Odkazy do vyšších úrovní šablon:
Fakulta sociálních studií / Faculty of Social Studies
Studijní katalog a registrační šablony / Study catalogue and registration templates

Veřejná a sociální politika a lidské zdroje

Chci si vytisknout studijní katalog:

Bakalářské prezenční studium VPL 2016/2017
Magisterské navazující prezenční studium VPL 2016/2017
Magisterské navazující kombinované studium VPL 2016/2017

Chci si zaregistrovat předměty:

(klikněte na název Vašeho studijního programu,
dále zvolte Podzimní/Jarní semestr)

Bakalářské prezenční studium - převedení studenti HLAVNÍ SP (před 2019/2020)
  • Informace o studiu
     
    Informace k převodu studentů
    Tyto informace jsou určeny pro studenty, kteří začali studovat před akademickým rokem 2019/2020 a byli převedeni do nových programů. Studenti mohou mít předměty absolvovány jak pod starým kódem (např. VPL102) tak pod novým kódem (VPLn1102). Z hlediska kontroly studiem jsou předměty rovnocenné. Při registraci předmětu si již od akademického roku 2019/2020 studenti registrují předměty pouze pod novými kódy, pokud uvedený předmět neopakují.

    Pokud studenti v akademickém roce 2019/2020 opakují povinný předmět z akademického roku 2018/2019 jsou z důvodu zachování evidence studia povinni absolvovat tento předmět pod starým kódem (např. VPL102).

    Z důvodu komplexnosti změn ve formách studia na MU, existence souběhu několika forem studia a typů studentů a též specifických individuálních situací studentů (např. různý stupeň průchodu studiem, přerušení studia) může docházet v jednotlivých případech k obtížím při porozumění vhodné strategii dokončení studia, a také k nepředvídatelným okolnostem či konfliktním situacím. Pro tyto případy je zřízena role poradce pro převod studentů. Ve formách studia Veřejné politiky a lidských zdrojů je tímto poradcem Dr. Zelenková, pracovna 5.57, e-mail: 143806@mail.muni.cz.

    Informace o studiu


    V bakalářském studijním programu se vědní obor veřejná politika a lidské zdroje (dále jen VPLZ) dosud studoval vždy v kombinaci s jiným oborem. Tato možnost existuje i v novém studijním programu VPLZ a je označována jako sdružený studijní plán. Završením studia ve sdruženém studijním plánu je bakalářská státní závěrečná zkouška (dále jen „bakalářská zkouška“), po jejímž složení student/ka stejně jako dříve získá titul bakalář VPLZ (a druhého oboru, jenž studoval). Nový studijní programu, do něhož jsou naši stávající studenti převáděni, se však liší od předchozího studia většími rozdíly ve způsobu studia dvou sdružených oborů, než tomu bylo dříve. Proto se jeden obor sdruženého studia označuje jako hlavní (má hlavní studijní plán) a druhý jako vedlejší (má vedlejší studijní plán).
     
    Hlavní studijní plán VPLZ se vyznačuje následujícími znaky: součástí bakalářské státní zkoušky je obhajoba bakalářské diplomové práce, studium vyžaduje získat větší počet kreditů (dále jen „ECTS“) a zahrnuje větší počet povinně volitelných předmětů, které rozvíjejí poznatkový, metodický a dovednostní základ vědního oboru.
     
    K bakalářské zkoušce při sdruženém studiu v hlavním SP se může přihlásit student/ka, který/á splní čtyři následující podmínky:
     (1) Získá předepsaný počet ECTS. Pro nově nastupující studenty/tky je to 120 ETCS a pro převáděné studenty/tky je to 100 ECTS. Studenti/tky musí mít splněny celouniverzitní požadavky absolvování tělesné výchovy (1 ECTS) a minimální jazykové kompetence (2 ECTS). Tímto způsobem získané ECTS se započítávají do předepsaného počtu ECTS. (Další 3 ECTS společného univerzitního základu - Jazyk a TV, studenti/tky získají ve vedlejším studijním plánu.)

    (2) Studenti/tky jsou povinni v rámci hlavního plánu prezenčního bakalářského studia absolvovat nejméně jeden předmět vedený v anglickém jazyce. Student si vybírá tento předmět z nabídky povinných nebo povinně volitelných předmětů svého oboru nebo jej může absolvovat v rámci zahraničních studijních mobilit nabízených katedrou. Nelze uznat předměty z jiného stupně studia (bc./mgr.) a předměty neuvedené v registrační šabloně oboru jako povinné či povinně volitelné. Pro více informací viz směrnice FSS č. 4/2019 "O předmětech v anglickém jazyce".

    (3) Podmínkou účasti u bakalářské zkoušky je dle směrnice FSS č. 3/2019 doložení univerzitou stanovené minimální jazykové kompetence pro absolventa bakalářského studia. Podmínkou účasti u státní závěrečné bakalářské zkoušky studentů prezenční i kombinované formy studia je doložení fakultou stanovené minimální jazykové kompetence (úroveň B2 podle evropského referenčního rámce – ERR) v akademickém a odborném jazyce v jednom z následujících jazyků: angličtina, francouzština, němčina, ruština, španělština (viz o tom odkaz Minimální jazyková kompetence).
     
    (4) Získá 1 ECTS za celouniversitní tělesnou výchovu (blíže viz kapitola Celouniverzitní tělesná výchova).


    Studijní plán tedy zahrnuje celkem 100 kreditů:
    - 40-43 kreditů za povinné předměty
    - 6-11 kreditů za povinné předměty diplomové práce
    - 3 kredity za jazykovou a tělesnou přípravu,
    - 43-51 kreditů za povinně volitelné předměty.
    Pokud studenti získají během svého studia menší počet kreditů za všechny povinné předměty včetně předmětů diplomové práce než maximální počet (tj. 54 ECTS), musí si chybějící kredity nahradit kredity za povinně volitelné předměty, tak aby dosáhli celkové kreditové hodnoty studia 100 ECTS. Z ECTS za povinně volitelné předměty mohou studenti/tky se  nejvýše 10 ECTS nahradit za volitelné předměty.
     
    Pokud student/ka obhajuje bakalářskou diplomovou práci v rámci bakalářské zkoušky na oboru VPLZ, musí postupovat podle katedrou SPSP vyhlášených pravidel a diplomovou práci musí předložit v katedrou požadovaném termínu, který je každý semestr aktualizován v „Termináři katedry“ v IS.
     
    Za předměty, jež jsou nabízeny současně na oborech SPR a VPL, může student/ka v rámci sdruženého studia SPR/VPL získat ECTS pouze na jednom oboru. Proto studenti kombinace SPR/VPL mají povinné předměty, které jsou společné pro oba obory (např. SPR119), uvedeny v kontrolní šabloně pouze jednou a přiřazeny k jednomu konkrétnímu oboru (zpravidla předměty s kódem SPR k oboru sociální práce a naopak).  Chybějící kredity za konkrétní předmět si studenti musí nahradit studiem povinně volitelných předmětů na oboru, kde není tento povinný předmět v kontrolní šabloně přiřazen.

    Pro získání lepšího přehledu o studovaných předmětech doporučujeme studentům/kám, aby průběžně kontrolovali průběh svého studia za pomoci kontrolních šablon.

    Standardní délka prezenčního bakalářského studia oboru VPLZ je šest semestrů. V případě prodloužení studia o více než jeden semestr (kromě období, kdy studium je přerušeno), se student vystavuje riziku platby studijních poplatků.

    Za obsah programu odpovídá a konzultace k sestavování studijních plánů poskytuje Prof. PhDr. Tomáš Sirovátka CSc. Za realizaci programu a za řešení kolizních situací odpovídá 
    doc. PhDr. Kateřina Kubalčíková, Ph.D. 
     

    Minimální jazyková kompetence
    Směrnice FSS č.4/2019 Jazyková příprava na FSS
    Směrnice FSS č.3/2019 O předmětech v anglickém jazyce
    Informace o katedře sociální politiky a sociální práce
    Vysvětlení prerekvizit


    Další informace o předmětech:

    SPRb11105 (dříve SPR105) Sociální právo: Předmět je možné zapsat po absolvování předmětu SPRb11104 Základy práva

    VPLb1118 (dříve VPL118) Kvantitativní výzkum: Podmínkou zápisu do předmětu VPLb1118 je absolvování předmětu VPLb1132 Statistika.

    SPRb1119 (dříve SPR119) Kvalitativní výzkum: Zápis do předmětu SPRb1119 je podmíněn absolvováním předmětu VPLb1118 Kvantitativní výzkum.

    VPLb1152 (dříve VPL152) Právo zaměstnanosti, pracovní právo a právo kolektivního vyjednávání: VPLb1152 je možné zapsat po absolvování předmětu SPRb1104 Základy práva.


    Příprava diplomové práce tvoří modul studia složený ze tří souvisejících předmětů VPLb1280 (VPL280) Metodologie závěrečné práce, VPLb1281 (VPL281) Konceptualizace závěrečné práce, VPLb1279 (VPL279) Diplomový seminář
     
    VPLb1280 (dříve VPL280) Metodologie závěrečné práce: Předmět je vstupním předmětem přípravy diplomové práce, na který navazuje předmět VPLb1281 (VPL281). Předmět VPLb1280 studenti a studentky zapisují nejméně 3 semestry před plánovaným odevzdáním bakalářské práce, tedy ve čtvrtém semestru studia. Předmět VPLb1280 se otevírá v podzimním i jarním semestru. V odůvodněných případech (např. opakování předmětu, studenti imatrikulačních ročníků před 2012/13) mohou studenti/tky předmět zapsat se souhlasem vyučujícího i v jiném než ve čtvrtém semestru studia. První výukový blok je věnován formulaci výzkumného projektu bakalářské práce a má podobu společné výuky. Po jeho absolvování předmět dále probíhá formou individuální konzultace s vedoucím práce, kterého si studenti v průběhu předmětu aktivně vyhledají a dohodnou s ním spolupráci. Předmět je povinný. Bližší informace o podmínkách absolvování předmětů viz sylabus předmětu v IS.


    VPLb1281 (dříve VPL281) Konceptualizace závěrečné práce: Předmět zapisují studenti nejméně dva semestry před plánovaným odevzdáním bakalářské práce. Předmět VPL281 je otevřen v podzimním i jarním semestru. Předmět VPL281 splní studenti v rámci individuálních konzultací se svým vedoucím práce. Podmínkou udělení zápočtu je předložení teoretické části práce ke konzultaci vedoucímu práce a její uznání vyučujícím. Pro studenty od imatrikulačního ročníku 2012/2013 je předmět povinný. Kreditová hodnota předmětu je 1 ECTS.

    VPLb1279 (dříve VPL279) Diplomový seminář:Tento předmět studenti zapisují v semestru, kdy chtějí odevzdat diplomovou práci. Podmínkou udělení zápočtu je odevzdání práce v předepsaném termínu a v souladu s jejím zadáním.

    Povinně volitelnou součástí studia oboru VPLZ je odborná praxe provázená supervizí minimálně v rozsahu 150 hodin (viz předměty VPLb1160, VPLb1161). Praxe slouží také jako podpora pro přípravu diplomové práce. Podrobnější informace k praxi a supervizi zodpoví Mgr. Iveta Zelenková, Ph.D. Otevření předmětu je výstupem projektu OPVK INZA.
     

  • Podzimní semestr
  • Jarní semestr
  • Doporučený průchod studiem
     

    Doporučený průchod studiem pro hlavní sdružený studijní plán VPLZ
     

    semestr  
    1.
    12 ECTS
    VPLb1108 Základy ekonomie (5) VPLb1132 Statistika pro VPLZ (4) SPRb1104 Základy práva (3)  
    2.
    21 ECTS
    VPLb1102 Sociální politika (6) VPLb1118 Kvantitativní výzkum ve VPLZ (4) SPRb1219 Sociologie (4) VPLb1152 Právo zaměstnanosti, pracovní právo a právo kolektivního vyjednávání (5) Minimální jazyková kompetence (2)
    3.
    25 ECTS
     
    VPLb1150 Základy veřejné politiky (6) VPLb1149 Základy teorie organizace a řízení (6)
     
    SPRb1119 Kvalitativní výzkum (4) SPRb1204 Politika sociálních služeb (5) VPLb1157 Demografie (4)
    4.
    20 ECTS
    VPLb1156 Ekonomika organizace (4) VPLb1151 Vzdělávací politika a rozvoj lidských zdrojů (5) SPRb1105 Sociální právo (3) VPLb1124 Politika zaměstnanosti a služby zaměstnanosti (5) VPLb1280 Metodologie závěrečné práce (3)
    5.
    18 ECTS
    SPRb1117 Odborná praxe a supervize III, komunitní (4) VPLb1281 Konceptualizace závěrečné práce (4) Tělesná výchova (1) VPLb1155 European Union Public Policy (5) VPLb1160 nebo VPLb1161 Odborná praxe pro VS a ŘRLZ (4)
    6.
    4 ECTS
    VPLb1279 Diplomový seminář (4)
     
    Celkem 100 ECTS. Studenti nastupují do studia vždy na podzim.

    Doporučený průchod studiem u plánů na dostudování

    Studijní plán je koncipován tak, aby studenti mohli dosáhnout požadovaného počtu 100 kreditů (hlavní studijní plán) nebo 80 kreditů (vedlejší studijní plán).

    Studijní plán je nastaven tak, aby obsahoval vždy minimálně jeden předmět z každého bloku studia dle kontrolní šablony a předmět vyučovaný v anglickém jazyce.

    Pokud studenti nyní potřebují získat v rámci svého studia méně kreditů než dříve (vedlejší studijní plán), mohou si v rámci studijního plánu vybrat méně povinně volitelných předmětů, tak aby dosáhli požadovaného počtu kreditů. Pokud je za některé předměty nyní více kreditů než dříve (např. předměty diplomové práce), mohou studenti díky tomu nyní získat méně povinně volitelných kreditů.

