J 2020

“Crapaudine” (Scheenstia teeth) – the jewel of Kings

GREGOROVÁ, Růžena, Martin BOHATÝ, Dana STEHLÍKOVÁ a Christopher DUFFIN

Základní údaje

Originální název

“Crapaudine” (Scheenstia teeth) – the jewel of Kings

Název česky

“Crapaudine” (Scheenstia teeth) – klenot králů

Autoři

GREGOROVÁ, Růžena (203 Česká republika), Martin BOHATÝ (203 Česká republika), Dana STEHLÍKOVÁ (203 Česká republika, garant, domácí) a Christopher DUFFIN (826 Velká Británie a Severní Irsko)

Vydání

Acta Musei Moraviae, Scientiae geologicae, Brno, Moravské zemské muzeum, 2020, 1211-8796

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

60101 History

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14210/20:00117140

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

Klíčová slova česky

"crapaudine"; Cáchy; Karel Veliký; Karel IV.; koruna; ryby; historie paleontologie; Scheenstia; zub; ropuší kámen

Klíčová slova anglicky

“crapaudine”; Aachen; Charlemagne; Charles IV.; crown; fish; History of Palaeontology; Scheenstia; teeth; toad stone

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 26. 11. 2024 09:27, doc. Mgr. Dana Stehlíková, Ph.D.

Anotace

V originále

Two inconspicuous brownstones in the crown on the reliquary bust of Charlemagne held in the Treasury of Aachen Cathedral are set next to cameos, pearls, precious and semi-precious stones. Rather unusually, they are the button-shaped teeth of a Mesozoic fish called Scheenstia (Lepidotes) maximus (WAGNER, 1863). In the Middle Ages, the prevailing belief was that these stones came from the heads of ancient toads and they were attributed magical, protective, and healing powers on the basis of sympathetic medicine. The most important of these fabulous properties was the ability to detect and neutralize poisons. This paper presents a short chronological overview of the historical records of toad stones from Antiquity to the emergence of scientific paleontology as a basis for future study. The principal European palaeontological localities yielding Scheenstia maximus (WAGNER, 1863) are summarised as possible historical sources for these particular stones. A number of specimens have been studied from museum collections for comparative purposes.

Česky

Na koruně, která je umístěna na relikviářové bystě Karla Velikého v pokladnici cášské katedrály, jsou vedle kamejí, perel, drahokamů a polodrahokamů umístěny dva nenápadné hnědé kameny. Jedná se o nezvyklé použití dvou knoflíkovitých zubů mesozoické ryby druhu Scheenstia (Lepidotes) maximus (WAGNER, 1863). Ve středověku převažovalo přesvědčení, že tyto kameny pocházejí z hlavy starých ropuch a na základě sympatetické medicíny jim byly přisuzovány magické, ochranné a léčivé schopnosti. Z nich nejdůležitější byla schopnost odhalovat jed a neutralizovat jeho účinek. Článek předkládá krátký chronologický přehled historických záznamů o ropuších kamenech od antiky až po vznik vědecké paleontologie jako úvod k dalšímu bádání. Dále jsou představena současná evropská naleziště zubů druhu Scheenstia maximus (WAGNER, 1863) jako možné zdroje pro získávání těchto zubů v minulosti. Jako komparativní materiál bylo prostudováno mnoho druhů těchto zubů z různých muzejních sbírek.

Návaznosti

MUNI/G/1059/2018, interní kód MU
Název: Herbaria manuscripta Bohemiae et Moraviae usque ad annum 1500 – databáze rukopisných herbářů do roku 1500 jako platforma ke studiu humanitních i přírodovědných disciplín (Akronym: Herbaria manuscripta)
Investor: Masarykova univerzita, Herbaria manuscripta Bohemiae et Moraviae usque ad annum 1500 – databáze rukopisných herbářů do roku 1500 jako platforma ke studiu humanitních i přírodovědných disciplín, INTERDISCIPLINARY - Mezioborové výzkumné projekty
90262, velká výzkumná infrastruktura
Název: LINDAT/CLARIAH-CZ II

Přiložené soubory