RABUŠIC, Ladislav, Beatrice Elena CHROMKOVÁ MANEA a Jana BUKVAIOVÁ. POSEDLÍ TOUHOU PO DÍTĚTI? In Petr Fučik, Beatrice Chromková Manea (eds.). Rodičovské dráhy. Dvacet let vývoje české porodnosti v sociologické perspektivě. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2014, s. 111-124. --. ISBN 978-80-210-6551-2.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název POSEDLÍ TOUHOU PO DÍTĚTI?
Název česky POSEDLÍ TOUHOU PO DÍTĚTI?
Název anglicky Baby fever?
Autoři RABUŠIC, Ladislav (203 Česká republika, garant), Beatrice Elena CHROMKOVÁ MANEA (642 Rumunsko, domácí) a Jana BUKVAIOVÁ (703 Slovensko).
Vydání 1. vyd. Brno, Rodičovské dráhy. Dvacet let vývoje české porodnosti v sociologické perspektivě, od s. 111-124, 14 s. -- 2014.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor 50000 5. Social Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14230/14:00078063
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
ISBN 978-80-210-6551-2
Klíčová slova česky touha po dítěti; reprodukční chování; plodnost; TDIB model
Klíčová slova anglicky baby fever; fertility desire; fertility; reproductive behavior; TDIB model
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Beatrice Elena Chromková Manea, M.A., Ph.D., učo 66436. Změněno: 18. 10. 2015 20:35.
Anotace
Tato kapitola se zabývá otázkou, zdali i mezi muži existuje něco jako pocit silné touhy po dítěti, který by mohl být spouštěčem reprodukčního chování. Vychází z úvah finské socioložky Ann Rotkirchové, která se začala tímto jevem zabývat jako první. V souladu s jejími výzkumy jsme uskutečnili podobný na reprezentativním vzorku české populace. Naše výsledky jsou do jisté míry překvapivé. Ukazují, že pocit silné touhy po dítěti je poměrně široce rozšířenou emocí nejen v ženské, ale také v mužské části populace. U žen jsme jej v různé intenzitě zaznamenali celkem u 75 % respondentek, mezi muži se k tomuto pocitu doznalo 53 % respondentů. Touha po dítěti se zvyšovala s počtem dětí, které respondenti měli, výrazněji u mužů než u žen. Celkově náš výzkum potvrdil pozorování Rotkirchové, že touha po dítěti je emoce, která je v určité fázi životního cyklu v lidech přítomna a že je jedním z afektivních podnětů reprodukce.
Anotace anglicky
The chapter deals with the question whether there is also a male baby fever that can trigger of reproductive behavior. It elaborates ideas of Finnish sociologist Ann Rotkirch who was the first to deal with the issue. We replicated her research on a representative sample of Czech population. The results show that the baby fever is relatively well spread not only among females but also males: there were 75% of female respondents who experienced that feeling during their reproductive age, the corresponding share for male was 53%. The baby fever was associated with the number of children, the correlation was more pronounced among males than females. On the whole, our research confirmed that baby fever is emotional feeling that is present in a certain period of human life cycle and that it is one of the affective stimuli of reproduction.
Návaznosti
MUNI/A/0914/2013, interní kód MUNázev: Manželství, domov a rodičovské dráhy (Akronym: MADOROD)
Investor: Masarykova univerzita, Manželství, domov a rodičovské dráhy, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 26. 4. 2024 19:57