    Předměty SPRb1219 Sociologie a SPRb1119 Kvalitativní výzkum, které byly dříve povinné, jsou nyní povinně volitelné. Studenti je tedy k dokončení studia mohou, ale nemusí absolvovat. Získané kredity se budou studentům započítávat do kreditů potřebných k dokončení studia.
Bakalářské prezenční studium - převedení studenti VEDLEJŠÍ SP (před 2019/2020)
  • Informace o studiu
     
    Informace k převodu studentů
    Tyto informace jsou určeny pro studenty, kteří začali studovat před akademickým rokem 2019/2020 a byli převedeni do nových programů. Studenti mohou mít předměty absolvovány jak pod starým kódem (např. VPL102) tak pod novým kódem (VPLn1102). Z hlediska kontroly studiem jsou předměty rovnocenné. Při registraci předmětu si již od akademického roku 2019/2020 studenti registrují předměty pouze pod novými kódy, pokud uvedený předmět neopakují.
    Pokud studenti v akademickém roce 2019/2020 opakují povinný předmět z akademického roku 2018/2019 jsou z důvodu zachování evidence studia povinni absolvovat tento předmět pod starým kódem (např. VPL102).

    Z důvodu komplexnosti změn ve formách studia na MU, existence souběhu několika forem studia a typů studentů a též specifických individuálních situací studentů (např. různý stupeň průchodu studiem, přerušení studia) může docházet v jednotlivých případech k obtížím při porozumění vhodné strategii dokončení studia, a také k nepředvídatelným okolnostem či konfliktním situacím. Pro tyto případy je zřízena role poradce pro převod studentů. Ve formách studia Veřejné politiky a lidských zdrojů je tímto poradcem Dr. Zelenková, pracovna 5.57, e-mail: 143806@mail.muni.cz.

    Informace o studiu


    V bakalářském studijním programu se vědní obor veřejná politika a lidské zdroje (dále jen VPLZ) dosud studoval vždy v kombinaci s jiným oborem. Tato možnost existuje i v novém studijním programu VPLZ a je označována jako sdružený studijní plán. Završením studia ve sdruženém studijním plánu je bakalářská státní závěrečná zkouška (dále jen „bakalářská zkouška“), po jejímž složení student/ka stejně jako dříve získá titul bakalář VPLZ (a druhého oboru, jenž studoval). Nový studijní programu, do něhož jsou naši stávající studenti převáděni, se však liší od předchozího studia většími rozdíly ve způsobu studia dvou sdružených oborů, než tomu bylo dříve. Proto se jeden obor sdruženého studia označuje jako hlavní (má hlavní studijní plán) a druhý jako vedlejší (má vedlejší studijní plán).
     
    Vedlejší studijní plán (dále jen SP) VPLZ se vyznačuje následujícími znaky: součástí bakalářské státní zkoušky není obhajoba bakalářské diplomové práce, studium vyžaduje získat menší počet kreditů (dále jen „ECTS“) než v hlavním SP a zahrnuje absolvování především povinných předmětů daného vědního oboru.
     
    K bakalářské zkoušce při sdruženém studiu ve vedlejším SP se může přihlásit student/ka, který/á splní následující podmínky:

    (1) Získá předepsaný počet ECTS pro vedlejší SP. Pro nově nastupující studenty/tky je to 60 ETCS a pro převáděné studenty/tky je to 80 ECTS. Studenti/tky musí mít splněny celouniverzitní požadavky absolvování tělesné výchovy (1 ECTS) a minimální jazykové kompetence (2 ECTS). Tímto způsobem získané ECTS se započítávají do předepsaného počtu ECTS. (Další 3 ECTS společného univerzitního základu - Jazyk a TV, studenti/tky získají v hlavním studijním plánu.)

    (2) Studenti/tky jsou povinni v rámci vedlejšího plánu prezenčního bakalářského studia absolvovat nejméně jeden předmět vedený v anglickém jazyce. Student si vybírá tento předmět z nabídky povinných nebo povinně volitelných předmětů svého oboru nebo jej může absolvovat v rámci zahraničních studijních mobilit nabízených katedrou. Nelze uznat předměty z jiného stupně studia (bc./mgr.) a předměty neuvedené v registrační šabloně oboru jako povinné či povinně volitelné. Pro více informací viz směrnice FSS č. 4/2019 "O předmětech v anglickém jazyce".

    (3) Podmínkou účasti u bakalářské zkoušky je dle směrnice FSS č. 3/2019 doložení fakultou stanovené minimální jazykové kompetence pro absolventa bakalářského studia. Podmínkou účasti u státní závěrečné bakalářské zkoušky studentů prezenční i kombinované formy studia je doložení stanovené minimální jazykové kompetence (úroveň B2 podle evropského referenčního rámce – ERR) v akademickém a odborném jazyce v jednom z následujících jazyků: angličtina, francouzština, němčina, ruština, španělština (viz o tom odkaz Minimální jazyková kompetence).
     
    (4) Získá 1 ECTS za celouniversitní tělesnou výchovu (blíže viz kapitola Celouniverzitní tělesná výchova).


    Za předměty, jež jsou nabízeny současně na oborech SPR a VPL, může student/ka v rámci dvouoborového studia SPR/VPL získat ECTS pouze na jednom oboru. Proto studenti kombinace SPR/VPL mají povinné předměty, které jsou společné pro oba obory (např. SPR119), uvedeny v kontrolní šabloně pouze jednou a přiřazeny k jednomu konkrétnímu oboru (zpravidla předměty s kódem SPR k oboru sociální práce a naopak).  Chybějící kredity za konkrétní předmět si studenti musí nahradit studiem povinně volitelných předmětů na oboru, kde není tento povinný předmět v kontrolní šabloně přiřazen.

    Studijní plán tedy zahrnuje celkem 80 kreditů:
    - 40-43 kreditů za povinné předměty
    - 3 kredity za jazykovou a tělesnou přípravu
    - 34 až 37 kreditů za povinně volitelné předměty (34 kreditů při 43 kreditech za povinné předměty). Studenti, kteří mají menší počet kreditů za povinné předměty si musí tyto kredity doplnit studiem povinně volitelných předmětů. Kredity za povinně volitelné předměty studenti/tky nemohou nahradit ECTS za předměty volitelné.

    Pro získání lepšího přehledu o studovaných předmětech doporučujeme převedeným studentům/kám, aby průběžně kontrolovali průběh svého studia za pomoci kontrolních šablon.

    Standardní délka prezenčního bakalářského studia oboru VPLZ je šest semestrů. V případě prodloužení studia o více než jeden semestr (kromě období, kdy studium je přerušeno), se student vystavuje riziku platby studijních poplatků.

    Za obsah programu odpovídá a konzultace k sestavování studijních plánů poskytuje Prof. PhDr. Tomáš Sirovátka CSc. Za realizaci programu a za řešení kolizních situací odpovídá 
    doc. PhDr. Kateřina Kubalčíková, Ph.D.
     

    Minimální jazyková kompetence
    Směrnice FSS č.4/2019 Jazyková příprava na FSS
    Směrnice FSS č.3/2019 O předmětech v anglickém jazyce
    Informace o katedře sociální politiky a sociální práce
    Vysvětlení prerekvizit

    Další informace o předmětech:

    SPRv1105 (dříve SPR105) Sociální právo: Předmět je možné zapsat po absolvování předmětu SPRv1104 Základy práva

    VPLv1118 (dříve VPL118) Kvantitativní výzkum: Podmínkou zápisu do předmětu VPL118 je absolvování předmětu VPLb1132 Statistika.

    SPRb1119 (dříve SPR119) Kvalitativní výzkum: Zápis do předmětu SPRb1119 je podmíněn absolvováním předmětu VPLb1118 Kvantitativní výzkum.

    VPLb1152 (dříve VPL152) Právo zaměstnanosti, pracovní právo a právo kolektivního vyjednávání: VPLb1152 je možné zapsat po absolvování předmětu SPRb1104 Základy práva.


    Příprava diplomové práce tvoří modul studia složený ze tří souvisejících předmětů VPLb1280 (VPL280) Metodologie závěrečné práce, VPLb1281 (VPL281) Konceptualizace závěrečné práce, VPLb1279 (VPL279) Diplomový seminář
     
    VPLb1280 (dříve VPL280) Metodologie závěrečné práce: Předmět je vstupním předmětem přípravy diplomové práce, na který navazuje předmět VPLb1281 (VPL281). Předmět VPLb1280 studenti a studentky zapisují nejméně 3 semestry před plánovaným odevzdáním bakalářské práce, tedy ve čtvrtém semestru studia. Předmět VPLb1280 se otevírá v podzimním i jarním semestru. V odůvodněných případech (např. opakování předmětu, studenti imatrikulačních ročníků před 2012/13) mohou studenti/tky předmět zapsat se souhlasem vyučujícího i v jiném než ve čtvrtém semestru studia. První výukový blok je věnován formulaci výzkumného projektu bakalářské práce a má podobu společné výuky. Po jeho absolvování předmět dále probíhá formou individuální konzultace s vedoucím práce, kterého si studenti v průběhu předmětu aktivně vyhledají a dohodnou s ním spolupráci. Předmět je povinný. Bližší informace o podmínkách absolvování předmětů viz sylabus předmětu v IS.


    VPLb1281 (dříve VPL281) Konceptualizace závěrečné práce: Předmět zapisují studenti nejméně dva semestry před plánovaným odevzdáním bakalářské práce. Předmět VPL281 je otevřen v podzimním i jarním semestru. Předmět VPL281 splní studenti v rámci individuálních konzultací se svým vedoucím práce. Podmínkou udělení zápočtu je předložení teoretické části práce ke konzultaci vedoucímu práce a její uznání vyučujícím. Pro studenty od imatrikulačního ročníku 2012/2013 je předmět povinný. Kreditová hodnota předmětu je 1 ECTS.

    VPLb1279 (dříve VPL279) Diplomový seminář: Tento předmět studenti zapisují v semestru, kdy chtějí odevzdat diplomovou práci. Podmínkou udělení zápočtu je odevzdání práce v předepsaném termínu a v souladu s jejím zadáním.

    Povinně volitelnou součástí studia oboru VPLZ je odborná praxe provázená supervizí minimálně v rozsahu 150 hodin (viz předměty VPLb1160, VPLb1161). Praxe slouží také jako podpora pro přípravu diplomové práce. Podrobnější informace k praxi a supervizi zodpoví Mgr. Iveta Zelenková, Ph.D. Otevření předmětu je výstupem projektu OPVK INZA.

     

  • Podzimní semestr
  • Jarní semestr
  • Doporučený průchod studiem
     

    Vedlejší studijní plán pro převedené studenty

    Doporučený průchod studiem je pouze modelovým příkladem, jak je možné naplánovat si individuální harmonogram registrace předmětů.
     

    semestr  
    1.
    12 ECTS
    VPLb1108 Základy ekonomie (5) VPLb1132 Statistika pro VPLZ (4) SPRb1104 Základy práva (3)  
    2.
    20 ECTS
    VPLb1102 Sociální politika (6) VPLb1118 Kvantitativní výzkum ve VPLZ (4) Sociální právo (3) SPRb1219 Sociologie (4) Minimální jazyková kompetence (2) Tělesná výchova (1)
    3.
    25 ECTS
     
    VPLb1150 Základy veřejné politiky (6) VPLb1149 Základy teorie organizace a řízení (6)
     
    Zdraví a nemoc (4) SPRb1119 Kvalitativní výzkum (4) SPRb1204 Politika sociálních služeb (5)  
    4.
    19 ECTS
    VPLb1156 Ekonomika organizace (4) VPLb1155 European Union Public Policy (5) VPLb1124 Politika zaměstnanosti a služby zaměstnanosti (5) VPLb1151 Vzdělávací politika a rozvoj lidských zdrojů (5)  
    5.
    4 ECTS
    VPLb1157 Demografie (4)        
    6.
    0 ECTS

      
     Celkem 80 ECTS. Studenti nastupují do 1. semestru vždy na podzim.

    Doporučený průchod studiem pro převedené studenty
    Studijní plán je koncipován tak, aby studenti mohli dosáhnout požadovaného počtu 100 kreditů (hlavní studijní plán) nebo 80 kreditů (vedlejší studijní plán).

    Pokud studenti nyní potřebují získat v rámci svého studia méně kreditů než dříve (vedlejší studijní plán), mohou si v rámci studijního plánu vybrat méně povinně volitelných předmětů, tak aby dosáhli požadovaného počtu kreditů. Pokud je za některé předměty nyní více kreditů než dříve (např. předměty diplomové práce), mohou studenti díky tomu nyní získat méně povinně volitelných kreditů.

    Předměty SPRb1219 Sociologie a SPRb1119 Kvalitativní výzkum, které byly dříve povinné, jsou nyní povinně volitelné. Studenti je tedy k dokončení studia mohou, ale nemusí absolvovat. Získané kredity se budou studentům započítávat do kreditů potřebných k dokončení studia.
Bakalářské prezenční studium - nepřevedení studenti (před 2019/2020)
  • Informace o studiu
     
    Vysvětlení typu studia podle skupin a kohort:

    Nepřevádění studenti: studenti již v průběhu studia, kteří začali studovat před akademickým rokem 2019/2020. Jedná se především o studenty bakalářského stupně studia, kteří buď za A) STUDUJÍ mezifakultní studijní kombinaci nebo B) JSOU již na jednom ze svých oborů ve stádiu dokončení nebo průběhu státní zkoušky. Tito studenti tedy studium dokončí v původním studiu. U této skupiny zůstávají oddělené registrační a kontrolní šablony. Tato skupina studentů si registruje předměty v sekci registrační šablony/veřejná politika a lidské zdroje/nepřevedení studenti.

    Od akademického roku 2020/2021 si i nepřevedení studenti registrují předměty s novými kódy (např. VPLb1102. Registrační a kontrolní šablony byly upraveny, aby odpovídaly tomuto novému stavu. V případě problémů se studium kontaktujte dr. Horu, který bude Vaší situaci individuálně řešit. 


    V bakalářském studijním programu se obor veřejná politika a lidské zdroje (dále jen VPLZ) studuje vždy v kombinaci s jiným oborem. Završením studia je bakalářská státní závěrečná zkouška (dále jen „bakalářská zkouška“), po jejímž složení student/ka získá titul bakalář VPLZ (a druhého oboru, jenž studoval). K bakalářské zkoušce na oboru VPLZ se může přihlásit student/ka, který/á splní čtyři následující podmínky:

     
    (1) Získá předepsaný počet 90 kreditů (dále jen „ECTS“). Studenti/tky musí mít splněny celouniverzitní požadavky absolvování tělesné výchovy a minimální jazykové kompetence. Tímto způsobem získané ECTS se započítávají do 90 oborových ECTS.

