Teorie a praxe trestního a správního procesu
Představení studijního programu
Studijní program je koncipován jako všeobecná příprava pro výkon zejména těch profesí, které souvisejí s trestním a správním procesem. Získané znalosti ale můžete využít i při vlastním podnikání – např. v oblasti bezpečnostních služeb.
Celá koncepce studia je podřízena tomu, že jste si toto studium zvolili při výkonu svého dosavadního zaměstnání a profese. To znamená, že vám nabízíme patřičnou míru interakce mezi teorií a praxí.
Studium Vám poskytne teoretické i prakticky použitelné poznatky z oborů přímo souvisejících s trestním právem hmotným a procesním, správním právem hmotným a procesním, kriminalistikou, kriminologií a dalšími souvisejícími obory. Přímý kontakt s přednášejícími Vám pak pomůže propojit tyto teoretické a praktické aspekty přednášené materie a poukáže Vám na jejich vzájemné souvislosti.
Jako absolventi tohoto programu potom budete schopni používat v praxi poznatky o rámci právní regulace v odvětví trestního práva a správního trestání. Své dovednosti budete schopni také patřičně prezentovat. V dnešní době se i právní situace často a rychle mění – budete proto schopni vhodně komentovat a interpretovat současné změny právních podmínek na základě obecného teoreticko-právního vědomostního rámce a vysoce specializovaných znalostí z oblastí získaných studiem.
Je studium programu pro vás?
Odpovězte si na následující otázky:
- Jste ve služebním nebo pracovním poměru a při své práci se zabýváte problematikou trestního práva, správním trestáním, nebo podnikáte v oblasti bezpečnostních služeb?
- Chcete vědět více o trestním právu, kriminalistice a kriminologii a získat i základy z dalších právních disciplín?
- Chcete se vyznat se v leckdy složitém světě práva?
- Zajímáte se o trestní právo nebo o správní trestání?
- Chcete proniknout do sféry právní regulace protiprávního jednání?
- Zajímáte se o právní pohled na odhalování trestných činů a jejich trestání?
- Máte již zkušenosti z vyšetřování či s bojem s trestnou činností a chcete prohloubit své teoretické znalosti?
- Vyhovuje vám kombinovaná forma studia, kdy výuka probíhá v rámci jednoho pracovního dne cca každých čtrnáct dní (zpravidla v pátek)?
Pokud odpovíte ano, pak je tento studijní program pro vás.
Studijní plány
Přijímací řízeníPřijímací řízení do bakalářských a magisterských studijních programů pro akademický rok 2025/2026Termín podání do půlnoci 28. 2. 2025
- Informace o přijímacích zkouškách v tomto studijním programuTest studijních předpokladů: máte možnost (ale nikoli povinnost) absolvovat dva pokusy TSP. Můžete si tedy zvolit až 2 termíny, jeden v každém časovém bloku. Započítán bude pokus s lepším celkovým dosaženým výsledkem. 1. blok: 1. prosince 2024 – 14. února 2025, 2. blok: 15. února 2025 – 20. dubna 2025. Pro bakalářské studijní programy Mezinárodněprávní obchodní studia, Vyšší justiční úředník, Veřejná správa, Teorie a praxe trestního a správního procesu a Kriminalistická studia mají dílčí percentily z jednotlivých dimenzí TSP ve výsledném váženém průměru následující váhy: 1. Numericko-analytické myšlení 45 % 2. Uvažování v anglickém jazyce 10 % 3. Kritické myšlení 45 %
Podrobné informace o Testu studijních předpokladů (TSP) jsou na internetové adrese: http://www.muni.cz/tsp
- Doporučená literatura ke zkouškám v tomto studijním programuNení doporučena žádná speciální přípravná literatura. Základní statistické charakteristiky najdete na stránce http://www.muni.cz/tsp/. Centrum dalšího vzdělávání PrF nabízí zájemcům o studium Přípravný kurz k přijímačkám 2025. Bližší informace najdete na http://kurzy.law.muni.cz/content/cs/kurzy-pro-verejnost/vse/pripravne-kurzy/
Studium
- Cíle
Cíle a poslání studijního oboru:
Studijní program poskytuje specializované vzdělání pro osoby ve služebním nebo pracovním poměru zabývající se v rámci své profesní činnosti problematikou trestního práva, správním trestáním, příp. podnikající v oblasti bezpečnostních služeb. Cílem studia je aktivní zvládnutí teoretických i prakticky použitelných poznatků z oborů přímo souvisejících s trestním právem hmotným a procesním, správním právem hmotným a procesním, kriminalistikou, kriminologií a dalšími souvisejícími obory.
