NOVÁKOVÁ, Hana, Markéta HOLÁ, Michaela VAŠINOVÁ GALIOVÁ, Jakub ONDRÁČEK a Viktor KANICKÝ. Study of particles size distribution produced by laser ablation. In European Symposium on Atomic Spectrometry ESAS 2014 & 15th Czech - Slovak Spectroscopic Conference. 2014. ISBN 978-80-905704-1-2.
Originální název Study of particles size distribution produced by laser ablation
Název česky Studium distribuce velikosti částic produkovaných laserovou ablací
Autoři NOVÁKOVÁ, Hana, Markéta HOLÁ, Michaela VAŠINOVÁ GALIOVÁ, Jakub ONDRÁČEK a Viktor KANICKÝ.
Vydání European Symposium on Atomic Spectrometry ESAS 2014 & 15th Czech - Slovak Spectroscopic Conference, 2014.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 10406 Analytical chemistry
Stát vydavatele Česká republika
WWW URL
Organizační jednotka Středoevropský technologický institut
ISBN 978-80-905704-1-2
Klíčová slova česky distribuce velikosti částic; laserová ablace
Klíčová slova anglicky particles size distribution; laser ablation
Změnil Změnila: Mgr. Michaela Vašinová Galiová, Ph.D., učo 64008. Změněno: 28. 3. 2014 16:47.
Laser ablation (LA) connected with inductively coupled plasma mass spectrometry (ICP-MS) technique is widely used in the field of analytical chemistry, geology, biology, e.g. for the direct analysis of various type of solid samples. The chemical composition of formed particles and their size distribution represent crucial parameters responsible for successful quantification in LA-ICP-MS. The properties of particles depend strongly on laser beam parameters and sample matrices. Moreover, the aerosol must be efficiently transported and ionized in ICP. This work deals with the investigation of particle size distribution of aerosol generated by nanosecond ArF laser ablation system at the wavelength of 193 nm. Three different types of standard reference materials (SRM) in term of matrix, namely NIST SRM 610 (glass), NIST SRM 1486 (bone meal) and SRM F4 (steel) were selected in order to study the size and concentration of newly formed particles.
Anotace česky
Laserová ablace ve spojení s hmotnostní spektrometrií indukčně vázaného plazmatu (ICP-MS) je široce využívaná technika v oboru analytické chemie, geologie, biologie atd. pro přímou analýzy pevných vzorků. Chemické složení částic a jejich velikostní distribuce představují kritické parametry zodpovědné za úspěšnou kvantifikaci v LA-ICP-MS. Vlastnosti vzniklých částic během laserové ablace závisí na parametrech laserového paprsku a matrici vzorku. Kromě toho musí být aerosol efektivně přepravován a ionizován v ICP. Tato práce se zabývá studiem distribuce velikostí částic generovaných laserovým systémem ns ArF při vlnové délce 193 nm. Pro tyto analýzy byly vybrány tři různé typy standardních referenčních materiálů (SRM), a to NIST SRM 610 (sklo), NIST SRM 1486 (kostní moučka) a ocel F4.
Návaznosti
ED1.1.00/02.0068, projekt VaVNázev: CEITEC - central european institute of technology
VytisknoutZobrazeno: 24. 5. 2024 21:14