    Student/ka si volí obor, na kterém píše bakalářskou diplomovou práci. Student je povinen získat za povinné předměty 60-62 ECTS. Pokud diplomovou práci obhajuje na oboru VPLZ získá za ni 6-11 ECTS – viz předměty VPL281 (VPLb1281), VPLb1280 (VPLb1280) a VPL279 (VPLb1279), nebo 56 ECTS (pokud obhajuje bakalářskou práci na druhém oboru). Za povinně volitelné předměty jsou studenti/tky povinni získat 25, resp. 31 ECTS. Z těchto ECTS za povinně volitelné předměty mohou studenti/tky bez souhlasu vedoucího katedry nejvýše 5 nahradit ECTS za volitelné předměty.


    (2) Studenti/tky jsou povinni v rámci prezenčního bakalářského studia absolvovat nejméně jeden předmět vedený v anglickém jazyce na každém oboru, který v rámci svých studií studují. Student si vybírá tento předmět z nabídky povinných nebo povinně volitelných předmětů svého oboru nebo jej může absolvovat v rámci zahraničních studijních mobilit nabízených katedrou. Nelze uznat předměty z jiného stupně studia (bc./mgr.) a předměty neuvedené v registrační šabloně oboru jako povinné či povinně volitelné. Pro více informací viz směrnice FSS č. 4/2019 "O předmětech v anglickém jazyce".


    (3) Podmínkou účasti u bakalářské zkoušky je dle směrnice FSS č. 3/2019 doložení univerzitou stanovené minimální jazykové kompetence pro absolventa bakalářského studia. Podmínkou účasti u státní závěrečné bakalářské zkoušky studentů prezenční i kombinované formy studia je doložení fakultou stanovené minimální jazykové kompetence (úroveň B2 podle evropského referenčního rámce – ERR) v akademickém a odborném jazyce v jednom z následujících jazyků: angličtina, francouzština, němčina, ruština, španělština (viz o tom odkaz Minimální jazyková kompetence).
     
    (4) Získá 1 ECTS za celouniversitní tělesnou výchovu (blíže viz kapitola Celouniverzitní tělesná výchova).
     
    Součástí bakalářské státní zkoušky je obhajoba bakalářské diplomové práce. Pokud student/ka tuto práci obhajuje v rámci bakalářské zkoušky na oboru VPLZ, musí postupovat podle katedrou SPSP vyhlášených pravidel a diplomovou práci musí předložit v katedrou požadovaném termínu.
     
    Za předměty, jež jsou nabízeny současně na oborech SPR a VPL, může student/ka v rámci dvouoborového studia SPR/VPL získat ECTS pouze na jednom oboru. Proto studenti kombinace SPR/VPL mají povinné předměty, které jsou společné pro oba obory (např. SPR119), uvedeny v kontrolní šabloně pouze jednou a přiřazeny k jednomu konkrétnímu oboru (zpravidla předměty s kódem SPR k oboru sociální práce a naopak).  Chybějící kredity za konkrétní předmět si studenti musí nahradit studiem povinně volitelných předmětů na oboru, kde není tento povinný předmět v kontrolní šabloně přiřazen.


    Pro získání lepšího přehledu o studovaných předmětech doporučujeme studentům/kám, aby průběžně kontrolovali průběh svého studia za pomoci kontrolních šablon.

    Standardní délka prezenčního bakalářského studia oboru VPLZ je šest semestrů. V případě prodloužení studia o více než jeden semestr (kromě období, kdy studium je přerušeno), se student vystavuje riziku platby studijních poplatků.

    Za obsah programu odpovídá a konzultace k sestavování studijních plánů poskytuje Prof. PhDr. Tomáš Sirovátka CSc. Za realizaci programu a za řešení kolizních situací odpovídá Doc. PhDr. Jiří Winkler, PhD. 

    Minimální jazyková kompetence
    Směrnice FSS č.4/2019 Jazyková příprava na FSS
    Směrnice FSS č.3/2019 O předmětech v anglickém jazyce
    Informace o katedře sociální politiky a sociální práce
    Vysvětlení prerekvizit

    Studenti se řídí pravidly svého imatrikulačního ročníku. Přístup ke katalogům starších imatrikulačních ročníků naleznete zde.

    Další informace o předmětech:
     
    V akademickém roce 2013/2014 došlo v bakalářském studiu ke sloučení některých kódů předmětů, které jsou zároveň vyučovány na oborech veřejná politika a lidské zdroje a sociální práce. Nově tyto předměty budou vyučovány pouze s kódem SPR, přesto zůstávají dostupné i pro studenty oboru veřejná politika. Konkrétně kódy VPL104, VPL105, VPL204, VPL208, VPL117, VPL119, VPL217, VPL218 a VPL219 jsou zrušeny a v katalogu VPL jsou nahrazeny kódy SPR104, SPR105, SPR204, SPR208, SPR117, SPR119, SPR217, SPR218 a SPR219.

    SPR105 Sociální právo: Předmět je možné zapsat po absolvování předmětu SPR104 Základy práva

    VPL118 Kvantitativní výzkum: Podmínkou zápisu do předmětu VPL118 je absolvování předmětu VPL132 Statistika.

    SPR119 Kvalitativní výzkum: Zápis do předmětu SPR119 je podmíněn absolvováním předmětu VPL118 Kvantitativní výzkum.

    VPL152 Právo zaměstnanosti, pracovní právo a právo kolektivního vyjednávání: VPL152 je možné zapsat po absolvování předmětu SPR104 Základy práva.

    SPR155 Základy práce s informačními zdroji pro bakalářské studenty SPSP: Předmět si studenti zapisují ve stejném semestru jako předmět VPL280. Předmět je zaměřen na práci s literárními prameny a na vyhledávání elektronických informačních zdrojů (realizace OPVK projektu INZA).

    Příprava diplomové práce tvoří modul studia složený ze tří souvisejících předmětů VPL280 Metodologie závěrečné práce, VPL281 Konceptualizace závěrečné práce, VPL279 Diplomový seminář
     
    VPL280 Metodologie závěrečné práce: Předmět je vstupním předmětem přípravy diplomové práce, na který navazuje předmět VPL281. Předmět VPL280 studenti a studentky zapisují nejméně 3 semestry před plánovaným odevzdáním bakalářské práce, tedy ve čtvrtém semestru studia. Předmět VPL280 se otevírá v podzimním i jarním semestru. V odůvodněných případech (např. opakování předmětu, studenti imatrikulačních ročníků před 2012/13) mohou studenti/tky předmět zapsat se souhlasem vyučujícího i v jiném než ve čtvrtém semestru studia. První výukový blok je věnován formulaci výzkumného projektu bakalářské práce a má podobu společné výuky. Po jeho absolvování předmět dále probíhá formou individuální konzultace s vedoucím práce, kterého si studenti v průběhu předmětu aktivně vyhledají a dohodnou s ním spolupráci. Předmět je povinný. Bližší informace o podmínkách absolvování předmětů viz sylabus předmětu v IS.

    VPL281 Konceptualizace závěrečné práce: Předmět zapisují studenti nejméně dva semestry před plánovaným odevzdáním bakalářské práce. Předmět VPL281 je otevřen v podzimním i jarním semestru. Předmět VPL281 splní studenti v rámci individuálních konzultací se svým vedoucím práce. Podmínkou udělení zápočtu je předložení teoretické části práce ke konzultaci vedoucímu práce a její uznání vyučujícím. Pro studenty od imatrikulačního ročníku 2012/2013 je předmět povinný. Kreditová hodnota předmětu je 1 ECTS.

    VPL279 Diplomový seminář: Tento předmět studenti zapisují v semestru, kdy chtějí odevzdat diplomovou práci. Podmínkou udělení zápočtu je odevzdání práce v předepsaném termínu a v souladu s jejím zadáním.

    FSS130 Diplomový seminář na druhém oboru: Předmět je vyučován každý semestr. Předmět si zapisují povinně studenti bakalářských dvouoborů FSS z důvodu zajištění studijní evidence, že na daném oboru svého studia nepíší závěrečnou práci. Po zapsání předmětu je nutné ho přiřadit k oboru, kde nebudete psát závěrečnou práci. To se dělá touto cestou: Student -> Přiřazení předmětů k oborům.

    Povinně volitelnou součástí studia oboru VPLZ je odborná praxe provázená supervizí minimálně v rozsahu 150 hodin (viz předměty VPL160, VPL161). Praxe slouží také jako podpora pro přípravu diplomové práce. Podrobnější informace k praxi a supervizi zodpoví Mgr. Iveta Zelenková, Ph.D. Otevření předmětu je výstupem projektu OPVK INZA.

     

  • Podzimní semestr
  • Jarní semestr
  • Doporučený studijní plán
     

    Doporučený studijní plán dvouoborového bakalářského prezenčního studia VPLZ
     

    semestr  
    1.
    20 ECTS
    VPL108 Základy ekonomie (5) VPL132 Statistika pro VPLZ (4) SPR218 Neziskový sektor (3) SPR104 Základy práva (4) VPL154 Sebeřízení a time management (3) SPR155 Základy práce s IZ (1) 
    2.
    19 ECTS
    VPL102 Sociální politika (6) VPL118 Kvantitativní výzkum ve VPLZ (4) SPR219 Sociologie (4) VPL152 Právo zaměstnanosti, pracovní právo a právo kolektivního vyjednávání (5)  
    3.
    24 ECTS
     
    VPL150 Základy veřejné politiky (6) VPL149 Základy teorie organizace a řízení (6)
     
    SPR119 Kvalitativní výzkum (4) SPR204 Politika sociálních služeb (4) VPL157 Demografie (4)
    4.
    29 ECTS
    VPL156 Ekonomika organizace (4) VEF_1 Veřejné finance (8) VPL151 Vzdělávací politika a rozvoj lidských zdrojů (5) POL259 Současné teorie spravedlnosti (7) VPL124 Politika zaměstnanosti a služby zaměstnanosti (4) VPL280 Metodologie závěrečné práce (1)
    5.
    16 ECTS
    SOC143 Sociologie bydlení a bytová politika (6) VPL281 Konceptualizace závěrečné práce (1) VPL155 European Union Public Policy (5) VPL160 nebo VPL161 Odborná praxe pro VS a ŘRLZ (4)
    6.
    4 ECTS
    VPL279 Diplomový seminář (4)
      

    Poznámky:  1) Celkem 112 ECTS, 62 či 56 povinných ECTS (viz textová část). 2) Studenti nastupují do 1. semestru vždy na podzim.

     

Magisterské navazující prezenční studium - převedení studenti (před 2019/2020)
  • Informace o studiu
     
    Informace k převodu studentů
    Tyto informace jsou určeny pro studenty, kteří začali studovat před akademickým rokem 2019/2020 a byli převedeni do nových programů. Studenti mohou mít předměty absolvovány jak pod starým kódem (např. VPL434) tak pod novým kódem (VPLn4434). Z hlediska kontroly studiem jsou předměty rovnocenné. Při registraci předmětu si již od akademického roku 2019/2020 studenti registrují předměty pouze pod novými kódy, pokud uvedený předmět neopakují. Pokud studenti v akademickém roce 2019/2020 opakují povinný předmět z akademického roku 2018/2019 jsou z důvodu zachování evidence studia povinni absolvovat tento předmět pod starým kódem (např. VPL434). Pro tuto skupinu také platí nové kreditové hodnoty předmětů, tak jak jsou zobrazovány v registračních šablonách.

    Z důvodu komplexnosti změn ve formách studia na MU, existence souběhu několika forem studia a typů studentů a též specifických individuálních situací studentů (např. různý stupeň průchodu studiem, přerušení studia) může docházet v jednotlivých případech k obtížím při porozumění vhodné strategii dokončení studia, a také k nepředvídatelným okolnostem či konfliktním situacím. Pro tyto případy je zřízena role poradce pro převod studentů. Ve formách studia Veřejné politiky a lidských zdrojů je tímto poradcem Dr. Zelenková, pracovna 5.57, e-mail: 143806@mail.muni.cz.

    Informace o studiu
    Uchazeč/ka o studium jednooborového navazujícího magisterského prezenčního studia se specializací (dále jen VPLZ) musí být absolventem bakalářského studia veřejné politiky, sociální politiky, sociální práce nebo jiného příbuzného společenskovědního oboru a musí vykonat přijímací zkoušku, jejíž podmínky stanovuje Katedra SPSP.


    Jednooborové navazující magisterské prezenční studium VPLZ je zakončeno státní závěrečnou zkouškou a udělením diplomu magistra v programu Veřejná politika a lidské zdroje. Součástí diplomu je potvrzení o tom, že student v rámci studia VPLZ absolvoval jeden z dále uvedených, studentem zvolených specializačních plánů:
    - Personální management a organizační rozvoj,
    - Sociální politika,
    - Trh práce, politika zaměstnanosti a rozvoj lidských zdrojů.


    Student/ka je povinen/na v průběhu magisterského navazujícího studia absolvovat povinné předměty specializace, na kterou byl přijat ke studiu, pokud nevyužije možnost volbu své specializace změnit. Tuto možnost má za prvé na začátku svého studia, nejpozději 11. kalendářní den od zahájení výuky 1. semestru nebo za druhé po ukončení prvního semestru studia, nejpozději v den zápisu do druhého semestru. V obou případech je o svém rozhodnutí změnit specializaci povinen písemně informovat vedoucího katedry SPSP a sdělit mu, kterou specializaci bude nadále studovat. Vedoucí katedry tuto informaci bere na vědomí a ve spolupráci se studijním oddělením děkanátu FSS MU zajistní provedení potřebných změn v Informačním systému MU.
    Aby se mohl student/ka přihlásit ke státní magisterské zkoušce, musí splnit čtyři podmínky:

    (1) V rámci zvolené specializace získat předepsaný počet 120 kreditů (dále jen „ECTS“). Do tohoto počtu se započítávají ECTS získané za univerzitou předepsanou minimální jazykovou kompetenci. Kreditová hodnota povinných předmětů se liší podle toho, zda je studenti již absolvovali před převodem do nových studijních programů nebo je absolvují až po tomto převodu. V následujícím výčtu je uvedena situace, kdy by studenti získali za povinné předměty minimální počet kreditů, ve skutečnosti je počet získaných kreditů pravděpodobně vyšší a pak kredity za povinně volitelné předměty jsou dopočtem do 120 kreditů (viz registračně-kontrolní šablona).