Obsahové zaměření:
Studium je zaměřeno na získání a následné prohloubení obecného systematického přehledu o české a evropské právní úpravě související s předmětem programu a taktéž na získání a prohloubení odborných jazykových znalostí.
Kompetence, jež studium rozvíjí:
Schopnost rozvíjet samostatné analytické myšlení, schopnost kritického zhodnocení daného problému, schopnost formulovat vlastní a argumentačně podložené závěry, rozvoj odborných jazykových kompetencí.
Jakým studentům je program určen?
Studium je určeno pro osoby ve služebním nebo pracovním poměru zabývající se v rámci své profesní činnosti problematikou trestního práva, správním trestáním, příp. podnikající v oblasti bezpečnostních služeb.
Koncepce studia:
Studijní program je koncipován jako všeobecná příprava pro výkon zejména úřednických profesí souvisejících s předmětem studia, ale získané znalosti jsou využitelné i při vlastním podnikání, např. v oblasti bezpečnostních služeb. Koncepce studijního programu je dána předpokladem, že student si zvolil toto studium při výkonu svého dosavadního zaměstnání a profese a tím klade důraz na patřičnou míru interakce mezi teorií a praxí v přímém kontaktu s přednášejícím.
Studijní plán programu se skládá z obligatorních předmětů bakalářských studií na Právnické fakultě a předmětů programu, jež společně tvoří obecný základ programu (např. Ústavní právo pro bakaláře, Jazykové minimum pro bakaláře nebo Právní informatika), dále pak oborových předmětů a předmětů specializačních, které mohou být povinné nebo povinně volitelné, přičemž student si může volit podle svého zájmu, profese či specializace další předměty z nabídky studijních plánů jiných programů realizovaných nejenom na Právnické fakultě MU, ale na celé univerzitě, pokud se nejedná o předměty striktně určené pro daný program studia. Avšak i v jejich případě může student požádat příslušného garanta o udělení výjimky umožňující konkrétní předmět studovat a absolvovat. Tím je dána studentům možnost rozšířit si obzor poznání i o problematiku z jiných společenských a přírodních věd. Takto absolvované předměty mohou být uznány v rámci studijního programu Teorie a praxe trestního a správního procesu za povinně volitelné předměty, pokud se vztahují k předmětu jeho studia.
V případě studijního programu Teorie a praxe trestního a správního procesu jsou to zejména předměty správních studií z nabídky Ekonomicko-správní fakulty, předměty z oblasti politologie, sociologie, psychologie ze studijních programů Filozofické fakulty a Fakulty sociálních studií a předměty týkající se speciální pedagogiky na Pedagogické fakultě apod. Jiné předměty jsou považovány za předměty volitelné.
- Výstupy z učení
Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:
- vysvětlit základní teoretické a metodologické znalosti z práva a veřejné správy s ohledem na teorii a praxi trestního a správního procesu
- aplikovat systematické a ucelené poznatky o rámci právní regulace v odvětví trestního práva a správního trestání
- prezentovat odborné a speciální znalosti a dovednosti v oblasti trestního práva a správního trestání, včetně znalostí jazykových a právně-informatických
- vhodně komentovat a interpretovat současné změny ekonomických a právních podmínek na základě obecného teoreticko-právního vědomostního rámce a vysoce specializovaných znalostí z oblastí získaných studiem
- pokračovat ve druhém stupni vysokoškolského studia na kterékoli vysoké škole v souladu s vyhlášenými a splněnými podmínkami přijímacího řízení (navazující magisterské studium)
- Uplatnění absolventa
Jako absolventi získáte kompetence, které vám umožní uplatnit se u těch složek veřejné správy, které jsou činné v trestním, přestupkovém nebo jiném správnědeliktním řízení – včetně manažerských postů. Může se jednat např. o Policii České republiky, Generální inspekci bezpečnostních sborů, Hasičský záchranný sbor, Justiční stráž, Vězeňskou službu, Vojenskou policii, Celní správu, Bezpečnostní informační služby, o přestupkovou komisi a jiné podobné správní orgány.
