PřF:C6805 Polymerní materiály - Informace o předmětu
C6805 Polymerní materiály
Přírodovědecká fakultapodzim 2008
- Rozsah
- 2/0/0. 2 kr. (příf plus uk plus > 4). Ukončení: zk.
- Vyučující
- František Kučera (přednášející), prof. RNDr. Milan Potáček, CSc. (zástupce)
- Garance
- prof. RNDr. Milan Potáček, CSc.
Ústav chemie – Chemická sekce – Přírodovědecká fakulta
Kontaktní osoba: prof. RNDr. Milan Potáček, CSc. - Předpoklady
- Absolvování předmětu Organická chemie I a Organická chemie II, Makromolekulární chemie, Struktury a vlastností polymerů, Syntéza polymerů, Degradace polymerů.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Makromolekulární chemie (program PřF, M-CH)
- Cíle předmětu
- Student se seznámí s polymerními materiály z inženýrského pohledu a získá znalosti o vlastnostech a aplikačních možnostech jednotlivých polymerů, které mu budou užitečné v dalším studiu předmětů zaměřených na technologické zpracování a apllikace plastů, ale i na teoretické kurzy, např. fyzika polymerů. Znalost základních vlastností, struktury a aplikačních možností polymerních materiálů při jejich použití v technické praxi.
- Osnova
- 1. Historický vývoj plastových materiálů, přírodní plasty a jejich modifikace, rozvoj vinylových polymerů, termoplasty a termosety. Názvosloví polymerů. 2. Vztah mezi strukturou a chemickými vlastnostmi. Rozpustnost polymerů, chemická reaktivita, degradace, síťování, stárnutí a vliv povětrnosti, difúze a permeabilita, toxicita, hořlavost. 3. Vztah mezi strukturou, elektrickými a optickými vlastnostmi plastů. Dielektrická konstanta, elektricky vodivé polymery. Optické vlastnosti polymerů. 4. Aditivace plastů. Plniva, plastifikátory a změkčovadla, lubrikanty, stabilizátory, retardéry hoření, barviva, nadouvadla, síťovadla, UV-degradovatelná aditiva. 5. Polyetylén, příprava, vlastnosti, použití, zesíťovaný a chlorovaný polyethylén. 6. Polypropylén a ostatní alifatické polyolefiny. Kopolymery, dieny, kaučuky. 7. Halogen-vinylové polymery: PVC a PTFE. Ostatní vinylové polymery: PVAc, polyakryláty, styrenové plasty aj. 8. Polyamidy a polyimidy. Polyacetaly a příbuzné polymery. Polykarbonáty. Polymery s p-fenylénovou skupinou. 9. Celulóza a její deriváty. Fenoplasty, aminoplasty. 10. Polyestery. Epoxidové pryskyřice. 11. Polyurethany a polyizokyanuráty. Polyurethanové kaučuky, měkké a tvrdé pěny. Furanové pryskyřice. 12. Silikony. Ostatní termicky odolné polymery. 13. Funkcionalizované polymery. Struktura, metody přípravy, vlastnosti a použití.
- Literatura
- Mleziva J., Šňupárek J., Polymery-výroba, struktura, vlastnosti a použití, Praha 2000
- MLEZIVA, Josef. Polymery - výroba, struktura, vlastnosti a použití. 1. vyd. Praha: Sobotáles, 1993, 525 s. ISBN 80-901570-4-1. info
- Metody hodnocení
- Znalost základních vlastností, struktury a aplikačních možností polymerních materiálů při jejich použití v technické praxi.
- Statistika zápisu (podzim 2008, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/sci/podzim2008/C6805