    Specializace sociální politika:
    z předepsaných 120 ECTS je student povinen získat:
    - 55 až 56 ECTS za povinné předměty
    - 12 až 20 ECTS za povinné předměty diplomové práce
    - 4 ECTS za odbornou jazykovou průpravu

    - 40 až 49 ECTS za povinně volitelné předměty.

    Z ECTS za povinně volitelné předměty mohou studenti bez souhlasu vedoucího katedry nahradit nejvýše 12 ECTS za volitelné předměty.

    Specializace personální management a organizační rozvoj:
    z předepsaných 120 ECTS je student povinen získat:
    - 44 ECTS za povinné předměty
    - 12 až 20 ECTS za povinné předměty diplomové práce
    - 4 ECTS za odbornou jazykovou průpravu

    - 52 až 50 ECTS za povinně volitelné předměty.

    Z ECTS za povinně volitelné předměty mohou studenti bez souhlasu vedoucího katedry nahradit nejvýše 12 ECTS za volitelné předměty.

    Specializace trh práce a politika zaměstnanosti:
    z předepsaných 120 ECTS je student povinen získat:
    - 48-56 ECTS za povinné předměty
    - 12 až 20 ECTS za povinné předměty diplomové práce
    - 4 ECTS za odbornou jazykovou průpravu

    - 40 až 56 ECTS za povinně volitelné předměty.

    Z ECTS za povinně volitelné předměty mohou studenti bez souhlasu vedoucího katedry nahradit nejvýše 12 ECTS za volitelné předměty.

    (2) Studenti jsou povinni v rámci prezenčního magisterského studia absolvovat nejméně jeden předmět vedený v anglickém jazyce. Student si vybírá tento předmět z nabídky povinných nebo povinně volitelných předmětů svého magisterského oboru nebo jej může absolvovat v rámci zahraničních studijních mobilit nabízených katedrou. Nelze uznat předměty z jiného stupně studia (bc./mgr.) a předměty neuvedené v registrační šabloně oboru jako povinné či povinně volitelné. Pro více informací viz směrnice FSS č. 4/2019 "O předmětech v anglickém jazyce".

    (3) Podmínkou účasti u magisterské zkoušky je dle směrnice FSS č. 3/2019 doložení univerzitou stanovené minimální jazykové kompetence pro absolventa magisterského studia. Od imatrikulačního ročníku 2016/2017 je podmínkou účasti u státní závěrečné magisterské zkoušky studentů prezenční formy studia doložení fakultou stanovené minimální jazykové kompetence (úroveň C1 podle evropského referenčního rámce – ERR v oblasti akademického a odborného jazyka) v angličtině (viz o tom odkaz Minimální jazyková kompetence).

    Součástí magisterské státní zkoušky je obhajoba diplomové práce. Při zpracování závěrečné diplomové práce musí student postupovat dle katedrou vyhlášených pravidel a diplomovou práci musí předložit v katedrou požadovaném termínu. Uvedené informace jsou uloženy a v každém semestru aktualizovány v dokumentovém serveru katedry: /do/fss/kspsp/mvplzszz/


    Standardní délka prezenčního magisterského navazujícího studia VPLZ je čtyři semestry. V případě prodloužení studia na 6 nebo více semestrů (kromě období, kdy studium je přerušeno), se student vystavuje značnému riziku platby studijních poplatků.

    Vedení katedry upozorňuje studenty magisterského studia na možnost absolvovat v případě potřeby předměty vypisované v bakalářském stupni v programu CŽV. Tento postup je doporučován zvláště v případě potřeby dostudování, či upevnění znalostí oboru z bakalářského stupně. Režim programu CŽV včetně návodu jak postupovat je uveden na webových stránkách katedry. Konzultace o výběru nejvhodnějších předmětů poskytují Prof. PhDr. Tomáš Sirovátka, CSc. pro specializace „Sociální politika“ a „Trh práce, politika zaměstnanosti a rozvoj lidských zdrojů“, a Doc. PhDr. Jiří Winkler, Ph.D. pro specializaci „Personální management a organizační rozvoj“.
    Za obsah programu odpovídá Prof. PhDr. Tomáš Sirovátka CSc. Za realizaci programu a řešení kolizních situací odpovídá doc. PhDr. Kateřina Kubalčíková, Ph.D. Konzultace k sestavování studijních plánů u specializací Sociální politika, Trh práce, politika zaměstnanosti a rozvoj lidských zdrojů a Personální management a organizační rozvoj poskytuje  Prof. PhDr. Tomáš Sirovátka, CSc.

    Minimální jazyková kompetence
    Směrnice FSS č.4/2019 Jazyková příprava na FSS
    Směrnice FSS č.3/2019 O předmětech v anglickém jazyce
    Informace o katedře sociální politiky a sociální práce
    Vysvětlení prerekvizit

    Informace pro sestavení individuálního studijního plánu a registraci předmětů v akademickém roce 2019/20

    Studium je organizováno do studijních bloků, ve kterých jsou sdruženy obdobné předměty (např. předměty tvorby diplomové práce, předměty povinného společného oborového základu, povinně volitelné předměty rozvíjející teoretický základ studia, povinné specializační předměty). V rámci bloků musí studenti během studia absolvovat určitý předem stanovený počet předmětů (u povinných předmětů nejčastěji všechny) A/NEBO zde získat určitý počet kreditů (podle podmínek stanovených v šabloně).

    Během převodu studentů vůbec nedochází k situaci, kdy je stávajícím studentům uložena nová studijní povinnost ve formě nového povinného předmětu. Je ale možné, že některé dosud nedostupné předměty bude možné si nově zapsat jako povinně volitelné.

    V některých případech naopak došlo k ulehčení situace pro studenty tím, že některé dříve povinné předměty se staly nově předměty povinně volitelnými. Tyto předměty jsou tedy nově zpravidla zařazeny v kontrolní šabloně do prvního bloku povinně volitelných předmětů a v registrační šabloně jsou tyto předměty uvedeny jako povinně volitelné. Studenti, kteří tyto předměty již dříve absolvovali, za ně získají kredity jako za povinně volitelné předměty a mohou si tak splnit i povinnost absolvování povinně volitelného předmětu (zpravidla v bloku 1).

    Některé předměty, které byly dříve vyučovány, nejsou již v nových programech nabízeny. Tyto předměty si studenti tedy nemohou již zapisovat. Pokud je ale již dříve absolvovali, budou se jim tyto předměty v kontrolní šabloně studia počítat pod starým kódem v rámci splnění povinností studia.

    V některých studiích VPLZ je součástí studia analytická praxe/stáž, která byla dříve v jednom semestru (jako jeden předmět) a nyní je rozdělena do dvou semestrů (dvou předmětů). Stávající studenti, kteří analytickou praxi zatím nestudovali, si mohou oba tyto předměty praxe zapsat v jednom semestru a splnit tak podmínky praxe najednou, aby si nemuseli prodlužovat studium.
     
    Další informace o předmětech:
    VPLn4590 (dříve VPL590) Vybrané problémy metod výzkumu - kvantitativní strategie: V rámci předmětu VPL590 absolvují studenti test, ve kterém prokazují znalost základních metodologických poznatků. Předmět je předpokladem pro předmět VPL405. Předmět VPL590 je povinný pro studenty a studentky imatrikulačního ročníku 2014/2015 a pro studenty a studentky následujících imatrikulačních ročníků. Předmět byl pro studenty na dostudování převeden z povinných do povinně volitelných předmětů.

    VPLn4402 (dříve VPL402) Politika zaměstnanosti a pracovního trhu: Předmět VPL402 je možné zapsat po absolvování VPL403 Ekonomie. Pro absolventy předmětu VPL108, případně jeho starších ekvivalentů, jejichž uznání posuzuje vyučující VPL108, tato podmínka neplatí.

    VPLn4403 (dříve VPL403) Ekonomie a VPL584 Economics: Studenti si musí zvolit, zda absolvují předmět v české verzi (VPL403) nebo v anglické verzi (VPL584). Není ale možné absolvovat oba zde uvedené předměty.

    VPLn4403 (dříve VPL404) Ekonomika sociálního státu: Předmět VPL404 je možné zapsat po absolvování předmětu VPL403.


    VPLn4405 (dříve VPL405) Evaluační výzkum: Předmět je možné zapsat po absolvování předmětu VPL590 nebo VPLn4590. Tato podmínka platí pro studenty/tky imatrikulačního ročníku 2014/2015 a pro studenty/tky následujících imatrikulačních ročníků.

    VPLn4419 (dříve VPL419) Současné problémy sociální politiky a VPL585 Contemporary problems in European welfare states: Studenti si musí zvolit, zda absolvují předmět v české verzi (VPL419) nebo v anglické verzi (VPL584). Není ale možné absolvovat oba zde uvedené předměty.

    VPL4511 (dříve VPL511) Výzkumný seminář: Probíhá na Centru praktických a evaluačních studií při katedře SPSP (CEPRES) a na Výzkumném ústavu práce a sociálních věcí formou individuálního výzkumného úkolu.

    Příprava diplomové práce: tvoří modul studia čtyř vzájemně souvisejících předmětů VPLn4598 (VPL598) Metodologie závěrečné práce, VPLn4581 (VPL581) Konceptualizace závěrečné práce, VPLn4462 (VPL462) nebo VPL4465 (VPL465) Odborná analytická stáž a VPLn4519 (VPL519) Diplomový seminář.

    VPLn4598 (dříve VPL598) Metodologie závěrečné práce: Předmět je vstupním předmětem přípravy diplomové práce, na který navazuje předmět VPL581 Konceptualizace závěrečné práce. Předmět je povinný. Předmět VPL598 studenti zapisují nejméně 3 semestry před plánovaným odevzdáním magisterské diplomové práce, tedy ve druhém semestru studia. V odůvodněných případech (např. opakování předmětu, studijní pobyt v zahraničí) mohou studenti předmět zapsat se souhlasem vyučujícího i v jiném než ve druhém semestru studia. Předmět VPL598 se otevírá v podzimním i jarním semestru. První výukový blok je věnován formulaci výzkumného projektu diplomové práce a má podobu společné blokové výuky. Po jeho absolvování předmět dále probíhá formou individuálních konzultací s vedoucím práce, kterého si studenti v průběhu předmětu aktivně vyhledají a dohodnou s ním spolupráci.

    VPLn4581 (dříve VPL581) Konceptualizace závěrečné práce: Zápis předmětu musí být proveden nejméně semestr před semestrem, kdy se předpokládá odevzdání diplomová práce k obhajobě. Předmět je otevřen v podzimním i jarním semestru. Předmět splní studenti a studentky v rámci individuálních konzultací se svým vedoucím práce. Podmínkou udělení zápočtu je předložení teoretické části práce ke konzultaci vedoucímu práce a její uznání vyučujícím. Pro studenty a studentky imatrikulačního ročníku 2012/2013 a všech následujících ročníků je předmět povinný.

    VPLn4462 (dříve VPL462) Odborná analytická stáž pro rozvoj a řízení lidských zdrojů a VPLn4465 (dříve VPL465) Odborná analytická stáž pro veřejnou politiku a správu: Předměty slouží při přípravě diplomové práce k zajištění sběru dat pro řešení diplomového úkolu v organizacích s rozvinutou personální prací nebo v organizacích veřejné politiky a správy. Studenti/tky vybírají předmět podle své studijní specializace. Studenti/tky pracují pod vedením svého školitele a současně pod supervizí odborného konzultanta v organizaci. Předmět navazuje na VPLn4598 Metodologie závěrečné práce a je doporučené si ho zapsat současně s předmětem VPLn4581 Konceptualizace závěrečné práce. Předmět je povinně volitelný.

    V některých studiích VPLZ je součástí studia analytická praxe/stáž, která byla dříve v jednom semestru (jako jeden předmět) a nyní je rozdělena do dvou semestrů (dvou předmětů). Stávající studenti, kteří analytickou praxi zatím nestudovali, si mohou oba tyto předměty praxe zapsat v jednom semestru a splnit tak podmínky praxe najednou, aby si nemuseli prodlužovat studium.

    VPLn4519 (dříve VPL519) Diplomový seminář: Tento předmět studenti zapisují v semestru, kdy chtějí odevzdat diplomovou práci. Podmínkou udělení zápočtu je odevzdání práce v předepsaném termínu a v souladu s jejím zadáním. Podrobnější podmínky udělení zápočtu upravuje sylabus předmětu vložený v IS.
  • Podzimní semestr
  • Jarní semestr
  • Opakování povinného předmětu z 2018/2019
  • Doporučený průchod studiem
     

    Doporučený průchod studiem

    POZOR: V průchodech studiem jsou předměty uvedeny pod novými kódy.

    Studijní plán je koncipován tak, aby studenti mohli dosáhnout požadovaného počtu 120 kreditů (jednooborový studijní plán).

    Doporučený průchod studiem pro specializaci „Sociální politika“

    Studenti nastupující v podzimním semestru

    Semestr

    Předměty

    1.

     

    43 ECTS

     

     

    VPLn4403 Ekonomie (8) 

    VPLn4419 Současné problémy sociální politiky (12)

    VPLn4513 Tvorba a implementace veřejné politiky (11)

    VPLn4461 Contemporary Social Policy in EU (12)

    2.

    41 ECTS

    VPLn4404 Ekonomika sociálního státu (12)

    Minimální jazyková kompetence (4)

    VPLn4590 Základy výzkumu (1)

    VPLn4402 Politika zaměstnanosti a pracovního trhu (12)

    SPRn4466 Minorities from perspective of social-culture antropology (8)

    VPLn4598 Metodologie závěrečné práce (4)

    3.

    28 ECTS

    VPLn4405 Evaluační výzkum (12)

    VPLn4581 Konceptualizace závěrečné práce (8)

    VPLn4465 Odborná analytická stáž pro veřejnou politiku a správu (8)

    4.

    8 ECTS

     

    VPLn4519 Diplomový seminář (8)

    Celkem 120 ECTS.


