PLESKAČOVÁ, Anna, Monika SKRUTKOVÁ LANGMAJEROVÁ, Jindra SMUTNÁ, Vendula BARTÁKOVÁ, Katarína CHALÁSOVÁ, Lukáš PÁCAL, Zdeněk GLATZ, Josef TOMANDL a Kateřina KAŇKOVÁ. Změny metabolismu lipidů a aminokyselin v průběhu těhotenství a časně po porodu u žen s těhotenstvím komplikovaným gestačním diabetem. In 53. diabetologické dny, Luhačovice. 2017. ISSN 1212-6853.
Originální název Změny metabolismu lipidů a aminokyselin v průběhu těhotenství a časně po porodu u žen s těhotenstvím komplikovaným gestačním diabetem
Autoři PLESKAČOVÁ, Anna, Monika SKRUTKOVÁ LANGMAJEROVÁ, Jindra SMUTNÁ, Vendula BARTÁKOVÁ, Katarína CHALÁSOVÁ, Lukáš PÁCAL, Zdeněk GLATZ, Josef TOMANDL a Kateřina KAŇKOVÁ.
Vydání 53. diabetologické dny, Luhačovice, 2017.
Typ výsledku Konferenční abstrakt
ISSN 1212-6853
Klíčová slova česky Gestační diabetes mellitus, aminokyseliny, volné mastné kyseliny, oGTT
Změnil Změnila: Mgr. Anna Pleskačová, Ph.D., učo 357858. Změněno: 29. 1. 2018 09:43.
Gestační diabetes mellitus (GDM), jehož prevalence stále stoupá, představuje významné riziko pro vznik permamentního typu diabetu v pozdějším životě. Předpokládáme, že změněné hladiny plazmatických volných mastných kyselin (MK) a esenciálních aminokyselin (AK), dřívě asociované s diabetem 2. typu, by mohly signalizovat významnější abnormalitu inzulinové sekrece/senzitivity a tedy „závažnější“ poruchu glukózové tolerance již v průběhu těhotenství a rovněž riziko její postpartum perzistence. Cílem této pilotní studie bylo: (1) stanovit plazmatické volné MK a AK v průběhu těhotenství a po porodu u žen s GDM a fyziologickým průběhem těhotenství a (2) studovat vztah mezi hladinami vybraných metabolitů a antropometrickými a biochemickými parametry.
Návaznosti
MUNI/A/1205/2016, interní kód MUNázev: Příspěvek biochemických metodik ke studiu molekulární podstaty vybraných patologických stavů a onemocnění (Akronym: mopopas)
Investor: Masarykova univerzita, Příspěvek biochemických metodik ke studiu molekulární podstaty vybraných patologických stavů a onemocnění, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
MUNI/A/1278/2016, interní kód MUNázev: Podpora biochemického výzkumu v roce 2017