní nerv, motorická ploténka. Složení krve: Zhotovování a barvení krevních nátěrů. Cytomorfologie červených a bílých krvinek. Diferenciální bílý krevní obraz a hodnocení odchylek od normy. Krevní destičky.
- Krvetvorba . Kmenové buňky, růstové faktory a diferenciace. Kostní dřeň a další hemopoetické orgány. Vývoj červených krvinek, vývoj granulocytů, vývoj krevních destiček - vývojové řady. Prenatální a postnatální hemopoeza.
- Výukové metody
- Demonstrace preparátů a struktur, řízená diskuze a e-learning.
- Metody hodnocení
- Pro udělení zápočtu je nutné splnění podmínek docházky a plnění průběžných úkolů.
- Informace učitele
- https://www2.med.muni.cz/histology/vyuka/magisterske-studijni-programy/
Veškeré informace o výuce včetně zkušebních termínů jsou zveřejněny na vývěsce Ústavu histologie a embryologie, na webových. stránkách ústavu nebo v IS. - Další komentáře
- Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
- Statistika zápisu (jaro 2025, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/sci/jaro2025/Bi2120s