    Doporučený průchod studiem pro specializaci „Sociální politika“

    Studenti nastupující v jarním semestru
     

    Semestr

    Předměty

     

    1.

    27 ECTS

    VPLn4404 Ekonomika sociálního státu (12)

    VPLn4435 Teorie organizace a řízení (10)

    Minimální jazyková kompetence (4)

    VPLn4590 Základy výzkumu (1)

    2.

    47 ECTS

    VPLn4403 Ekonomie (8) 

    VPLn4419 Současné problémy sociální politiky (12)

    VPLn4513 Tvorba a implementace veřejné politiky (11)

    VPLn4405 Evaluační výzkum (12)

    VPLn4598 Metodologie závěrečné práce (4)

    3.

    38 ECTS

    SPRn4466 Minorities from perspective of social-culture anthropology (8)

    Volitelný předmět – kredity C (2)

    VPLn4465 Odborná analytická stáž pro veřejnou politiku a správu (8)

    VPLn4402 Politika zaměstnanosti a pracovního trhu (12)

    VPLn4581 Konceptualizace závěrečné práce (8)

    4.

    8 ECTS

    VPLn4519 Diplomový seminář (8)

    Celkem 120 ECTS.

    Doporučený průchod studiem pro specializaci „Personální management a organizační rozvoj“

     

    Studenti nastupující v podzimním semestru
     

    Semestr

    Předměty

    1.

     

    20 ECTS

    VPLn4403 Ekonomie (8)

    Minimální jazyková kompetence (4)

    VPLn4436 Řízení a rozvoj lidských zdrojů (8)

    2.

     

    51 ECTS

    VPLn4434 Programy sociálního rozvoje organizací (10)

    VPLn4590 Základy výzkumu (1)

    VPLn4435 Teorie organizace a řízení (10)

    VPLn4423 Personální analýza a plánování (8)

    VPLn4402 Politika zaměstnanosti a pracovního trhu (12)

    SPRn4472 Kariérové poradenství (6)

    VPLn4598 Metodologie závěrečné práce (4)

    3.

     

    41 ECTS

    VPLn4405 Evaluační výzkum (12)

    VPLn4462 Odborná analytická stáž pro rozvoj a řízení lidských zdrojů (8)

    VPLn4581 Konceptualizace závěrečné práce (8)

    Volitelný předmět – kredity C (1)

    VPLn4461 Contemporary Social Policy in EU (12)

    4.

     

    8 ECTS

    VPLn4519 Diplomový seminář (8)

    Celkem 120 ECTS.

    Studenti, kteří mají problém s dokončením svého studia v důsledku absence výuky VPLn4436 v následujícím akademickém roce se pro doporučení, jak v konkrétním studijním případě studium dokončit, mohou obracet na studijního poradce Dr. Zelenkovou.

    Doporučený průchod studiem pro specializaci „Personální management a organizační rozvoj“

    Studenti nastupující v jarním semestru

    Semestr

    Předměty

     

    1. 29 ECTS

     

    VPLn4434 Programy sociálního rozvoje organizací (10)

     

    VPLn4435 Teorie organizace a řízení (10)

    SPRn4466 Minorities from perspective of social-culture antropology (8)

    VPLn4590 Základy výzkumu (1)

     

    2. 33 ECTS

    VPLn4403 Ekonomie (8)

    Minimální jazyková kompetence (4)

    VPLn4405 Evaluační výzkum (12)

    Volitelný předmět – kredity C (5)

    VPLn4598 Metodologie závěrečné práce (4)

     
     
     

    3. 42 ECTS

    VPLn4423 Personální analýza a plánování (8)

    VPLn4581 Konceptualizace závěrečné práce (8)

    SPRn4472 Kariérové poradenství (6)

    VPLn4402 Politika zaměstnanosti a pracovního trhu (12)

    VPLn4462 Odborná analytická stáž pro rozvoj a řízení lidských zdrojů (8)

     

    4.

     

    16 ECTS

    VPLn4519 Diplomový seminář (8)

    VPLn4436 Řízení a rozvoj lidských zdrojů (8)

     
     
     

    Celkem 120 ECTS.

    Studenti, kteří mají problém s dokončením svého studia v důsledku absence výuky VPLn4436 v následujícím akademickém roce se pro doporučení, jak v konkrétním studijním případě studium dokončit, mohou obracet na studijního poradce Dr. Zelenkovou.

    Doporučený průchod studiem pro specializaci „Trh práce, politika zaměstnanosti a rozvoj lidských zdrojů“

    Studenti nastupující v podzimním semestru

    Semestr

    Předměty

    1.

     

    32 ECTS

    VPLn4403 Ekonomie (8)

    VPLn4501 Teorie pracovního trhu (12)

    VPLn4419 Současné problémy sociální politiky (12)

    2.

     

    39 ECTS

    VPLn4402 Politika zaměstnanosti a pracovního trhu (12)

    VPLn4590 Základy výzkumu (1)

    Minimální jazyková kompetence (4)

    VPLn4404 Ekonomika sociálního státu (12)

    SPRn4504 Projektování institucí sociální práce (6)

    VPLn4598 Metodologie závěrečné práce (4)

    3.

     

    41 ECTS

    VPLn4461 Contemporary Social Policy in EU (12)

    VPLn4405 Evaluační výzkum (12)

    Volitelný předmět – kredity C (1)

    VPLn4581 Konceptualizace závěrečné práce (8)

    VPLn4465 Odborná analytická stáž pro veřejnou politiku a správu (8)

    4.

     

    8 ECTS

    VPLn4519 Diplomový seminář (8)

    Celkem 120 ECTS

    Doporučený průchod studiem pro specializaci „Trh práce, politika zaměstnanosti a rozvoj lidských zdrojů“

    Studenti nastupující v jarním semestru

     Semestr

    Předměty

    1.

     

    39 ECTS

    VPLn4402 Politika zaměstnanosti a pracovního trhu (12)

    Minimální jazyková kompetence (4)

    VPLn4404 Ekonomika sociálního státu (12)

    VPLn4434 Programy sociálního rozvoje organizace (10)

    VPLn4590 Základy výzkumu (1)

    2.

     

    48 ECTS

    VPLn4403 Ekonomie (8)

    VPLn4501 Teorie pracovního trhu (12)

    VPLn4419 Současné problémy sociální politiky (12)

    VPLn4598 Metodologie závěrečné práce (4)

    VPLn4405 Evaluační výzkum (12)

    3.

     

    25 ECTS

    SPRn4466 Minorities from perspective of social-culture antropology (8)

    VPLn4581 Konceptualizace závěrečné práce (8)

    Volitelný předmět – kredity C (1)

    VPLn4465 Odborná analytická stáž pro veřejnou politiku a správu (8)

    4.

     

    8 ECTS

     

     

    VPLn4519 Diplomový seminář (8)

    Celkem 120 ECTS
Magisterské navazující prezenční studium - nepřevedení studenti (před 2019/2020)
  • Informace o studiu
     
    Vysvětlení typu studia podle skupin a kohort:
    Studenti jednotlivých kohort jsou rozděleni do tří následujících skupin.
    • Nepřevádění studenti: studenti již v průběhu studia, kteří začali studovat před akademickým rokem 2019/2020. Jedná se především o studenty bakalářského stupně studia, kteří buď za A) STUDUJÍ mezifakultní studijní kombinaci nebo B) JSOU již na jednom ze svých oborů ve stádiu dokončení nebo průběhu státní zkoušky. Tito studenti tedy studium dokončí v původním studiu a zapisují si předměty se starými kódy. U této skupiny zůstávají oddělené registrační a kontrolní šablony. Tato skupina studentů si registruje předměty v sekci registrační šablony/veřejná politika a lidské zdroje/nepřevedení studenti.
    • Převádění studenti: studenti již v průběhu studia, kteří začali studovat před akademickým rokem 2019/2020. Jedná se o všechny studenty magisterské studia a studenty bakalářského studia, ale kteří buď za A) NESTUDUJÍ mezifakultní studijní kombinaci nebo B) NEJSOU již na jednom ze svých oborů ve stádiu dokončení nebo průběhu státní zkoušky. Tito studenti jsou tedy převedeni a od akademického roku 2019/2020 studují pod novými kódy a s výjimkou předmětů, které tito studenti opakují z předchozího akademického roku (viz pokyny). Pro tyto studenty mohly nastat také dílčí změny v doporučeném průběhu studiem. U této skupiny zůstávají oddělené registrační a kontrolní šablony. Tato skupina studentů si registruje předměty v sekci registrační šablony/veřejná politika a lidské zdroje/převedení studenti.
    • Noví studenti: Studenti nastupující v akademickém roce 2019/2020 nebo později studují nové studijní programy. V tomto případě jsou poněkud jiné studijní podmínky. Také již nejsou oddělené registrační a kontrolní šablony, ale existuje POUZE JEDNA šablona, která je umístěna v sekci kontrolní šablony/programy/veřejná politika a lidské zdroje/typ studia/typ plánu/imatrikulační ročník/
     

    Informace o studiu
    Uchazeč/ka o studium jednooborového navazujícího magisterského prezenčního studia (dále jen VPLZ) musí být absolventem bakalářského studia veřejné politiky, sociální politiky, sociální práce nebo jiného příbuzného společenskovědního oboru a musí vykonat přijímací zkoušku, jejíž podmínky stanovuje Katedra SPSP.

    Jednooborové navazující magisterské prezenční studium VPLZ je zakončeno státní závěrečnou zkouškou a udělením diplomu magistra v oboru Veřejná politika a lidské zdroje. Součástí diplomu je potvrzení o tom, že student v rámci studia VPLZ absolvoval jednu z dále uvedených, studentem zvolených specializací:

    - Personální management a organizační rozvoj,
    - Sociální politika,
    - Trh práce, politika zaměstnanosti a rozvoj lidských zdrojů.

    Student/ka je povinen/na v průběhu magisterského navazujícího studia absolvovat povinné předměty specializace, kterou uvedl na přihlášce ke studiu, pokud nevyužije možnost volbu své specializace změnit. Tuto možnost má za prvé na začátku svého studia, nejpozději 11. kalendářní den od zahájení výuky 1. semestru nebo za druhé po ukončení prvního semestru studia, nejpozději v den zápisu do druhého semestru. V obou případech je o svém rozhodnutí změnit specializaci povinen písemně informovat vedoucího katedry SPSP a sdělit mu, kterou specializaci bude nadále studovat. Vedoucí katedry tuto informaci bere na vědomí a ve spolupráci se studijním oddělením děkanátu FSS MU zajistní provedení potřebných změn v Informačním systému MU.

    Aby se mohl student/ka přihlásit ke státní magisterské zkoušce, musí splnit čtyři podmínky:

    (1) V rámci zvolené specializace získat předepsaný počet 120 kreditů (dále jen „ECTS“). Do tohoto počtu se započítávají ECTS získané za univerzitou předepsanou minimální jazykovou kompetenci. Z předepsaných 120 ECTS je student povinen v rámci kterékoliv ze specializací získat 69 ECTS za povinné předměty, 4 ECTS za odbornou jazykovou průpravu a 47 ECTS za povinně volitelné předměty. Z ECTS za povinně volitelné předměty mohou studenti bez souhlasu vedoucího katedry nahradit nejvýše 12 ECTS za volitelné předměty.

    (2) Studenti jsou povinni v rámci prezenčního magisterského studia absolvovat nejméně jeden předmět vedený v anglickém jazyce. Student si vybírá tento předmět z nabídky povinných nebo povinně volitelných předmětů svého magisterského oboru nebo jej může absolvovat v rámci zahraničních studijních mobilit nabízených katedrou. Nelze uznat předměty z jiného stupně studia (bc./mgr.) a předměty neuvedené v registrační šabloně oboru jako povinné či povinně volitelné. Pro více informací viz směrnice FSS č. 4/2019 "O předmětech v anglickém jazyce".

    (3) Podmínkou účasti u magisterské zkoušky je dle směrnice FSS č. 3/2019 doložení univerzitou stanovené minimální jazykové kompetence pro absolventa magisterského studia. Od imatrikulačního ročníku 2016/2017 je podmínkou účasti u státní závěrečné magisterské zkoušky studentů prezenční formy studia doložení fakultou stanovené minimální jazykové kompetence (úroveň C1 podle evropského referenčního rámce – ERR v oblasti akademického a odborného jazyka) v angličtině (viz o tom odkaz Minimální jazyková kompetence).

    Součástí magisterské státní zkoušky je obhajoba diplomové práce. Při zpracování závěrečné diplomové práce musí student postupovat dle katedrou vyhlášených pravidel a diplomovou práci musí předložit v katedrou požadovaném termínu. Uvedené informace jsou uloženy a v každém semestru aktualizovány v dokumentovém serveru katedry: /do/fss/kspsp/mvplzszz/

    Standardní délka prezenčního magisterského navazujícího studia VPLZ je čtyři semestry. V případě prodloužení studia na 6 nebo více semestrů (kromě období, kdy studium je přerušeno), se student vystavuje značnému riziku platby studijních poplatků.

    Vedení katedry upozorňuje studenty magisterského studia na možnost absolvovat v případě potřeby předměty vypisované v bakalářském stupni v programu CŽV. Tento postup je doporučován zvláště v případě potřeby dostudování, či upevnění znalostí oboru z bakalářského stupně. Režim programu CŽV včetně návodu jak postupovat je uveden na webových stránkách katedry. Konzultace o výběru nejvhodnějších předmětů poskytují Prof. PhDr. Tomáš Sirovátka, CSc. pro specializace „Sociální politika“ a „Trh práce, politika zaměstnanosti a rozvoj lidských zdrojů“, a Doc. PhDr. Jiří Winkler, Ph.D. pro specializaci „Personální management a organizační rozvoj“.

    Za obsah programu odpovídá Prof. PhDr. Tomáš Sirovátka CSc. Za realizaci programu a řešení kolizních situací odpovídá Doc. PhDr. Jiří Winkler, PhD. Konzultace k sestavování studijních plánů u specializací Sociální politika, Trh práce, politika zaměstnanosti a rozvoj lidských zdrojů a Personální management a organizační rozvoj poskytuje poskytuje Prof. PhDr. Tomáš Sirovátka, CSc.

