MAGURA, Matej, Pavol MOSNÝ, Petra BOŘILOVÁ LINHARTOVÁ, Petra VALÍKOVÁ, Hana POSKEROVÁ, Jan VOKURKA, Antonín FASSMANN a Lydie IZAKOVIČOVÁ HOLLÁ. Polymorfizmus TaqI v géne pre vitamín D receptor (VDR) a jeho vzťah k agresívnej a chronickej parodontitíde. In 58. Studentská vědecká konference, Brno. ISBN 978-80-210-6820-9. 2014.
Originální název Polymorfizmus TaqI v géne pre vitamín D receptor (VDR) a jeho vzťah k agresívnej a chronickej parodontitíde
Autoři MAGURA, Matej, Pavol MOSNÝ, Petra BOŘILOVÁ LINHARTOVÁ, Petra VALÍKOVÁ, Hana POSKEROVÁ, Jan VOKURKA, Antonín FASSMANN a Lydie IZAKOVIČOVÁ HOLLÁ.
Vydání 58. Studentská vědecká konference, Brno, 2014.
Typ výsledku Konferenční abstrakt
ISBN 978-80-210-6820-9
Klíčová slova česky vitamín D receptor, jednonukleotidový polymorfizmus, case-control studie, agresivní parodontitida, chronická parodontitida
Klíčová slova anglicky vitamin D receptor, single nucleotide polymorphism, case-control study, aggressive periodontitis, chronic periodontitis
Změnil Změnila: doc. RNDr. Petra Bořilová Linhartová, Ph.D., MBA, učo 106107. Změněno: 21. 5. 2014 11:58.
Cieľ: Parodontitída je komplexné, multifaktoriálne, chronické zápalové ochorenie, ktoré zpôsobuje degradáciu parodontálnych štruktúr, vrátane alveolárnej kosti. Vitamín D pôsobí prostredníctvom väzby na receptor vitamínu D (VDR) a je zodpovedný za reguláciu metabolizmu kostí a ich mineralizáciu, ale tiež ovplyvňuje imunitný systém. Cieľom tejto štúdie bolo analyzovať jednonukleotidový polymorfizmus (SNP) v géne pre VDR , ktorý má vplyv na funkčnú aktivitu VDR, u českých pacientov trpiacich agresívnou (AgP) a chronickou (CP) formou parodontitídy. Metódy: V case - control štúdii bolo zahrnutých 448 jedincov. Genomická DNA bola odobratá z 67 pacientov s AgP, 305 pacientov s CP a 76 kontrolných zdravých osob bez parodontitídy. Pre analýzu polymorfizmu TaqI v génu pre VDR (rs731236) sme použili metódu založenú na polymerázovej reťazovej reakcii ( PCR ) s následným štiepením pomocou reštrikčného enzýmu. Výsledky: Nepreukázali sme štatisticky významnú spojitosť medzi TaqI VDR polymorfizmom a CP. Alelické frekvencie TaqI VDR polymorfizmu však boli významne odlišné u pacientov s AgP a zdravými kontrolami (p=0,015). Významný rozdiel bol nájdený tiež v genotypových frekvenciách medzi pacientami s AgP a kontrolami pri porovnaní genotypov TT vs CT + CC (P = 0,034), najmâ v podskupine žien (N=40, p=0.017). Záver: Môžeme konštatovať, že existuje vzťah medzi výskytom mutovanej alely (C) polymorfizmu TaqI VDR a rozvojom agresívnych foriem parodontitídy, a to najmä u žien, ale súvislosť medzi touto mutáciou a chronickou formou parodontitídy sme v našej štúdii nepotvrdili. Štúdia bola podporená grantom IGA NT11405-6 a projektom MUNI/A/0951/2013.
Návaznosti
MUNI/A/0951/2013, interní kód MUNázev: Onemocnění orofaciální soustavy - výzkum jejich etiopatogeneze, možností predikce, diagnostiky a terapie
Investor: Masarykova univerzita, Onemocnění orofaciální soustavy - výzkum jejich etiopatogeneze, možností predikce, diagnostiky a terapie, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
NT11405, projekt VaVNázev: Mikrobiologické a genetické determinanty rozvoje a progrese parodontitidy u diabetiků 1. a 2. typu a jejich reciproční vztah ke kompenzaci diabetu