KLONTZA, Věra, Dominika SCHMIDTOVÁ, Gabriela VYSKOČILOVÁ a Luis Ricardo NEVES FERNANDES. „Dietoví poradci“ – Nová laboratoř pro analýzu stabilních izotopů: koncept, metody, data. 2023.
Originální název „Dietoví poradci“ – Nová laboratoř pro analýzu stabilních izotopů: koncept, metody, data
Autoři KLONTZA, Věra, Dominika SCHMIDTOVÁ, Gabriela VYSKOČILOVÁ a Luis Ricardo NEVES FERNANDES.
Vydání 2023.
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Změnil Změnila: Mgr. Věra Klontza, Ph.D., učo 105834. Změněno: 10. 1. 2024 10:52.
V archeologii se již několik desetiletí využívá analýza stabilních izotopů lehkých prvků, zejména k rekonstrukci složení stravy zemřelého jedince a rekonstrukci jeho mobility během života. Díky stále většímu množství publikovaných dat, která jsou volně k dispozici díky open-access databázím, lze pokládat a studovat i širší otázky sledující historické, ekonomické nebo klimatické změny v daném období a daných společnostech. Cílem příspěvku je prezentovat Laboratoř pro analýzu stabilních izotopů, která vznikla na Masarykově univerzitě (Ústav archeologie a muzeologie, odd. klasické archeologie, Ústav chemie) pod záštitou Institutu geoantropologie Maxe Plancka. Představíme náš koncept kombinující vědecko-výzkumné a komerční aktivity a metody jež aplikujeme k jejich dosažení výsledků. Disponujeme nejen potřebným technickým zázemím, know-how, ale hlavně týmem, který dokáže realizovat celý proces od strategie výběru vzorků, jejich odběr až po analýzu, vyhodnocení, interpretaci a publikaci výsledků. Naším záměrem je zjednodušit dostupnost metod a jejích výstupů, co největšímu počtu archeologů, antropologů a odborným institucím v České republice a okolí.
VytisknoutZobrazeno: 25. 5. 2024 08:04