    Minimální jazyková kompetence
    Informace o katedře sociální politiky a sociální práce
    Vysvětlení prerekvizit

    Studenti se řídí pravidly svého imatrikulačního ročníku. Přístup ke katalogům starším imatrikulačních ročníků naleznete zde.

    Další informace o předmětech:

    VPL590 Vybrané problémy metod výzkumu - kvantitativní strategie: V rámci předmětu VPL590 absolvují studenti test, ve kterém prokazují znalost základních metodologických poznatků. Předmět je předpokladem pro předmět VPL405. Předmět VPL590 je povinný pro studenty a studentky imatrikulačního ročníku 2014/2015 a pro studenty a studentky následujících imatrikulačních ročníků.

    VPL402 Politika zaměstnanosti a pracovního trhu: Předmět VPL402 je možné zapsat po absolvování VPL403 Ekonomie. Pro absolventy předmětu VPL108, případně jeho starších ekvivalentů, jejichž uznání posuzuje vyučující VPL108, tato podmínka neplatí.

    VPL403 Ekonomie a VPL584 Economics: Studenti si musí zvolit, zda absolvují předmět v české verzi (VPL403) nebo v anglické verzi (VPL584). Není ale možné absolvovat oba zde uvedené předměty.

    VPL404 Ekonomika sociálního státu: Předmět VPL404 je možné zapsat po absolvování předmětu VPL403.

    VPL405 Evaluační výzkum: Předmět VPL405 je možné zapsat po absolvování předmětu VPL590. Tato podmínka platí pro studenty/tky imatrikulačního ročníku 2014/2015 a pro studenty/tky následujících imatrikulačních ročníků.

    VPL419 Současné problémy sociální politiky a VPL585 Contemporary problems in European welfare states: Studenti si musí zvolit, zda absolvují předmět v české verzi (VPL403) nebo v anglické verzi (VPL584). Není ale možné absolvovat oba zde uvedené předměty.

    VPL436 Řízení a rozvoj lidských zdrojů: Předmět VPL436 je možno zapsat až po absolvování předmětu VPL423.

    VPL511 Výzkumný seminář: Probíhá na Centru praktických a evaluačních studií při katedře SPSP (CEPRES) a na Výzkumném ústavu práce a sociálních věcí formou individuálního výzkumného úkolu.

    Příprava diplomové práce: tvoří modul studia čtyř vzájemně souvisejících předmětů VPL598 Metodologie závěrečné práce, VPL581 Konceptualizace závěrečné práce, VPL462 nebo VPL465 Odborná analytická stáž a VPL519 Diplomový seminář.

    VPL598 Metodologie závěrečné práce: Předmět je vstupním předmětem přípravy diplomové práce, na který navazuje předmět VPL581 Konceptualizace závěrečné práce. Předmět je povinný. Předmět VPL598 studenti zapisují nejméně 3 semestry před plánovaným odevzdáním magisterské diplomové práce, tedy ve druhém semestru studia. V odůvodněných případech (např. opakování předmětu, studijní pobyt v zahraničí) mohou studenti předmět zapsat se souhlasem vyučujícího i v jiném než ve druhém semestru studia. Předmět VPL598 se otevírá v podzimním i jarním semestru. První výukový blok je věnován formulaci výzkumného projektu diplomové práce a má podobu společné blokové výuky. Po jeho absolvování předmět dále probíhá formou individuálních konzultací s vedoucím práce, kterého si studenti v průběhu předmětu aktivně vyhledají a dohodnou s ním spolupráci.

    VPL581 Konceptualizace závěrečné práce: Zápis předmětu musí být proveden nejméně semestr před semestrem, kdy se předpokládá odevzdání diplomová práce k obhajobě. Předmět VPL581 je otevřen v podzimním i jarním semestru. Předmět VPL581 splní studenti a studentky v rámci individuálních konzultací se svým vedoucím práce. Podmínkou udělení zápočtu je předložení teoretické části práce ke konzultaci vedoucímu práce a její uznání vyučujícím. Pro studenty a studentky imatrikulačního ročníku 2012/2013 a všech následujících ročníků je předmět povinný.

    VPL462 Odborná analytická stáž pro rozvoj a řízení lidských zdrojů a VPL465 Odborná analytická stáž pro veřejnou politiku a správu: Předměty slouží při přípravě diplomové práce k zajištění sběru dat pro řešení diplomového úkolu v organizacích s rozvinutou personální prací nebo v organizacích veřejné politiky a správy. Studenti/tky vybírají předmět podle své studijní specializace. Studenti/tky pracují pod vedením svého školitele a současně pod supervizí odborného konzultanta v organizaci. Předmět navazuje na VPL598 Metodologie závěrečné práce a je doporučené si ho zapsat současně s předmětem VPL581 Konceptualizace závěrečné práce. Předmět je povinně volitelný.

    VPL519 Diplomový seminář: Tento předmět studenti zapisují v semestru, kdy chtějí odevzdat diplomovou práci. Podmínkou udělení zápočtu je odevzdání práce v předepsaném termínu a v souladu s jejím zadáním. Podrobnější podmínky udělení zápočtu upravuje sylabus předmětu vložený v IS.

     

  • Podzimní semestr
  • Jarní semestr
  • Doporučený studijní plán
     

    Doporučený plán pro specializaci „Sociální politika“

    Studenti nastupující v podzimním semestru

     

     Semestr

    Předměty

    1.

    44 ECTS

    VPL403 Ekonomie (8) 

    VPL419 Současné problémy sociální politiky (12)

    VPL513 Tvorba a implementace veřejné politiky (12)

    VPL461 Contemporary Social Policy in EU (12)

     

     

    2.

    51 ECTS

    VPL404 Ekonomika sociálního státu (12)

    VPL435 Teorie organizace a řízení (12)

    VPL402 Politika zaměstnanosti a pracovního trhu (12)

    SPR466 Minorities from perspective of social-culture antropology (12)

    VPL590 Základy výzkumu (1)

     

    VPL598 Metodologie závěrečné práce (2)

    3.

    22 ECTS

    VPL405 Evaluační výzkum (12)

    VPL581 Konceptualizace závěrečné práce (2)

    VPL465 Odborná analytická stáž pro veřejnou politiku a správu (8)

    4.

    8 ECTS

    VPL519 Diplomový seminář (8)

     

     

     

    Doporučený plán pro specializaci „Sociální politika“

    Studenti nastupující v jarním semestru

    Semestr Předměty
     
    1.
    35 ECTS
    VPL404 Ekonomika sociálního státu (12) VPL435 Teorie organizace a řízení (12) VPL457 Genderové aspekty trhu práce a související politiky (10) VPL590 Základy výzkumu (1)
    2.
    46 ECTS
    VPL403 Ekonomie (8)  VPL419 Současné problémy sociální politiky (12) VPL513 Tvorba a implementace veřejné politiky (12)  VPL405 Evaluační výzkum (12) VPL598 Metodologie závěrečné práce (2)
     
    3.
    34 ECTS
    SPR466 Minorities from perspective of social-culture anthropology (12) VPL465 Odborná analytická stáž pro veřejnou politiku a správu (8) VPL402 Politika zaměstnanosti a pracovního trhu (12)  VPL581 Konceptualizace závěrečné práce (2)
    4.
    8 ECTS
    VPLZ 519 Diplomový seminář (8)
     

    Doporučený plán pro specializaci „Personální management a organizační rozvoj“

    Studenti nastupující v podzimním semestru

    Semestr

    Předměty

    1.

    32 ECTS

    VPL403 Ekonomie (8)

    VPL501 Teorie pracovního trhu (12)

    VPL436 Řízení a rozvoj lidských zdrojů (12)

    2.

    47 ECTS

    VPL434 Programy sociálního rozvoje organizací (12)

    VPL590 Základy výzkumu (1)

    VPL435 Teorie organizace a řízení (12)

    VPL423 Personální analýza a plánování (8)

     

    VPL402 Politika zaměstnanosti a pracovního trhu (12)

    VPL598 Metodologie závěrečné práce (2)

    3.

    34 ECTS

    VPL405 Evaluační výzkum (12)

    VPL462 Odborná analytická stáž pro rozvoj a řízení lidských zdrojů (8)

    VPL581 Konceptualizace závěrečné práce (2)

    VPL461 Contemporary Social Policy (12)

     

    4.

    8 ECTS

    VPL519 Diplomový seminář (8)

     

     

    Doporučený plán pro specializaci „Personální management a organizační rozvoj“

    Studenti nastupující v jarním semestru

     

    Semestr

    Předměty

    1. 37 ECTS


    VPL434 Programy sociálního rozvoje organizací (12)
     

    VPL435 Teorie organizace a řízení (12)

    SPR466 Minorities from perspective of social-culture antropology (12)

    VPL590 Základy výzkumu (1)

    2. 46 ECTS

    VPL403 Ekonomie (8)

    VPL501 Teorie pracovního trhu (12)

    VPL436 Řízení rozvoje lidských zdrojů (12)

     

    VPL405 Evaluační výzkum (12)

    VPL598 Metodologie závěrečné práce (2)

    3. 30 ECTS

    VPL423 Personální analýza a plánování (8)

    VPL581 Konceptualizace závěrečné práce (2)

    VPL402 Politika zaměstnanosti a pracovního trhu (12)

    VPL462 Odborná analytická stáž pro rozvoj a řízení lidských zdrojů (8)

    4.

    8 ECTS

    VPL519 Diplomový seminář (8)

     

     

    Doporučený plán pro specializaci „Trh práce, politika zaměstnanosti a rozvoj lidských zdrojů“

    Studenti nastupující v podzimním semestru

     

    Semestr

    Předměty

    1.

    32 ECTS

    VPL403 Ekonomie (8)

    VPL501 Teorie pracovního trhu (12)

    VPL419 Současné problémy sociální politiky (12)

    2.

    45 ECTS

    VPL402 Politika zaměstnanosti a pracovního trhu (12)

    VPL 590 Základy výzkumu (1)

    VPL435 Teorie organizace a řízení (12)

    VPL404 Ekonomika sociálního státu (12)

    SPR504 Projektování institucí sociální práce (6)

    VPL598 Metodologie závěrečné práce (2)

    3.

    32 ECTS

    VPL457 Genderové aspekty trhu práce a související politiky (10)

    VPL405 Evaluační výzkum (12)

    VPL581 Konceptualizace závěrečné práce (2)

    VPL465 Odborná analytická stáž pro veřejnou politiku a správu (8)

    4.

    8 ECTS

    VPLZ 519 Diplomový seminář (8)

     

     

    Doporučený plán pro specializaci „Trh práce, politika zaměstnanosti a rozvoj lidských zdrojů“

    Studenti nastupující v jarním semestru

     

     Semestr

    Předměty

    1.

    49 ECTS

    VPL402 Politika zaměstnanosti a pracovního trhu (12)

    VPL435 Teorie organizace a řízení (12)

    VPL404 Ekonomika sociálního státu (12)

    VPL434 Programy sociálního rozvoje organizace (12)

    VPL 590 Základy výzkumu (1)

    2.

    46 ECTS

    VPL403 Ekonomie (8)

    VPL501Teorie pracovního trhu (12)

    VPL419 Současné problémy sociální politiky (12)

    VPL598 Metodologie závěrečné práce (2)

    VPL405 Evaluační výzkum (12)

    3.

    20 ECTS

    SPR466 Minorities from perspective of social-culture antropology (12)

    VPL581 Konceptualizace závěrečné práce (2)

    SPR504  Projektování institucí sociální práce (6)

    4.

    8 ECTS

    VPL519 Diplomový seminář (8)

     

     

     

     

     

Magisterské navazující kombinované studium - převedení studenti (před 2019/2020)
  • Informace o studiu
     
    Informace k převodu studentů:
    Tyto informace jsou určeny pro studenty, kteří začali studovat před akademickým rokem 2019/2020 a byli převedeni do nových programů. Studenti mohou mít předměty absolvovány jak pod starým kódem (např. VPL816) tak pod novým kódem (VPLn8816). Z hlediska kontroly studiem jsou předměty rovnocenné. Při registraci předmětu si již od akademického roku 2019/2020 studenti registrují předměty pouze pod novými kódy, pokud uvedený předmět neopakují. Pokud studenti v akademickém roce 2019/2020 opakují povinný předmět z akademického roku 2018/2019 jsou z důvodu zachování evidence studia povinni absolvovat tento předmět pod starým kódem (např. VPL816). Pro tuto skupinu také platí nové kreditové hodnoty předmětů, tak jak jsou zobrazovány v registračních šablonách.

    Z důvodu komplexnosti změn ve formách studia na MU, existence souběhu několika forem studia a typů studentů a též specifických individuálních situací studentů (např. různý stupeň průchodu studiem, přerušení studia) může docházet v jednotlivých případech k obtížím při porozumění vhodné strategii dokončení studia, a také k nepředvídatelným okolnostem či konfliktním situacím. Pro tyto případy je zřízena role poradce pro převod studentů. Ve formách studia Veřejné a sociální politiky a lidských zdrojů je tímto poradcem Dr. Zelenková, pracovna 5.57, e-mail: 143806@mail.muni.cz .

    Informace o studiu:

    Uchazeč/ka o studium jednooborového navazujícího magisterského kombinovaného studia oboru Veřejná a sociální politika a lidské zdroje (dále jen VPLZ) musí být absolventem bakalářského studia veřejné politiky, sociální politiky, sociální práce nebo jiného příbuzného společenskovědního oboru a musí vykonat přijímací zkoušku, jejíž podmínky stanovuje Katedra SPSP.
    Jednooborové navazující magisterské kombinované studium VPLZ je zakončeno státní závěrečnou zkouškou a udělením diplomu magistra veřejné politiky. Součástí diplomu je potvrzení o tom, že student/ka v rámci studia VPLZ absolvoval jednu z dále uvedených, studentem/tkou zvolených specializací:
     
     - Veřejná a sociální politika,
     - Personální management a organizační rozvoj


    Student/ka je povinen/na v průběhu magisterského navazujícího studia absolvovat povinné předměty specializace, kterou uvedl/a na přihlášce ke studiu, pokud nevyužije možnost volbu své specializace změnit. Tuto možnost má za prvé na začátku svého studia, nejpozději 11. kalendářní den od zahájení výuky 1. semestru nebo za druhé po ukončení prvního semestru studia, nejpozději v den zápisu do druhého semestru. V obou případech je o svém rozhodnutí změnit specializaci povinen písemně informovat vedoucího katedry SPSP a sdělit mu, kterou specializaci bude nadále studovat. Vedoucí katedry tuto informaci bere na vědomí a ve spolupráci se studijním oddělením děkanátu FSS MU zajistní provedení potřebných změn v Informačním systému MU.
     
