C2857 Technologie a materiály konzervování a restaurování nábytku

Přírodovědecká fakulta
podzim 2010 - akreditace
Rozsah
2/0/0. 2 kr. (plus ukončení). Ukončení: zk.
Vyučující
prof. RNDr. Jiří Příhoda, CSc. (přednášející)
Garance
prof. RNDr. Jiří Příhoda, CSc.
Ústav chemie – Chemická sekce – Přírodovědecká fakulta
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět technologie konzervování a restaurování nábytku poskytuje komplexní vědomosti a intelektuální dovednosti v oblasti technologie zpracování dřeva a v oblasti konzervování a restaurování nábytku a nepolychromované dřevořezby. Učivo tvoří syntézu odborného teoretického a praktického vzdělávání. Je zaměřeno na problematiku technologie konzervování a restaurování výrobků ze dřeva včetně používaných technik a materiálů a na praktické zpracování restaurátorských dokumentací. Studenti jsou vedeni k důslednému předávání a ukládání informací o všech prováděných úkonech, pracovních postupech a technologiích, prováděných v restaurátorské praxi. Důraz je kladen na etické přístupy při konzervování a restaurování nábytku a nepolychromované dřevořezby.
Osnova
  • Úvod do konzervování a restaurování Stručný historický vývoj restaurování nábytku a dřevořezby. Právní normy v oblasti restaurátorské praxe, památkové péči a muzejnictví. Základní terminologie. Etické zásady práce restaurátora. Restaurátorská dokumentace. Postup restaurování Stanovení rozsahu poškození a stavu předmětu při jeho převzetí, materiálový průzkum. Stanovení rozsahu prací – konzervování, restaurování, rekonstrukce, komunikace s majitelem. Návrh postupu konzervace a restaurování, návrh technologických postupů a materiálů. Konzervátorský zásah – specifikace, účel činnosti Čištění povrchu. Vysoušení. Sanace. Petrifikace. Činnost zabraňující další destrukci předmětu. Restaurátorský zásah – specifikace, účel činnosti Studijní literatura Brachert, T.: Beiträge zur Konstruktion und Restaurierung alter Möbel. Callwey, München 1988. Kopecká, I. - Nejedlý, V.: Průzkum historických materiálů. GRADA Praha 2005. Kubička, R. - Zelinger, J.: Výkladový slovník malířství, grafika a restaurování. GRADA Praha 2004. Kučerová, I. - Šimůnková, E.: Dřevo. STOP Praha 2000. Kuriál, P.: Technologie II., učební text VOŠ. Brno 2000. Medková, E. - Bohmannová, A.: Starožitný nábytek – údržba a opravy. SNTL Praha 1985. Petr, F.: Umělecké dřevořezby a jejich restaurování. Praha 1953. Slánský, B.: Technika malby I a II. Praha 1956. Umney, N. - River, S.: Conservation of Furniture. Butterworth-Heinemann, London 2000. Zelinger, J. - Heidingsfeld, V.: Chemie v práci konzervátora a restaurátora. ACADEMIA Praha 1987. Doporučené časopisy RESTAURO Zprávy památkové péče Restaurátorské dokumentace publikované muzei, galeriemi a ústavy památkové péče.
Výukové metody
přednáška, exkurze do ateliéru
Metody hodnocení
kolokvium
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2011, podzim 2012, podzim 2013, podzim 2014, podzim 2015, podzim 2016, podzim 2017, podzim 2018, podzim 2019, podzim 2020, podzim 2021, podzim 2022, podzim 2023, podzim 2024, podzim 2025.