DEISSOVÁ, Tereza, Lydie IZAKOVIČOVÁ HOLLÁ, Zdeněk KALA, Lumír KUNOVSKÝ, Jiří DOLINA, Ondřej SLABÝ a Petra BOŘILOVÁ LINHARTOVÁ. Haplogenotypy variant genů pro epidermální růstový faktor a jeho receptor asociované s gastroezofageální refluxní chorobou a jejími komplikacemi. In 36. ČESKÝ A SLOVENSKÝ GASTROENTEROLOGICKÝ KONGRES. 2019.
Originální název Haplogenotypy variant genů pro epidermální růstový faktor a jeho receptor asociované s gastroezofageální refluxní chorobou a jejími komplikacemi
Název anglicky Haplogenotypes of epidermal growth factor gene variants and its receptor associated with gastroesophageal reflux disease and its complications
Autoři DEISSOVÁ, Tereza (203 Česká republika, garant, domácí), Lydie IZAKOVIČOVÁ HOLLÁ (203 Česká republika, domácí), Zdeněk KALA (203 Česká republika), Lumír KUNOVSKÝ (203 Česká republika), Jiří DOLINA (203 Česká republika), Ondřej SLABÝ (203 Česká republika, domácí) a Petra BOŘILOVÁ LINHARTOVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání 36. ČESKÝ A SLOVENSKÝ GASTROENTEROLOGICKÝ KONGRES, 2019.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 10603 Genetics and heredity
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14110/19:00108546
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova anglicky epidermal growth factor gene variants; gastroesophageal reflux disease
Štítky rivok
Změnil Změnila: Mgr. Tereza Miškechová, učo 341652. Změněno: 22. 4. 2020 10:52.
Úvod: Gastroezofageální refluxní choroba (GERD) je onemocnění s multifaktoriální etiopatogenezí, ve kterém hraje roli i genetická predispozice jedince. Epidermální růstový faktor (EGF) a jeho receptor (EGFR) se podílí na udržení integrity tkání a obnově epitelu při poranění, což jsou dva hlavní mechanizmy chránící jícnovou tkáň před působením refluxátu. Exprese EGF genu nebo aktivita EGFR je ovlivněna polymorfizmy EGF+61 A>G (rs4444903) a EGFR+142285 G>A (rs2227983). Navíc kombinace genotypů těchto variant (haplogenotyp AAGG) byla spojena s 2,5 krát větším rizikem vzniku karcinomu jícnu. Cílem naší studie bylo analyzovat oba polymorfizmy u pacientů s GERD a zdravých kontrol. Metodika: Do studie bylo zahrnuto 101 zdravých jedinců a 333 pacientů s GERD (z toho 109 s neerozivní refluxní chorobou jícnu - NERD, 150 s refluxní ezofagitidou – RE, 50 s Barrettovým jícnem – BE, nebo 24 s adenokarcinomem ezofágu - EAC). Diagnóza GERD a jejích komplikací byla stanovena na základě klinických symptomů (pálení žáhy, regurgitace), ezofagogastroduodenoskopie, manometrie jícnu, 24h pH-metrie a histologického vyšetření. Genotypizace polymorfizmů EGF+61 A>G (rs4444903) a EGFR+142285 G>A (rs2227983) byla provedena pomocí TaqMan®PCR metod. Pro statistické hodnocení byl využit software Statistica v13.2. Výsledky: Alelické a genotypové frekvence byly mezi skupinami pacientů s GERD a kontrolami podobné (P>0,05). Pozorovali jsme statisticky významný rozdíl ve frekvenci haplogenotypů AAGG a GGGG (EGF/EGFR) v porovnání s ostatními haplogenotypy mezi pacienty s GERD a zdravými jedinci (23,7 % vs. 14,9 %, P<0,05 a 6,6 % vs. 13,9 %, P<0,05). Naproti tomu nebyly signifikantní rozdíly pozorovány mezi pacienty s NERD, RE, BE a/nebo EAC (P>0,05). Závěr: Přestože jednotlivé polymorfizmy nebyly spojeny se vznikem nebo závažností GERD, genové interakce obou polymorfizmů EGF+61 A>G (rs4444903) a EGFR+142285 G>A (rs2227983) mohou mít vliv na rozvoj GERD v české populaci, i když významně neovlivňují vznik jeho komplikací.
Anotace anglicky
Gastroesophageal reflux disease (GERD) is a disease with multifactorial etiopathogenesis, in which the genetic predisposition of an individual also plays a role. Epidermal growth factor (EGF) and its receptor (EGFR) are involved in maintaining tissue integrity and restoring epithelium in injury, two of the main mechanisms that protect esophageal tissue from reflux.
Návaznosti
NV17-30439A, projekt VaVNázev: Moderní biotechnologické a behaviorální přístupy ve výzkumu zubního kazu a strategie jeho prevence
ROZV/23/LF1/2019, interní kód MUNázev: Studium genetické predispozice hostitele a jeho mikrobiomu ve vztahu k chorobám dutiny ústní na jícnu
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Studium genetické predispozice hostitele a jeho mikrobiomu ve vztahu k chorobám dutiny ústní na jícnu, Interní rozvojové projekty