    Aby se student mohl přihlásit ke státní magisterské zkoušce, musí splnit následující tři podmínky:
    (1) Získat předepsaný počet 120 kreditů (dále jen „ECTS“). Do tohoto počtu se započítávají 4 povinné ECTS získané za minimální jazykovou kompetenci.

    Pro převedené studenty/tky do specializace Veřejná a sociální politika to znamená, že z předepsaných 120 ECTS jsou povinni získat:
    - 57 ECTS za povinné předměty
    - 18-26 ECTS za povinné předměty diplomové práce
    - 4 ECTS za odbornou jazykovou průpravu
    - 33-41 kreditů za povinně volitelné předměty (v závislosti na tom, kolik kreditů získají za povinné předměty).


    Pro převedené studenty/tky do specializace Personální management a organizační rozvoj to znamená, že z předepsaných 120 ECTS jsou povinni získat:
    - 60-69 ECTS za povinné předměty
    - 18-26 ECTS za povinné předměty diplomové práce
    - 4 ECTS za odbornou jazykovou průpravu
    - 21-38 kreditů za povinně volitelné předměty (v závislosti na tom, kolik kreditů získají za povinné předměty).

     
    Kredity za povinné předměty mohou studenti získat úspěšným absolvováním starých i nových předmětů (tedy předmětů s 6místným kódem i předmětů s 8místný kódem). Pokud v minulosti absolvovali studenti předmět, který je v novém studijním plánu označen jako povinně volitelný, uznává se jim aktuální počet kreditů uvedeného předmětu mezi kredity za povinně volitelné předměty. Chybějící počet kreditů za povinné či povinně volitelné předměty mohou studenti získat výběrem z nových předmětů, kterých je v nabídce vždy o něco více než ve starém studijním plánu. Viz kontrolní šablony pro převedené studenty.

    (2) Podmínkou účasti u magisterské zkoušky je dále doložení minimální jazykové kompetence pro absolventa magisterského studia dle směrnice FSS č. 3/2019. Podmínkou účasti u státní závěrečné magisterské zkoušky studentů kombinované formy studia je doložení fakultou stanovené minimální jazykové kompetence (úroveň B2 podle evropského referenčního rámce – ERR) v akademické a odborné angličtině (viz o tom odkaz Minimální jazyková kompetence).

    (3) Součástí magisterské státní zkoušky je obhajoba diplomové práce. Při zpracování diplomové práce musí student postupovat podle katedrou vyhlášených pravidel a závěrečnou práci musí předložit v katedrou požadovaném termínu.

    Kombinované studium probíhá formou konzultací a samostudia. Konzultace jsou, pokud není stanoveno jinak, soustředěny do čtyř konzultačních bloků v každém semestru. Tyto konzultační bloky mohou být v případě potřeby (např. při výcviku dovedností nebo pro potřebu intenzívní komunikace s učitelem aj.) doplněny dalšími setkáními.
     
    Standardní délka kombinovaného magisterského navazujícího studia na Katedře sociální politiky a sociální práce je čtyři semestry. V případě prodloužení studia na 6 nebo více semestrů (kromě období, kdy studium je přerušeno), se student vystavuje riziku platby studijních poplatků. Aktuální informace k této skutečnosti poskytne studijní oddělení.

    Za obsah programu odpovídá Prof. PhDr. Tomáš Sirovátka CSc. Za realizaci programu a řešení kolizních situací odpovídá
    doc. PhDr. Kateřina Kubalčíková, Ph.D. Konzultace k sestavování studijních plánů poskytují Prof. PhDr. Tomáš Sirovátka, CSc. u specializace Veřejná a sociální politika a Doc. PhDr. Jiří Winkler, Ph.D. u specializace Personální management a organizační rozvoj.
    Vedení katedry upozorňuje studenty magisterského studia na možnost absolvovat v případě potřeby předměty vypisované v bakalářském stupni v programu CŽV. Tento postup je doporučován zvláště pro potřeby dostudování, či upevnění znalostí oboru z bakalářského stupně. Katedra upozorňuje především na nezbytnost znalostí a dovedností pocházejících z těchto předmětů: Statistika, Kvantitativní výzkum, Kvalitativní výzkum, Sociální politika, Základy teorie organizace a řízení, Základy veřejné politiky. Konzultace o výběru nejvhodnějších předmětů poskytne Prof. PhDr. Tomáš Sirovátka, CSc. u specializace Sociální politika a Doc. PhDr. Jiří Winkler, Ph.D. u specializace Personální management a organizační rozvoj. Režim programu CŽV včetně návodu jak postupovat je uveden na webových stránkách katedry.

    Minimální jazyková kompetence
    Směrnice FSS č.4/2019 Jazyková příprava na FSS
    Směrnice FSS č.3/2019 O předmětech v anglickém jazyce
    Informace o katedře sociální politiky a sociální práce
    Vysvětlení prerekvizit

    Informace pro sestavení individuálního studijního plánu a registraci předmětů v akademickém roce 2019/20:

    Toto je obecná informace pro studenty převáděných studií. Studium je organizováno do studijních bloků, ve kterých jsou sdruženy obdobné předměty (např. předměty tvorby diplomové práce, předměty povinného společného oborového základu, povinně volitelné předměty rozvíjející teoretický základ studia, povinné specializační předměty). V rámci bloků musí studenti během studia absolvovat určitý předem stanovený počet předmětů (u povinných předmětů nejčastěji všechny) A/NEBO zde získat určitý počet kreditů (podle podmínek stanovených v šabloně).

    Během převodu studentů vůbec nedochází k situaci, kdy je stávajícím studentům uložena nová studijní povinnost ve formě nového povinného předmětu. Tedy například předmět VPLn8821 Tvorba a implementace veřejné politiky, který je pro nově nastupující studenty a studentky povinný, zůstává pro převáděné studenty/tky povinně volitelný. Je ale možné, že některé dosud nedostupné předměty bude možné si nově zapsat jako povinně volitelné.

    V některých případech naopak došlo k ulehčení situace pro studenty tím, že dříve povinné předměty se staly nově předměty povinně volitelnými. Tyto předměty jsou tedy nově zpravidla zařazeny v kontrolní šabloně do prvního bloku povinně volitelných předmětů a v registrační šabloně jsou tyto předměty uvedeny jako povinně volitelné. Příkladem takového předmětu je VPLn8809 Politika zaměstnanosti a trhu práce ve specializaci Personální management. Studenti, kteří tyto předměty již dříve absolvovali, za ně získají kredity jako za povinně volitelné předměty a mohou si tak splnit i povinnost absolvování povinně volitelného předmětu (zpravidla v bloku 1). Podmínky ve starých a nových studiích se v tomto smyslu mírně odlišují, v nových studiích je studujícím vytvořena větší volnost pro volbu předmětů i v kombinovaném studiu.

    V kombinovaném studiu je zajištěno, že studenti mohou dostudovat s povinnými předměty ze svého původního studijního plánu. Existuje pouze jedna výjimka. Ve studiích VPLZ je součástí studia analytická praxe/stáž, která byla dříve v jednom semestru (jako jeden předmět) a nyní je rozdělena do dvou semestrů (dvou předmětů). Stávající studenti, kteří analytickou praxi zatím nestudovali, si mohou oba tyto předměty praxe zapsat v jednom semestru a splnit tak podmínky praxe najednou, aby si nemuseli prodlužovat studium.


    Další informace o předmětech:

    Příprava diplomové práce: tvoří modul studia tří vzájemně souvisejících předmětů VPLn8898 (dříve VPL898) Metodologie závěrečné práce, VPLn8899 (dříve VPL899) Konceptualizace závěrečné práce a VPLn8800 (dříve VPL800) Diplomový seminář.

    VPLn8898 Metodologie závěrečné práce: Předmět studenti zapisují nejméně tři semestry před plánovaným odevzdáním magisterské diplomové práce. Je vstupním předmětem pro přípravu diplomové práce, na který navazuje předmět VPLn8899 Konceptualizace závěrečné práce. Předmět se otevírá v podzimním i jarním semestru. První výukový blok předmětu je věnován formulaci výzkumného projektu diplomové práce a má podobu společné blokové výuky, po jeho absolvování předmět dále probíhá formou individuálních konzultací s vedoucími prací.

    VPLn8899 Konceptualizace závěrečné práce: Zápis předmětu musí být proveden v semestru, kdy student přihlašuje do IS téma své diplomové práce, tedy nejméně semestr před semestrem, kdy se předpokládá odevzdání diplomová práce k obhajobě. Podmínkou udělení zápočtu je předložení teoretické části práce ke konzultaci vedoucímu práce a její uznání vyučujícím. Podmínky zápočtu jsou podrobněji uvedeny v IS předmětu. Předmět je otevřen v podzimním i jarním semestru. Předmět mají studenti a studentky podle Studijního a zkušebního řádu MU možnost opakovat jen jednou.

    VPLn8800 Diplomový seminář: Tento předmět studenti zapisují v semestru, kdy chtějí odevzdat diplomovou práci. Podmínkou udělení zápočtu je odevzdání práce v předepsaném termínu a v souladu s jejím zadáním. Předmět mají studenti a studentky podle Studijního a zkušebního řádu MU možnost opakovat jen jednou.

    VPLn8822 Odborná analytická praxe 1: Předmět si studenti zapisují ve druhém nebo třetím semestru studia. Předmět seznamuje studenty s reálným prostředím personální práce v organizacích a umožňuje studentům navázat kontakt pro sběr dat v rámci přípravy diplomové práce. Studenti v předmětu sami vyhledávají organizaci a v jejím rámci plní analytický úkol podle zadání vyučujících. Ke splnění analytického úkolu mohou využívat a aplikovat teoretické koncepty získané především ve studijních předmětech VPLn8801, VPLn8802. Převedení studenti si mohou zapsat obě analytické praxe současně, aby nemuseli prodlužovat studium (viz výše). 

  • Podzimní semestr
  • Jarní semestr
  • Opakování povinného předmětu z 2018/2019
  • Doporučený průchod studiem
     

    Doporučený průchod studiem specializací magisterského kombinovaného programu Veřejná a sociální politika a lidské zdroje (na dostudování):

    Doporučený průchod studiem je pouze modelovým příkladem, jak je možné naplánovat si individuální harmonogram registrace předmětů. Je koncipován tak, aby studenti mohli dosáhnout požadovaného počtu 120 kreditů (jednooborový studijní plán).
     

    Doporučený průchod studiem pro specializaci „Sociální politika“

    Studenti nastupující v podzimním semestru

     semestr

    Předměty

    1.  

    27 ECTS

    VPLn8805 Ekonomika sociálního státu (12)

    VPLn8821 Tvorba a implementace veřejných programů (11)

    Minimální jazyková kompetence (4)

    2. 

    49 ECTS

     

    VPLn8822 Odborná analytická praxe (10)

    VPLn8809 Politika zaměstnanosti a pracovního trhu (12)

    VPLn8810 Evaluační výzkum (12)

    VPLn8807 Etika v práci s lidmi (11)

    VPLn8898 Metodologie závěrečné práce (4)

    3.  

    36 ECTS

    SPRn8812 Projektování institucí sociální práce (11)

    VPLn8899 Konceptualizace závěrečné práce (8)

    VPLn8825 Odborná analytická praxe 2 (5)

    VPLn8817 Současné problémy veřejné a sociální politiky (12)

    4.

    8 ECTS

    VPLn8800 Diplomový seminář (8)

    Celkem 120 ECTS

    Doporučený průchod studiem pro specializaci „Sociální politika“

    Studenti nastupující v jarním semestru

    semestr

    Předměty

     

    1. 

    25 ECTS

    VPLn8822 Odborná analytická praxe (10)

    VPLn8807 Etika v práci s lidmi (11)

    Minimální jazyková kompetence (4)

     

    2.  

    50 ECTS

    VPLn8805 Ekonomika sociálního státu (12)

    VPLn8821 Tvorba a implementace veřejných programů (11)

    SPRn8812 Projektování institucí sociální práce (11)

    VPLn8817 Současné problémy veřejné a sociální politiky (12)

    VPLn8898 Metodologie závěrečné práce (4)

     

    3.  

    37 ECTS

    VPLn8899 Konceptualizace závěrečné práce (8)

    VPLn8825 Odborná analytická praxe 2 (5)

    VPLn8810 Evaluační výzkum (12)

    VPLn8809 Politika zaměstnanosti a pracovního trhu (12)

     

    4.

    8 ECTS

    VPLn8800 Diplomový seminář (8)

     
     
    Celkem 120 ECTS

    Doporučený průchod studiem pro specializaci „Personální management a organizační rozvoj“

    Studenti nastupující v podzimním semestru

    semestr

     předměty

     

    1.  

    35 ECTS

     

    VPLn8801 Teorie organizace a řízení (12)

    VPLn8818 Řízení a rozvoj lidských zdrojů (8)

    SPRn8812 Projektování institucí sociální práce (11)

    Minimální jazyková kompetence (4)

     

    2. 

    49 ECTS

    VPLn8807 Etika v práci s lidmi (11)

    VPLn8809 Politika zaměstnanosti a pracovního trhu (12)

    VPLn8822 Odborná analytická praxe  (10)

    VPLn8810 Evaluační výzkum (12)

    VPLn8898 Metodologie závěrečné práce (4)

     

    3.  

    28 ECTS

    VPLn8802 Personální analýza, strategie a plánování (8)

    VPLn8899 Konceptualizace závěrečné práce (8)

    VPLn8825 Odborná analytická praxe  (2)

    VPLn8816 Programy sociálního rozvoje organizací (10)

     

    4.

    8 ECTS

    VPLn8800 Diplomový seminář (8)

     
     
     Celkem 120 ECTS.

    Doporučený průchod studiem pro specializaci „Personální management a organizační rozvoj“

    Studenti nastupující v jarním semestru
     

     semestr

     předměty

    1. 

