J 2016

Psychické poruchy a kardiovaskulární onemocnění

HUDÁKOVÁ, Nela, Petr KALA, M. ŠEBO, Libor USTOHAL, Tomáš KAŠPÁREK et. al.

Základní údaje

Originální název

Psychické poruchy a kardiovaskulární onemocnění

Název anglicky

Mental Disorders and Cardiovascular Diseases

Autoři

HUDÁKOVÁ, Nela (203 Česká republika, domácí), Petr KALA (203 Česká republika, domácí), M. ŠEBO (203 Česká republika), Libor USTOHAL (203 Česká republika, domácí), Tomáš KAŠPÁREK (203 Česká republika, domácí) a Jan KAŇOVSKÝ (203 Česká republika, domácí)

Vydání

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie, Brno, Ambit Media, 2016, 1210-7859

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

30000 3. Medical and Health Sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Impakt faktor

Impact factor: 0.368

Kód RIV

RIV/00216224:14110/16:00090627

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

UT WoS

000369467600006

Klíčová slova česky

infarkt myokardu; depresivní porucha; ischemická choroba srdeční

Klíčová slova anglicky

myocardial infarction; major depression; coronary artery disease

Štítky

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 11. 11. 2016 10:24, Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková

Anotace

V originále

Výzkum se dnes široce zabývá tématem společného výskytu kardiovaskulárních onemocnění a deprese. Zvažuje různé aspekty, mezi nimiž je i pátrání po tom, zda existuje příčin ná souvislost mezi depresí a kardiovaskulárními onemocněními nebo zda má deprese vliv na horší rekonvalescenci pa cientů po infarktu myokardu a na vyšší výskyt komplikací. Deprese je spojována s výskytem komorbidit, jako je metabolický syndrom nebo diabetes mel litus. Určitou roli může hrát také horší funkce autonomního nervového systému nebo nezdravý životní styl. Deprese se vyskytuje u pa cientů po infarktu myokardu ve větší míře než u normální populace a je považována za rizikový faktor, který zhoršuje prognózu pa cienta. Proto je důležité se zaměřit na skrín ing deprese a případně i anxiety u těchto pa cientů, tyto u nich včas odhalit a zajistit optimální léčbu.

Anglicky

Researchers currently focus on a wide range of aspects associated with coincidence of cardiovascular diseases and depression. These include a search for a possible causal link between depression and coexisting cardiovascular disorder as well as the association between depression and poorer recovery after myocardial infarction or higher complication rate. Major depression is connected with comorbidities such as the metabolic syndrome and diabetes mellitus. Impaired autonomous nerve system function and unhealthy lifestyle can also play their role. Depression is more frequent in patients with a history of myocardial infarction and is considered a major risk factor of poorer prognosis. It is undoubtedly important to screen this patient group for both depression and anxiety so that appropriate treatment can be initiated if needed.