SONNEK, Radim a Milan GELNAR. Svalová soustava druhu Eudiplozoon nipponicum a konfokální mikroskopie. In Zoologické dny Brno 2004: Sborník abstraktů z konference 12.-13. února. Brno: Česká zoologická společnost. s. 34. ISBN 80-903329-1-9. 2004.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Svalová soustava druhu Eudiplozoon nipponicum a konfokální mikroskopie
Název anglicky The muscle system of species Eudiplozoon nipponicum and confocal microscopy
Autoři SONNEK, Radim a Milan GELNAR.
Vydání Brno, Zoologické dny Brno 2004: Sborník abstraktů z konference 12.-13. února, s. 34-34, 2004.
Nakladatel Česká zoologická společnost
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
ISBN 80-903329-1-9
Změnil Změnil: Mgr. Radim Sonnek, učo 11166. Změněno: 27. 5. 2004 15:34.
Anotace
Eudiplozoon nipponicum je žaberní parazit kaprů a stejně jako ostatní diplozooni mají ojedinělý vývojový cyklus. Spočívá ve spojení a srůstu dvou larválních stadií v reprodukčně schopného jedince. Pro detekci a rozložení aktinu v těle E. nipponicum bylo využito specifické vazby F-aktinu s faloidinem značeným fluorochromy FITC a TRITC. Dobře vyvinutá a organizovaná tělní svalovina je složena z vnější cirkulární, střední longitudinální, dorzoventrálních svalových vláken a vnitřní vrstvy diagonální, kterou tvoří dvě na sebe kolmé složky. Bukální přísavky spolu s párem glandulomaskulárních orgánů a hltanem patří k nejvýraznějším svalovým strukturám předního konce těla. Bukální přísavky tvořené především radiální svalovinou jsou uloženy v kapsule do které, jak se zdá, směřují i vývody glandulomaskulárních orgánů. Přítomnost glandulomaskulárních orgánů je druhově specifická. Jsou to duté kulovité útvary sloužící pravděpodobně jako rezervoáry sekretů. Při použití dané metody byl hltan jediným patrným orgánem trávicí soustavy. Na ventrální straně předního konce těla se nachází oblast se symetricky uspořádanými kruhovými útvary. Pravděpodobně se jedná o svalovou část smyslových orgánů. Stěny pohlavní soustavy mají přítomny jen cirkulární a longitudinální svalovinu, diagonální zcela chybí. K přichycení parazita slouží svalové rozšířeniny na zadním konci těla a svaly připojené ke čtyřem párům svorek na obou haptorech. Tato práce byla podpořena Grantovou agenturou České republiky (projekt 524/00/0844) a Výzkumným záměrem Přírodovědecké fakulty MU (MSM 143-1000-10).
Návaznosti
MSM 143100010, záměrNázev: Časoprostorová dynamika biodiverzity v ekosystémech střední Evropy.
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Časoprostorová dynamika biodiverzity v ekosystémech střední Evropy
VytisknoutZobrazeno: 23. 4. 2024 08:46