    25 ECTS

     

    VPLn8807 Etika v práci s lidmi (11)

    VPLn8822 Odborná analytická praxe (10)

    Minimální jazyková kompetence (4)

    2.  

    53 ECTS

    VPLn8801 Teorie organizace a řízení (12)

    VPLn8802 Personální analýza, strategie a plánování (8)

    VPLn8816 Programy sociálního rozvoje organizací (10)

    SPRn8812 Projektování institucí sociální práce (11)

    VPLn8898 Metodologie závěrečné práce (4)

    VPLn8818 Řízení a rozvoj lidských zdrojů (8)

    3.

    34  ECTS

    VPLn8809 Politika zaměstnanosti a pracovního trhu (12)

    VPLn8899 Konceptualizace  závěrečné práce (8)

    VPLn8825 Odborná analytická praxe  (2)

    VPLn8810 Evaluační výzkum (12)

    4.

     

    8 ECTS

    VPLn8800 Diplomový seminář (8)

    Celkem 120 ECTS.
Magisterské navazující kombinované studium - nepřevedení studenti (před 2019/2020)
  • Informace o studiu
     
     
    • Vysvětlení typu studia podle skupin a kohort:
      Studenti jednotlivých kohort jsou rozděleni do tří následujících skupin.
    • Nepřevádění studenti: studenti již v průběhu studia, kteří začali studovat před akademickým rokem 2019/2020. Jedná se především o studenty bakalářského stupně studia, kteří buď za A) STUDUJÍ mezifakultní studijní kombinaci nebo B) JSOU již na jednom ze svých oborů ve stádiu dokončení nebo průběhu státní zkoušky. Tito studenti tedy studium dokončí v původním studiu a zapisují si předměty se starými kódy. U této skupiny zůstávají oddělené registrační a kontrolní šablony. Tato skupina studentů si registruje předměty v sekci registrační šablony/veřejná politika a lidské zdroje/nepřevedení studenti.
    • Převádění studenti: studenti již v průběhu studia, kteří začali studovat před akademickým rokem 2019/2020. Jedná se o všechny studenty magisterské studia a studenty bakalářského studia, ale kteří buď za A) NESTUDUJÍ mezifakultní studijní kombinaci nebo B) NEJSOU již na jednom ze svých oborů ve stádiu dokončení nebo průběhu státní zkoušky. Tito studenti jsou tedy převedeni a od akademického roku 2019/2020 studují pod novými kódy a s výjimkou předmětů, které tito studenti opakují z předchozího akademického roku (viz pokyny). Pro tyto studenty mohly nastat také dílčí změny v doporučeném průběhu studiem. U této skupiny zůstávají oddělené registrační a kontrolní šablony. Tato skupina studentů si registruje předměty v sekci registrační šablony/veřejná politika a lidské zdroje/převedení studenti.
    • Noví studenti: Studenti nastupující v akademickém roce 2019/2020 nebo později studují nové studijní programy. V tomto případě jsou poněkud jiné studijní podmínky. Také již nejsou oddělené registrační a kontrolní šablony, ale existuje POUZE JEDNA šablona, která je umístěna v sekci kontrolní šablony/programy/veřejná politika a lidské zdroje/typ studia/typ plánu/imatrikulační ročník/
    Informace o studiu

    Uchazeč/ka o studium jednooborového navazujícího magisterského kombinovaného studia oboru Veřejná politika a lidské zdroje (dále jen VPLZ) musí být absolventem bakalářského studia veřejné politiky, sociální politiky, sociální práce nebo jiného příbuzného společenskovědního oboru a musí vykonat přijímací zkoušku, jejíž podmínky stanovuje Katedra SPSP.

    Jednooborové navazující magisterské kombinované studium VPLZ je zakončeno státní závěrečnou zkouškou a udělením diplomu magistra veřejné politiky. Součástí diplomu je potvrzení o tom, že student/ka v rámci studia VPLZ absolvoval jednu z dále uvedených, studentem/tkou zvolených specializací:
     
     - Sociální politika,
     - Personální management a organizační rozvoj.   

    Student/ka je povinen/na v průběhu magisterského navazujícího studia absolvovat povinné předměty specializace, kterou uvedl/a na přihlášce ke studiu, pokud nevyužije možnost volbu své specializace změnit. Tuto možnost má za prvé na začátku svého studia, nejpozději 11. kalendářní den od zahájení výuky 1. semestru nebo za druhé po ukončení prvního semestru studia, nejpozději v den zápisu do druhého semestru. V obou případech je o svém rozhodnutí změnit specializaci povinen písemně informovat vedoucího katedry SPSP a sdělit mu, kterou specializaci bude nadále studovat. Vedoucí katedry tuto informaci bere na vědomí a ve spolupráci se studijním oddělením děkanátu FSS MU zajistní provedení potřebných změn v Informačním systému MU.
     
    Aby se student mohl přihlásit ke státní magisterské zkoušce, musí splnit následující tři podmínky:
    (1) Získat předepsaný počet 120 kreditů (dále jen „ECTS“). Do tohoto počtu se započítávají 4 povinné ECTS získané za minimální jazykovou kompetenci.

    (2) Podmínkou účasti u magisterské zkoušky je dále doložení minimální jazykové kompetence pro absolventa magisterského studia dle směrnice FSS č. 3/2019.
    Podmínkou účasti u státní závěrečné magisterské zkoušky studentů kombinované formy studia je doložení fakultou stanovené minimální jazykové kompetence (úroveň B2 podle evropského referenčního rámce – ERR) v akademické a odborné angličtině
    (viz o tom odkaz Minimální jazyková kompetence).

    (3) Součástí magisterské státní zkoušky je obhajoba diplomové práce. Při zpracování diplomové práce musí student postupovat podle katedrou vyhlášených pravidel a závěrečnou práci musí předložit v katedrou požadovaném termínu.

    Kombinované studium probíhá formou konzultací a samostudia. Konzultace jsou, pokud není stanoveno jinak, soustředěny do tří konzultačních bloků v každém semestru. Tyto konzultační bloky mohou být v případě potřeby (např. při výcviku dovedností nebo pro potřebu intenzívní komunikace s učitelem aj.) doplněny dalšími setkáními.
     
    Standardní délka kombinovaného magisterského navazujícího studia SPSP je čtyři semestry. V případě prodloužení studia na 6 nebo více semestrů (kromě období, kdy studium je přerušeno), se student vystavuje riziku platby studijních poplatků. Aktuální informace k této skutečnosti poskytne studijní oddělení.

    Za obsah programu odpovídá Prof. PhDr. Tomáš Sirovátka CSc. Za realizaci programu a řešení kolizních situací odpovídá Doc. PhDr. Jiří Winkler, Ph.D. Konzultace k sestavování studijních plánů poskytují Prof. PhDr. Tomáš Sirovátka, CSc. u specializace Sociální politika a Doc. PhDr. Jiří Winkler, Ph.D. u specializace Personální management a organizační rozvoj.

    Vedení katedry upozorňuje studenty magisterského studia na možnost absolvovat v případě potřeby předměty vypisované v bakalářském stupni v programu CŽV. Tento postup je doporučován zvláště pro potřeby dostudování, či upevnění znalostí oboru z bakalářského stupně. Katedra upozorňuje především na nezbytnost znalostí a dovedností pocházejících z těchto předmětů: Statistika, Kvantitativní výzkum, Kvalitativní výzkum, Sociální politika, Základy teorie organizace a řízení, Základy veřejné politiky. Konzultace o výběru nejvhodnějších předmětů poskytne Prof. PhDr. Tomáš Sirovátka, CSc. u specializace Sociální politika a Doc. PhDr. Jiří Winkler, Ph.D. u specializace Personální management a organizační rozvoj. Režim programu CŽV včetně návodu jak postupovat je uveden na webových stránkách katedry.

    Minimální jazyková kompetence
    Informace o katedře sociální politiky a sociální práce
    Vysvětlení prerekvizit

    Studenti se řídí pravidly svého imatrikulačního ročníku. Přístup ke katalogům starším imatrikulačních ročníků naleznete zde.

    Další informace o předmětech

    VPL809 Politika zaměstnanosti a trhu práce: je obsahově identickým předmětem s dřívějším předmětem VPL809 Teorie a politika trhu práce.

    Příprava diplomové práce: tvoří modul studia tří vzájemně souvisejících předmětů VPL898 Metodologie závěrečné práce, VPL899 Konceptualizace závěrečné práce a VPL800 Diplomový seminář.

    VPL898 Metodologie závěrečné práce: Předmět studenti zapisují nejméně tři semestry před plánovaným odevzdáním magisterské diplomové práce. Je vstupním předmětem pro přípravu diplomové práce, na který navazuje předmět VPL899 Konceptualizace závěrečné práce. Předmět VPL898 se otevírá v podzimním i jarním semestru. První výukový blok předmětu je věnován formulaci výzkumného projektu diplomové práce a má podobu společné blokové výuky, po jeho absolvování předmět dále probíhá formou individuálních konzultací s vedoucími prací.

    VPL899 Konceptualizace závěrečné práce: Zápis předmětu musí být proveden v semestru, kdy student přihlašuje do IS téma své diplomové práce, tedy nejméně semestr před semestrem, kdy se předpokládá odevzdání diplomová práce k obhajobě. Podmínkou udělení zápočtu je předložení teoretické části práce ke konzultaci vedoucímu práce a její uznání vyučujícím. Podmínky zápočtu jsou podrobněji uvedeny v IS předmětu. Předmět VPL899 je otevřen v podzimním i jarním semestru. Předmět VPL899 mají studenti a studentky podle Studijního a zkušebního řádu MU možnost opakovat jen jednou.

    VPL800 Diplomový seminář: Tento předmět studenti zapisují v semestru, kdy chtějí odevzdat diplomovou práci. Podmínkou udělení zápočtu je odevzdání práce v předepsaném termínu a v souladu s jejím zadáním. Předmět VPL800 mají studenti a studentky podle Studijního a zkušebního řádu MU možnost opakovat jen jednou.

    VPL822 Odborná analytická praxe: Předmět si studenti zapisují ve druhém nebo třetím semestru studia. Předmět seznamuje studenty s reálným prostředím personální práce v organizacích a umožňuje studentům navázat kontakt pro sběr dat v rámci přípravy diplomové práce. Studenti v předmětu sami vyhledávají organizaci a v jejím rámci plní analytický úkol podle zadání vyučujících. Ke splnění analytického úkolu mohou využívat a aplikovat teoretické koncepty získané především ve studijních předmětech VPL801, VPL802.

     

     

  • Podzimní semestr
  • Jarní semestr
  • Doporučený studijní plán
     

     

    Doporučený plán pro specializaci „Sociální politika“

    Studenti nastupující v podzimním semestru

     

    semestr

    Předměty

    1.  

    24 ECTS

    VPL805 Ekonomika sociálního státu (12)

    SPR815 Metody v sociální práci – makro (12)

    2. 

    62 ECTS

     

    VPL822 Odborná analytická praxe (10)

    VPL809 Politika zaměstnanosti a pracovního trhu (12)

    VPL810 Evaluační výzkum (12)

    VPL821 Tvorba a implementace veřejných programů (11)

    VPL807

    Etika v práci s lidmi (11)

    VPL 898 Metodologie závěrečné práce (6)

    3.  

    29 ECTS

    VPL812 Projektování institucí sociální práce (11)

    VPL899 Konceptualizace závěrečné práce (6)

    VPL817 Současné problémy sociální politiky (12)

    4.

    12 ECTS

    VPL800 Diplomový seminář (12)

     

    Doporučený plán pro specializaci „Sociální politika“

    Studenti nastupující v jarním semestru

    semestr

    Předměty

    1. 

    32 ECTS

    VPL822 Odborná analytická praxe (10)

    VPL807 Etika v práci s lidmi (11)

    VPL821 Tvorba a implementace veřejných programů (11)

    2.  

    53 ECTS

    VPL805 Ekonomika sociálního státu (12)

    VPL812 Projektování institucí sociální práce (11)

    SPR815 Metody v sociální práci – makro (12)

    VPL817 Současné problémy sociální politiky (12)

    VPL 898 Metodologie závěrečné práce (6)

    3.  

    30 ECTS

    VPL899 Konceptualizace závěrečné práce (6)

    VPL810 Evaluační výzkum (12)

    VPL809 Politika zaměstnanosti a pracovního trhu (12)

    4.

    12 ECTS

    VPL800 Diplomový seminář (12)

      

     

     

    Doporučený plán pro specializaci „Personální management a organizační rozvoj“

    Studenti nastupující v podzimním semestru

    Semestr

    Předměty

    1.  

    24 ECTS

     

    VPL801 Teorie organizace a řízení (12)

    VPL818 Řízení a rozvoj lidských zdrojů (12)

    2. 

    51 ECTS

    VPL807

    Etika v práci s lidmi (11)

    VPL809 Politika zaměstnanosti a pracovního trhu (12)

    VPL822 Odborná analytická praxe  (10)

    VPL810 Evaluační výzkum (12)

    VPL 898Metodologie závěrečné práce (6)

    3.  

    29 ECTS

    VPL802 Personální analýza, strategie a plánování (12)

    VPL899 Konceptualizace závěrečné práce (6)

     

    VPL816 Programy sociálního rozvoje organizací (11)

    4.

    12 ECTS

    VPL800 Diplomový seminář (12)

     

    Doporučený plán pro specializaci „Personální management a organizační rozvoj“

    Studenti nastupující v jarním semestru

     

     semestr

    Předměty

    1. 

    21 ECTS

     

    VPL807 Etika v práci s lidmi (11)

    VPL822 Odborná analytická praxe (10)
     

    2.  

    53 ECTS

    VPL801Teorie organizace a řízení (12)

    VPL802 Personální analýza, strategie a plánování (12)

    VPL816 Programy sociálního rozvoje organizací (11)

    VPL 898 Metodologie závěrečné práce (6)

    VPL818 Řízení a rozvoj lidských zdrojů (12)

    3.

    30  ECTS

    VPL809 Politika zaměstnanosti a pracovního trhu (12)

    VPL899 Konceptualizace  závěrečné práce (6)

    VPL810 Evaluační výzkum (12)

    4.

     

    12 ECTS

    VPL800 Diplomový seminář (12)