CHARVÁT, Karel. "Globalizace, růst a chudoba", aneb co přinesla zpráva Světové banky. Národohospodářský obzor. Brno: Ekonomicko-správní fakulta MU v Brně, 2003, roč. 2003, č. 1, s. 22-29. ISSN 1213-2446.
Originální název "Globalizace, růst a chudoba", aneb co přinesla zpráva Světové banky
Název anglicky "Globalization, Growth and Poverty" - what introduced the World Bank Report
Autoři CHARVÁT, Karel.
Vydání Národohospodářský obzor, Brno, Ekonomicko-správní fakulta MU v Brně, 2003, 1213-2446.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50200 5.2 Economics and Business
Stát vydavatele Česká republika
Organizační jednotka Ekonomicko-správní fakulta
Klíčová slova anglicky globalization; growth; economic growth; poverty
Štítky economic growth, globalization, growth, poverty
Změnil Změnil: Ing. Karel Charvát, učo 16115. Změněno: 23. 12. 2003 08:03.
5. prosince 2001 byla publikována Světovou bankou výzkumná zpráva nazvaná "Globalizace, růst a chudoba: budování inklusivní světové ekonomiky" (Globalization, Growth and Poverty: Building an Inclusive World Economy). Tato zpráva zkoumá vztahy mezi globalizací světové ekonomiky, ekonomickým růstem a problémem chudoby zemí třetího světa. Světová banka se snaží obhajovat globalizaci světové ekonomiky, jako proces, který vede k integraci rostoucího počtu zemí třetího světa do světové ekonomiky, což má podle ní za následek zvýšení ekonomického růstu těchto zemí a snižování světové chudoby. V tomto článku se snažím shrnout hlavní myšlenky, přínos a poznatky obsažené v této zprávě a analyzovat postoj Světové banky ke zkoumaným globálním problémům.
Anotace anglicky
On the 5th December 2001 was published World Bank research report called Globalization, Growth and Poverty: Building an Inclusive World Economy. This report examines the relationship between globalization, economic growth and poverty reduction in the developing countries. The World Bank tries to advocate globalization as a process, which can increase economic growth of developing countries and reduce world poverty. In this paper I try to summarize the main ideas, assets and findings included in the report and to analyze World Bank`s attitudes towards the researched global problems.
VytisknoutZobrazeno: 26. 4. 2024 22:06