J 2004

Age differences in Personality Traits Across Cultures: Self-Report and Observer Perceptives

MCCRAE, Robert R., Paul T. COSTA, Martina HŘEBÍČKOVÁ, Tomáš URBÁNEK, Thomas A. MARTIN et. al.

Základní údaje

Originální název

Age differences in Personality Traits Across Cultures: Self-Report and Observer Perceptives

Název česky

Věkové rozdíly v osobnostních rysech v různých kulturách: Sebeposouzení a posouzení jinou osobou

Autoři

MCCRAE, Robert R. (840 Spojené státy), Paul T. COSTA (840 Spojené státy), Martina HŘEBÍČKOVÁ (203 Česká republika), Tomáš URBÁNEK (203 Česká republika, garant), Thomas A. MARTIN (840 Spojené státy), Valery E. ORYOL (643 Rusko), Alexey A. RUKAVISHNIKOV (643 Rusko) a Ivan G. SENIN (643 Rusko)

Vydání

European Journal of Personality, Belgium, John Wiley & Sons, Ltd. 2004, 0890-2070

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50100 5.1 Psychology and cognitive sciences

Stát vydavatele

Velká Británie a Severní Irsko

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Impakt faktor

Impact factor: 1.672

Kód RIV

RIV/00216224:14210/04:00019274

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

Klíčová slova anglicky

personality traits; age differences; cross-culture
Změněno: 15. 2. 2005 16:23, prof. PhDr. Tomáš Urbánek, Ph.D.

Anotace

V originále

Using self-report measures, longitudinal studies in the US and cross-sectional studies from many cultures suggest that the broad factors of Neuroticism, Extraversion, and Openness to Experience decline from adolescence to adulthood, whereas Agreeableness and Conscientiousness increase. Data are inconsistent on the rate of change during adulthood, and on the generalizability of self-report findings to informant ratings. We analysed cross-sectional data from self-reports and informant ratings on the Revised NEO Personality Inventory in Czech (N = 705) and Russian (N = 800) samples. Some curvilinear effects were found, chiefly in the Czech sample; informant data generally replicated self-reports, although the effects were weaker. Although many of the details are not yet clear, there appear to be pan-cultural trends in personality development that are consistent with the hypothesis of intrinsic maturation.

Česky

Longitudinální studie v USA a průřezové studie z mnoha kultur, prováděné s pomocí sebeposuzovacích škál, naznačují, že obecné faktory Neuroticismus, Extraverze a Otevřenost vůči zkušenosti od adolescence k dospělosti klesají, kdežto Přívětivost a Svědomitost rostou. Data nejsou konsistentní z hlediska míry změny v průběhu dospělosti a z hlediska zobecnitelnosti zjištění založených na sebepozouzení na zjištění plynoucí z použití posouzení druhými osobami. Analyzovali jsme průřezová data ze sebeposouhení a posouzení druhými osobami na základě Revidovaného NEO pětifaktorového osobnostního inventáře na českém (N = 705) a ruském (N = 800) souboru. Byli zjištěny některé nelineární efekty, hlavně u českého souboru; data od druhých osob obecně replikovaly sebeposouzení, i když vztahy byly slabší. Ačkoli mnoho detailů dosud není vyjasněno, zdá se, že jsou zde pankulturní trendy ve vývoji osobnosti, které jsou konsistentní s hypotézou o vnitřní maturaci.