SKRUTKOVÁ LANGMAJEROVÁ, Monika, Pavla VEDROVÁ, Anna PLESKAČOVÁ, Zdeněk GLATZ, Josef TOMANDL a Kateřina KAŇKOVÁ. Analysis of amino acids profile by capillary electrophoresis with mass spectrometry. In HPLC 2017. 2017.
Originální název Analysis of amino acids profile by capillary electrophoresis with mass spectrometry
Autoři SKRUTKOVÁ LANGMAJEROVÁ, Monika, Pavla VEDROVÁ, Anna PLESKAČOVÁ, Zdeněk GLATZ, Josef TOMANDL a Kateřina KAŇKOVÁ.
Vydání HPLC 2017, 2017.
Typ výsledku Konferenční abstrakt
WWW URL
Klíčová slova česky aminokyseliny, kapilární elektroforeza, hmotnostní spektrometrie, metabolomika, kultivační media, plasma, gestační diabetes
Klíčová slova anglicky amino acids, capillary electrophoresis, mass spespectrometry, metabolomic, cultivation medium, plasma, gestational diabetes
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: prof. RNDr. Zdeněk Glatz, CSc., učo 1865. Změněno: 26. 1. 2018 08:25.
Profile of amino acid (AA) and related compounds can be monitored in targeted metabolomics analyses. These compounds have various function in living organisms. Their levels fluctuate on the basis of genetic, biochemical, physiological state of the cell and also under the effect the environment. The subject of this contribution is application of capillary electrophoresis coupled with mass spectrometry detection to the separation and subsequent AA quantitation in various biological matrices as a spent culture medium used in assisted reproduction, and human plasma and urine of gestational diabetes patients.
Anotace česky
Cílenou metabolomickou analýzou lze sledovat profil aminokyselin a příbuzných sloučenin, které mají různé funkce v živých organismech. Jejich hladina kolísá na základě genetického, biochemického, fyziologického stavu buňky a také pod vlivem prostředí. Předmětem tohoto příspěvku je aplikace kapilární elektroforézy využívající detekci hmotnostním spektrometrem na separaci a následné kvantifikaci aminokyselin a jejich příbuzných sloučenim v různých biologických matricích, např použité kultivační médium používaného v asistované reprodukci a lidské plazmy a moči u pacientů s gestačním diabetem.
Návaznosti
GBP206/12/G014, projekt VaVNázev: Centrum pokročilých bioanalytických technologií
MUNI/A/1278/2016, interní kód MUNázev: Podpora biochemického výzkumu v roce 2017
Investor: Masarykova univerzita, Podpora biochemického výzkumu v roce 2017, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty