BOŘILOVÁ LINHARTOVÁ, Petra, Jan KŘIVÁNEK, marcela BUCHTOVÁ, Zdeněk DANĚK, Alena BRYŠOVÁ, Břetislav LIPOVÝ, Serhij FOROSTYAK, Jan GAJDZIOK, Zuzana VRANKOVÁ, Michaela CVANOVÁ, Tomáš KRATOCHVÍL, Martin VACULÍK, Filip HROMČÍK a Lydie IZAKOVIČOVÁ HOLLÁ. Vědecká příprava pro Zubní lékařství. Online. Portál LF MU, 2020, s. 566. ISSN 1801-6103.
Originální název Vědecká příprava pro Zubní lékařství
Název anglicky Research Activities in Dentistry
Autoři BOŘILOVÁ LINHARTOVÁ, Petra (203 Česká republika, garant, domácí), Jan KŘIVÁNEK (203 Česká republika, domácí), marcela BUCHTOVÁ (203 Česká republika, domácí), Zdeněk DANĚK (203 Česká republika, domácí), Alena BRYŠOVÁ (203 Česká republika, domácí), Břetislav LIPOVÝ (203 Česká republika, domácí), Serhij FOROSTYAK (203 Česká republika, domácí), Jan GAJDZIOK (203 Česká republika, domácí), Zuzana VRANKOVÁ (703 Slovensko, domácí), Michaela CVANOVÁ (203 Česká republika, domácí), Tomáš KRATOCHVÍL (203 Česká republika, domácí), Martin VACULÍK (203 Česká republika, domácí), Filip HROMČÍK (203 Česká republika, domácí) a Lydie IZAKOVIČOVÁ HOLLÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání od s. 566, 2020.
Nakladatel Portál LF MU
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Učební texty pomůcky (vč. dílčích kapitol v učebnicích)
Obor 30208 Dentistry, oral surgery and medicine
Stát vydavatele Česká republika
Forma vydání elektronická verze "online"
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14110/20:00117982
Organizační jednotka Lékařská fakulta
ISSN 1801-6103
Klíčová slova anglicky dentistry; basic research; applied research; genetics; oral pathology; microbiome; odontogenesis; animal model; therapy
Štítky rivok
Změnil Změnila: Mgr. Tereza Miškechová, učo 341652. Změněno: 8. 4. 2021 13:29.
ýukový materiál je určen pro studenty Zubního lékařství, kteří absolvují předmět Vědecká příprava pro Zubní lékařství. Cílem předmětu je rozšířit obzory studentů na poli vědeckých pokroků v oboru Stomatologie a oborech s ním úzce souvisejících, motivovat studenty a posílit jejich vědecké ambice, a položit základy pro jejich postgraduální studium a vědeckou kariéru. Pedagogické dílo je souborem přednášek rozdělených do 5 bloků: Úvod. Základy metodologie při vědecké práci, Úrovně důkazů v Zubním lékařství, Metodologie klinického hodnocení (ne)jen pro zubní lékaře, Dotazníky a psychometrika, Úvod do biostatistiky Genetické asociační studie a orální mikrobiom Lipoxiny a resolviny v léčbě parodontitidy, Využití nanovlánek k aplikaci bioaktivních látek v rámci prevence onemocnění dutiny ústní, Obstrukční spánková apnoe (nejen) u dětí z pohledu zubního lékaře & ortodontisty, Vrozené vývojové anomálie orofaciální oblasti, Výzkum a vývoj moderní orální lékové formy, Mukoadhezivní filmy určené ke krytí defektů sliznice dutiny ústní, Nádorové onemocnění hlavy a krku – klinické studie, terapie, mikrobiom, 3D Virtuální plánování a rekonstrukce dolní čelisti Moderní metody při studiu vývoje a udržování vitality zubu, Odontogeneze – využití alternativních modelových organismů Translační výzkum v biologických vědách: výzvy a možnosti.
Anotace anglicky
This teaching material is intended for students of Dentistry registered for the subject Research Acivities in Dentistry. The aim of that subject is to improve the students' knowledge of the scientific advancements in dentistry and closely related fields, to motivate students to participate in research activities, to augment their scientific ambitions and, therefore, to lay grounds for their postgradual studies and scientific career. The teaching material is a collection of lectures divided into five sections: 1. Introduction, Basics of methodology in scientific work, Evidence levels in dentistry, Clinical trial methodology (not) only for dentists, Questionnaires and psychometrics, Introduction to biostatistics, 2. Genetic association studies and oral microbiome, 3. Lipoxins and resolvins in the treatment of periodontitis, Use of nanofibres for application of bioactive substances in the prevention of oral diseases, Obstructive sleep apnea (not only) in children from the perspective of a dentist & orthodontist, Congenital developmental anomalies of the orofacial region (cleft defects), Research and development of modern oral pharmaceutical forms, Mucoadhesive films designed to cover defects of the oral mucosa, Head and neck cancer – clinical studies, therapy, microbiome, 3D virtual planning and reconstruction of the lower jaw, 4. Modern methods in studying the development and maintenance of the vitality of the tooth, Odontogenesis – use of alternative model organisms, 5. Translational research in life sciences: challenges and possibilities.
Návaznosti
MUNI/FR/1406/2019, interní kód MUNázev: Vědecká příprava pro Zubní lékařství