Budoucím nebo stávajícím zaměstnavatelům nabídnete rozsáhlé a hluboké znalosti zejména z trestního práva hmotného a procesního, správního práva hmotného a procesního, kriminalistiky či kriminologie. Vše budete mít navíc podpořené jazykovými schopnostmi. Své poznatky také můžete využít v rámci vlastního podnikání – např. v oblasti bezpečnostních služeb.
- Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů
Bakalářské a magisterské studium probíhá podle celouniverzitního kreditního systému, který je v souladu s pravidly European Credit Transfer System (ECTS). Povinně volitelné předměty jsou ve studijním plánu organizovány do jedné čí více skupin; student volí povinně volitelné předměty na základě stanoveného minimálního počtu kreditů v každé skupině.
Celouniverzitní pravidla pro tvorbu studijních programů, která zpřesňují pravidla vymezená v metodice Národního akreditačního úřadu Doporučené postupy pro přípravu studijních programů, upravuje směrnice Masarykovy univeritzy č. 1/2024 Pravidla pro tvorbu studijních programů a programů celoživotního vzdělávání. Směrnice vymezuje šest typů studijních plánů a jejich použití a kombinace v jednotlivých typech studijních programů. Jedná se o
- jednooborový studijní plán,
- studijní plán se specializací,
- hlavní studijní plán (maior),
- vedlejší studijní plán (minor),
- studijní plán ve spolupráci s jinou vysokou školou či jinou právnickou osobou,
- studijní plán na dostudování (určen pouze pro dostudování ve studijním oboru, studijním programu nebo studijním plánu, který zanikne).
Premisou pravidel je, že studijní plány umožňují naplnění cílů studia a dosažení profilu absolventa studijního programu. Výjimkou je pouze vedlejší studijní plán, který doplňuje hlavní studijního plán jiného studijního programu. Student nemůže studovat pouze podle vedlejšího studijního plánu.
- Praxe
Při kombinované formě studia není třeba absolvovat odbornou praxi, která je zpravidla určena studentům magisterského programu.
- Cíle kvalifikačních prací
Obhajoba bakalářské práce je nedílnou součástí státní závěrečné zkoušky. Státní závěrečná zkouška je složena z povinných předmětů Trestní právo hmotné a procesní a Právní nauka. Třetí předmět si student povinně zvolí z následujících třech předmětů - Kriminalistika, Kriminologie a Správní právo hmotné a procesní. Cílem státní závěrečné zkoušky je ověřit u studenta znalosti získané během studia a jeho schopnost tyto znalosti vzájemně propojit a aplikovat na konkrétní případy.
Minimální rozsah bakalářské práce činí 30 normostran, přičemž jedna normostrana je 30 řádků o 60 znacích, celkem tedy 1800 znaků. Do jejího rozsahu se započítává titulní strana, abstrakt se seznamem klíčových slov, obsah práce a seznam použitých pramenů. Formální požadavky pro zpracování bakalářských prací jsou upraveny příslušnými směrnicemi děkana Právnické fakulty. Cílem bakalářské práce je prověřit schopnost studenta zpracovat v požadovaném rozsahu jím zvolené téma. Téma je buď přímo vypsáno akademickým pracovníkem, nebo je vypsáno jako tzv. „volné“ a student jej konkretizuje po dohodě a odsouhlasení akademického pracovníka. V bakalářské práci by taktéž měla být prokázána schopnost studenta pracovat s doposud publikovanými informačními zdroji týkajícími se zpracovávaného tématu a zároveň by měla prokázat i jeho způsobilost zaujmout k této materii kritický pohled prostřednictvím vlastních úvah, názorů a komentářů a to včetně úvah de lege ferenda.
- Návaznost na další studijní programy
Studijní program může pokračovat i v navazujícím programu Veřejná správa. V něm se však klade důraz na veřejnoprávní souvislosti a spíše než na trestní právo se soustředí na veřejnou správu obecně. Tyto znalosti však ve své praxi můžete také velmi dobře využít.