TIMMERMAN, Martin Jan, Lukáš KRMÍČEK, Simona KUBOUŠKOVÁ, Jiří SLÁMA a Edward SOBEL. LA-ICP-MS U-Pb zircon dating of plutonic and metavolcanic rocks of Slavkov Terrane and Central Basic Belt, Brunovistulian microcontinent – preliminary results. Online. In Simona Kuboušková, Lukáš Krmíček. Proceedings of Brunovistulicum 2018. 2018. vyd. Brno: Department of Geological Sciences, Faculty of Science, Masaryk University, 2018. s. 4-15. [citováno 2024-04-24]
Originální název LA-ICP-MS U-Pb zircon dating of plutonic and metavolcanic rocks of Slavkov Terrane and Central Basic Belt, Brunovistulian microcontinent – preliminary results
Název česky LA-ICP-MS U-Pb datování zirkonu z plutonických a metavulkanických hornin slavkovského teránu a centrální metabazitové zóny brunovistulického mikrokontinentu – předběžné výsledky
Autoři TIMMERMAN, Martin Jan, Lukáš KRMÍČEK, Simona KUBOUŠKOVÁ, Jiří SLÁMA a Edward SOBEL
Vydání 2018. vyd. Brno, Proceedings of Brunovistulicum 2018, od s. 4-15, 12 s. 2018.
Nakladatel Department of Geological Sciences, Faculty of Science, Masaryk University
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 10505 Geology
Stát vydavatele Česká republika
Forma vydání tištěná verze "print"
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova česky Brunovistulikum; Slavkovský terán; Datování zirkonu
Klíčová slova anglicky Brunovistulicum; Slavkov Terrane; Zircon dating
Štítky Brunovistulicum
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnila: Mgr. Simona Krmíčková, Ph.D., učo 442696. Změněno: 30. 4. 2019 15:40.
The plutonic rocks in the boreholes south and southeast of Brno yield 590–601 Ma zircon ages. The obtained age range is similar to that published for Thaya Terrane granitoids and their strongly deformed equivalents in the Moravo-Silesian Belt. This may indicate that they formed coevally and probably in the same subduction setting at the northern margin of Gondwana.The 740 ± 2 Ma age for a metatuff of the Central Basic Belt show that the Central Basic Belt is indeed c. 130 Ma older than the oldest (610 Ma) magmatic activity in the Brunovistulian microcontinent. The 594 ± 3 Ma age for non-metamorphosed, discordant subvolcanic rhyolite shows that metamorphism of the basaltic volcanites and felsic tuffs of the Central Basic Belt occurred somewhere between 740 Ma and 594 Ma and, thus, that it must have different origin.
Anotace česky
Plutonické horniny z vrtů jižně a jihovýchodně od Brna dosahují zirkonového stáří 590-601 Ma. Získaná stáří jsou podobná granitoidům dyjského teránu a jejich silně deformovaným ekvivalentům moravosilesika, což indikuje jejich možný společný vznik ve stejných subdukčních podmínkách na severním okraji Gondwany. Stáří metatufu centrální metabazitové zóny datované na 740 ± 2 Ma je skutečně o 130 Ma starší než nejstarší (610 Ma) magmatická aktivita brunovistulického mikrokontinentu. Stáří nemetamorfovaného, diskordantního subvulkanického ryolitu datované na 594 ± 3 Ma ukazuje, že metamorfóza bazaltických vulkanitů a felsických tufů centrální metabazitové zóny probíhala v období mezi 740 a 594 Ma, a tudíž musí být odlišného původu.
VytisknoutZobrazeno: 24. 4. 2024 06:06